بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

جاهای دیدنی مشهد

در این مطلب به سراغ یکی از شهرهای بسیار زیبا و محبوب ایران یعنی مشهد خواهیم رفت. در این مقاله قصد داریم به معرفی جاهای دیدنی مشهد بپردازیم. در ادامه این مطلب با تاپ توریست همراه شوید.

مشهد همانطور که می دانید به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته می شود و به همین دلیل سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی را پذیرایی می کند. شهر مشهد در حال حاضر دارای جاهای دیدنی مذهبی و تاریخی بسیار زیادی است که هر کدام در نوع خود از بهترین مکان های گردشگری ایران محسوب می شوند. معروف ترین مکان های دیدنی مشهد همانطور که می دانید حرم امام رضا (ع) می باشد. در ادامه به معرفی برخی دیدنی های مشهد خواهیم پرداخت.

حرم امام رضا

حرم امام رضا مکانی است که پیکر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) که هشتمین امام شیعیان شناخته می شود به خاک سپرده شده است. به گفته برخی از منابع تاریخی ، روستای کوچکی در نزدیکی شهر توس به نام سناباد بوده است.

بعد از ساختن حرم امام رضا(ع) در این روستا، شهری در اطراف حرم ساخته شد که در حال حاضر با نام مشهد شناخته می شود. حرم امام رضا (ع) از پر اهمیت ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران است. به محدوده دفن امام رضا(ع) و ساختمان های اطراف آن در شهر مشهد حرم گفته میشود که این ساختمان ها شامل حرم، گنبد، گلدسته ها، صحن ها، ایوان ها، رواق ها و بست ها می باشد.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

پارک طبیعی هفت حوض

در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد میان کوه های خلج در این شهر پارکی طبیعی واقع شده است که با نام پارک طبیعی هفت حوض شناخته می شود. این منطقه طبیعی حدود 570 هکتار مساحت دارد و از فضایی کاملا بکر که دارای آرامش غیر قابل وصفی برخوردار است.

صدای پیش زمینه ای که به طور خودکار در این پارک طبیعی به گوش می خورد صدای جاری بودن آب در حوضچه ها است.  این منطقه هنوز جزء مناطقی قرار دارد که چندان بین عموم مردم شناخته شده نمی باشد از این رو بکر بودن خود را همچنان حفظ کرده است.  این منطقه در فصل بهار با شکوفه زدن گل های زیبای شقایق جذابیت دوچندانی دارد.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

باغ پرندگان سپاد

باغ پرندگان شهر مشهد بزرگترین و تنها مجموعه پرندگان در شرق کشور محسوب می شود که در منطقه گردشگری سپاد، نزدیک به میدان خیام واقع شده است. این مجموعه تفریحی و دیدنی با گرد هم آوردن انواع گونه های کمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی توانسته است در میان محبوب ترین جاهای تفریحی در شهر مشهد قرار گیرد.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

پارک و شهربازی ملت شهر مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد یکی از کامل ترین مجموعه های بازی و هیجانی است و بزرگترین چرخ و فلک یا فانفار خاورمیانه در این مجموعه قرار دارد. تنها شهربازی استاندارد در ایران و پربازدیدترین آنها محسوب می شود. یکی از کامل ترین مجموعه ها برای سرگرمی و بازی تمام اعضای خانواده در ایران است و همه می توانند در هر سنی از بازی های این شهربازی لذت ببرند.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد یکی از پارک های وسیع و قدیمی شهر مشهد است که در هشت کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار دارد.

بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد، میدان آزادی را به پارک جنگلی وکیل آباد متصل می می کند. وکیل آباد به دلیل قدمت و انبوهی از درختان کاج، چنار ، سرو و قرار گرفتن در دره ای باصفا و خوش آب و هوا و همچنین نهرهای متعددی که در آن جاری است از قدیم، مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

موزه نان

موزه نان برای نخستین بار در سطح کشور و خاورمیانه در شهر مشهد در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است. در موزه نان مشهد بازدیدکنندگان با ابزار تهیه نان مانند دستاس، آسیاب بادی، آسیاب آبی و مراحل تهیه آرد مانند بذر افشانی، گندم چینی، خرمن کوبی، چک زدن و شیوه پخت انواع نان سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال توسط تنور سنگی، انواع تنور سفال (تنور مال، تنور عشایری، تنور حیاطی یا ایستاده، تنور ساج) نیز در این موزه قابل مشاهده است.

دهکده ییلاقی شاندیز

دهکده ییلاقی شاندیز با آب و هوای خوش خودش در ۳۸ کیلومتری غرب شهر مشهد واقع شده است. این منطقه ترکیبی است از رودخانه های متنوع، دره ها و درختان بلند چنار، سپیدار و ارغوان و صدای خوش پرندگانی مثل هد هد. این منظره را که به تابلوی نقاشی خواهد ماند، باغ های انبوده و حیواناتی مثل گراز و گرگ تکمیل می نمایند.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

سد چالیدره

سد چالیدره یکی از دره های فرعی طرقبه است که امکان قایق سواری در سد و ماهیگیری برای گردشگران را فراهم می‌کند. این سد در ۱۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد در مسیر راه جاغرق قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی

آرامگاه فردوسی شهر مشهد

آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی که در ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد و در منطقه توس واقع شده است یکی دیگر از جاذبه های مشهد است که معماری آن الهام از معماری دوره هخامنشی گرفته شده است.

