منطقه ییلاقی شاندیز مشهد | Mashhad

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شاندیز مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره شاندیز مشهد صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه ییلاقی خوش آب و هوا در شهر مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

شاندیز شهری در استان خراسان رضوی در شمال شرق ایران است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شاندیز، دره‌های مصفا و پرآبی است که به همراه درختان سر به فلک کشیده، گلهای وحشی، آب و هوای معتدل شاندیز و رودخانه‌های روانی که از دامنه‌های شمالی کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیرند مناظر زیبایی را آفریده‌اند و گردشگران بسیاری را در تمام فصول سال به این ناحیه می‌کشانند. این شهر در ١۵ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. شاندیز طبق مصوبه دولت و هیئت وزیران در سال ۱۳۸۴ به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری ایران شناخته شده‌است.

شهرستان شاندیز مشهد دارای آب و هوای معتدلی است و همین مساله سبب شده تا این منطقه دارای پوشش گیاهی خوب، طبیعت سرسبز با درختان انبوه و پر تراکم باشد، وجود رودخانه ای همیشه روان و کوه ها و ارتفاعات جنوبی و غربی شاندیز این شهر را به یک نقطه ییلاقی تبدیل کرده است که هوای آن در زمستان خیلی سرد و در تابستان‌ آب و هوایی خنک و ملایم و دلنشین دارد. از رودهای پر آبی که در این منطقه جریان دارد مج، مایان، زشک، مغان، دهبار، جاغرق و کنگ است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


نماد معروف شهرستان زیبای شاندیز درخت چناری است که ۲۷۰۰ سال قدمت دارد و در این شهر است. این درخت در دوره ای به عنوان آرم و نشانه شهرداری شهرستان شاندیز بود. عده ای می گویند که داخل تنه درخت چنار معروف ۲۷۰۰ ساله آنقدر قطور و وسیع بود که چندین مغازه و قصابی و کفاشی و… بوده است.

در طول تاریخ حتی در دوران قبل از اسلام  این منطقه، منطقه ای مسکونی بوده که در مسیر شهر مشهد قرار گرفته است. این منطقه به دلیل آب و هوای مطلوب خود همیشه مورد نظر مسافران، گردشگران و مهاجران بوده است. قلعه تاریخی “شاهان دژ” در زمان قاجار توسط حسام السلطنه حاکم وقت خراسان به توپ بسته شد که علت آنرا درتاریخ، نافرمانی مردم این منطقه خراسان از حاکم ظالم و ستمگر آن دوران بوده است.

مراکز تفریحی 

از مهم‌ترین مراکز تفریحی و دیدنی این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارک جنگلی شاندیز در غرب شهر
 • مجموعه توریستی رفاهی تفریحی گلستان شاندیز
 • مجموعه توریستی و گردشگری رستورانهای پدیده شاندیز و مرکز خرید و تفریحات پدیده
 • خیابان آبشار
 • رصدخانه نجوم رضوی شاندیز
 • موزه شهرداری شاندیز واقع در پارک جنگلی
شاندیز مشهد
شاندیز مشهد

سوغات و خوراکی های معروف

سوغات مهم شاندیز، صنایع دستی و به ویژه پوستین‌دوزی می باشد. به دلیل محبوبیت و کیفیت بالا، محصولات پوستی شاندیز مشهد مانند کت و کلاه و … از شاندیز به سایر شهرها نیز ارسال می‌ شود. غذای معروف شاندیز نیز شیشلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی دارد. در بسیاری از مناطق ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز مشهد می‌پردازند.

شاندیز مشهد
شاندیز مشهد

بهترین رستوران های شاندیز

شاندیز منطقه ای است پر از رستوران در دل طبیعت که اکثر مردم برای صرف ناهار و یا شام به این منطقه می روند. در ادامه برخی از بهترین رستوران های مشهد را نام برده ایم تا انتخاب رستوران از میان تعداد بی شمار رستوران ها برای شما آسان تر شود.

 • رستوران ارم شاندیز مشهد

آدرس: مشهد – شاندیز – نرسیده به میدان دوم – رستوران ارم شاندیز

 • رستوران پدیده شاندیز مشهد

آدرس: جاده شاندیز – قبل از میدان سوم

 • رستوران تخت جمشید شاندیز مشهد

آدرس: ابتدای شاندیز، حدفاصل امام رضا ۳ و ۵

 • رستوران حسین شیشلیکی شاندیز مشهد

آدرس: جاده شاندیز – قبل از میدان سوم روبروی رستوران پدیده شاندیز

 • رستوران قصر مهرگان شاندیز مشهد

آدرس: مشهد ،شاندیز، نبش امام رضای 11، قصر مهرگان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