موزه و کتابخانه توس از جاهای دیدنی این مجموعه است که سالانه یک میلیون نفر از عاشقان خالقان شاهنامه از آن دیدن می کنند.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

باغ ملی

پارک باغ ملی مشهد یکی از پارک های فوق العاده زیبای شهر مشهد است که قدمتی دیرینه دارد. این بوستان در سال 1345 توسط حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار شد.

دیدنی های مشهد
دیدنی های مشهد

این پارک ملی دیدنی مکانی آرام و دلنشین به منظور استراحت و تفریح است و دارای مجموعه ای برای بازی کودکان نیز می باشد. این بوستان دقیقاً در مرکز یکی از پرتردد ترین مراکز تجاری و مسکونی در خیابان امام خمینی (ارگ) قرار گرفته است.

موزه نادری شهر مشهد

موزه نادری در چهارراه شهدا واقع شده است و در آن ادوات جنگی دوره نادرشاه، آرامگاه نادر و آرامگاه محمدتقی خان پسیان، سردار خراسان را مشاهده خواهید کرد.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

پارک کوهسنگی شهر مشهد

پارک کوهسنگی در داخل این شهر مقدس و دومین مجموعه تفریحی ، علمی ، و پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت) و یکی دیگر از دیدنی های مشهد به حساب می آید. پارک کوهسنگی شامل دو قله از قله های رشته کوه بینالود است. این پارک که مجموعه ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌ شده در ایران و شهر مشهد است.

جاهای دیدنی مشهد

کوهسنگی از طریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی ، که تا ایستگاه راه‌ آهن مشهد ادامه می یابد، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شده است. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود.

ساختمان موزهٔ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او نیز از سنگ‌های سخت گرانیت کوهسنگی انتخاب شد.

متاسفانه در مجاورت پار ک کوهسنگی آسمان خراشهایی احداث شده است که بافت سنتی از بین رفته است و چهره ان را مخدوش نموده است.

پس از آن و با طرح های توسعه شهر مشهد، پارک کوه سنگی به مجموعه تفریحی گردشگری تبدیل شد. در طرح توسعه این مجموعه، مشاور طرح ، باغ های هفت گانه را پیشنهاد کرده که عبارتند از باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی و باغ تفریحی و در آینده نیز ایجاد دریاچه مصنوعی و جزیرۀ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعۀ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده در این تفریحگاه احداث خواهد شد.

بوستان مینیاتوری شهر مشهد

بوستان مینیاتوری مشهد به عنوان اولین بوستان مینیاتور شرق کشور در منطقه ۱۲ شهر مشهد افتتاح شده است. قرار است در پارک مینیاتور شهر مشهد در حدود ۵۸ ماکت از آثار باستانی و فرهنگی کشور ایران در ابعاد کوچک ساخته شود که البته در هنگام افتتاح پارک تنها ۹ ماکت از تخت جمشید، آرامگاه فردوسی، آرامگاه عطار، پل خواجو، فرودگاه مشهد، ایستگاه راه آهن مشهد، باغ شاهزاده ماهان، سد کارون و روستای کندوان ساخته شده و موجود می باشد.

امکانات دیگر بوستان مینیاتور مشهد دریاچه به وسعت ۲۰۹۵ متر و رودخانه ای به طول ۲۱۶ متر، ۱۲ عدد سرویس بهداشتی، طراحی و احداث سکو ویژه مراسم و نمایش ها به ارتفاع ۱۴.۶ متر، زمین ویژه برای بازی کودکان با مساحت ۴۰۸ متر مربع، پارکینگ در فضای ۴۹۲۸ متر مربع، مسیر قطار به طول ۹۲۰ متر در طول مسیر ساخت ماکت ها طراحی شده است، پیست مسابقه برای ماشین های کنترلی (ماشین های RC) به شکل نقشه ایران، مسیر پیاده روی به طول ۱۲۶۴ متر، احداث زمین بازی برای بازی های محلی و اصیل ایران به متراژ ۴۰۸ متر مربع و در حدود ۹۶ متر رمپ تماشا احداث شده است و البته بعضی از این امکانات نیز در دست ساخت می‌باشد.


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

5 نظرات

 1. شهاب شیردل

  دسامبر 14, 2018 at 20:32

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

  پاسخ

 2. ناشناس

  ژوئن 4, 2019 at 19:28

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۳

  پاسخ

 3. خرید صنایع دستی

  جولای 4, 2019 at 08:09

  سلام
  من تاحالا مشهد نیومدم، نمیشه یه تخفیف بدین قسمت بشه بیاییم زیارت ؟

  پاسخ

  • Shahab

   جولای 4, 2019 at 13:31

   سلام
   انشالله که قسمت بشه مشهد تشریف ببرید . متاسفانه فعلا اقدام به بفروش تور نمیکنیم

   پاسخ

 4. Elnaz Saadati

  ژانویه 12, 2020 at 08:58

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۵

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *