روستای شیوند در ایذه ، خوزستان | Izeh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای شیوند

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره روستای شیوند خواهیم گفت. برای آشنایی با این روستای زیبا و آبشار آن در شهرستان ایذه در استان خوزستان، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

استان خوزستان استانی در جنوب‌ غربی ایران است، که بر کرانه خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است.

استان خوزستان یکی از استان های زیبا و مقصد محبوب گردشگری است. علاوه بر جاهای دیدنی بسیار و منحصر به فرد در شهرهای مختلف، این استان از نظر طبیعی شامل دو منطقه کوهستانی و جلگه ای است. بیشتر مناطق آن جلگه ای است که باعث به وجود آمدن طبیعتی زیبا و سرسبز در بسیاری نقاط استان شده است. این استان علاوه بر نخل ها و رود کارون دیدنی های زیادی دارد. جاذبه های طبیعی ای که با دیدن آنها به وجد می آیید و از زیبایی آنها لذت می برید.

یکی از نقاط بسیار زیبا که از مناطق دیدنی و گردشگری شهرستان ایذه محسوب می شود، روستای شیوند است. این روستا یکی از نقاط سرسبز و زیبای این شهر است که مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در ادامه روستای شیوند را به شما معرفی می کنیم.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای شیوند در جنوب شرقی ایذه و در 30 کیلومتری آن در استان خوزستان واقع شده است. این روستا از یک سو با رشته کوه های زاگرس و از سوی دیگر با سد و رودخانه کارون محاصره شده است. روستای شیوند به دلیل همجواری با دریاچه سد و رودخانه کارون از یکسو و رشته کوههای زاگرس با جنگل های بلوط، رودخانه ها، آبراهها، آبشارها، صخره‌‎ها و نیز برخورداری از طبیعت مطلوب از سوی دیگر از جذابیت های بی نظیری برای گردشگری برخوردار است.

روستای شیوند
روستای شیوند

روستای شیوند از سه روستای بزرگ شیوند، روستای نوشیوند و پشت آسیاب تشکیل شده و از توابع دهستان دنباله رود شمالی، بخش دهدز شهرستان ایذه در استان خوزستان محسوب می شود. لرهای بختیاری، ساکنین روستای شیوند هستند. روستای شیوند، روستای بختیارنشین است. اهالی روستای شیوند با زبان فارسی و گویش لری صحبت می‌کنند.

روستای شیوند به دلیل شرایط اقلیمی و اکوسیستمی، از تنوع گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است. بیشترین گونه گیاهی که در روستای شیوند وجود دارد درختان بلوط، گیاهان بن سرخ، پونه و کتیرا که در صنعت و دارو سازی کاربرد دارد. وجود سد کارون ۳ در نزدیکی روستا بر حضور گونه‌های مختلف جانوری در این منطقه تاثیر بسزایی گذاشته است. مهم‌ترین حیواناتی که در روستای شیوند وجود دارند شامل: شغال، گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بزکوهی، گراز، خرس، مار و کبک است.

جاذبه های دیدنی

علاوه بر تمامی این زیبایی ها٬ آثار باستانی متعددی در این روستا وجود دارد که گواه بر قدمت تاریخی آن می باشد. از جمله این آثار می توان به کاروانسرایی قدیمی از دوره صفوی، دو آسیاب، گورستان٬ قلعه ای مخروبه متعلق به هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد و همچنین کاروانسرای عباسی و امامزاده محمد، سیاه چال قدیمی که زمانی به عنوان زندان از آن استفاده می شده و 25 متر عمق دارد ٬کتیبه های بردگاری و آثار نقش برجسته در هر طرف روستا اشاره کرد.

از جمله جاذبه های دیگر این روستا آبشار شیوند (بلندترین آبشار خوزستان) می باشد. ارتفاع این آبشار حدودا 90 متر است که از دل کوه های منگشت سرازیر می شود.

روستای شیوند
روستای شیوند

برای رسیدن به آبشار باید حدودا 2 ساعت از جاده ای مال رو و سخت٬ کوه نوردی کرد. زیبایی این آبشار به حدی است که بعد از یک کوه نوردی سخت و نفس گیر با تماشای ابهت و قدرت برخورد آن با زمین خستگی را از تن هرببیننده ای خارج می کند. پس از گشت و گذار در این منطقه و دیدن نقاط مختلف، خوردن یک چای زغالی خستگی را از تنتان بیرون می کند.

بهترین فصل سفر

بهترین فصل بازدید از این منطقه زیبا که در دل منطقه حفاظت شده منگشت قرار دارد، از اواخر زمستان تا اوایل اردیبهشت ماه است. با توجه به موقعیت جغرافیایی آبشار و روستای شیوند و گرمای این منطقه در فصل تابستان، بهترین فصل بازدید از آن اوایل بهار می باشد.

سوغات و صنایع دستی

دوخت و تولید جاجیم بافی ، نمدمالی ، شال گردن، خورجین، گلیم‌ بافی و فرش‌های دستباف از رایج‌ترین صنایع دستی روستای شیوند به حساب می‌آیند. همچنین مهمترین محصولات و تولیدات روستای شیوند شامل: انار، گردو، بادام، گیلاس و فرآورده‌های لبنی است.

روستای شیوند
روستای شیوند

راه های رفتن به شیوند

به دلیل اینکه این روستا در محاصره آب های سد کارون 3 قرار گرفته است. برای رفت و آمد به آن از بارج و یا قایق های موتوری استفاده می شود. بارج ها این مسیر را 1:30 ساعته و قایق های موتوری نیم ساعته طی می کنند. این روستا در دل منطقه حفاظت شده منگشت و شالو واقع شده که رودخانه کارون از شـــرق آن می گذرد.

برای رفتن به شیوند باید در جاده ایذه- دهدز اندکی پس از سد کارون ۳ از یک راه انحرافی که در سمت راست جاده است به سمت دریاچه برویم و در ساحل دریاچه با شناور های مخصوص (بارج) به سوی دیگر رویم.

رفتن به شیوند ۲ راه دارد؛ یکی از طریق بارج رکعت و دیگری از طریق بارج (یدک کش) شهپیر. برای اینکه بخواهید از بارج رکعت به شیوند بروید باید در ساعات خاصی در کنار اسکله حضور داشته باشید، زیرا این بارج زمان های حرکت مشخصی دارد و به دلیل کمبود فضا، به سرعت پر می شود. از طریق این بارج حدود یک ساعت را در دریاچه سد کارون ۳ طی خواهید کرد تا به نزدیک روستای شیوند برسید.

اگر به هر دلیلی مایل به طی مسیر از راه اول نبودید، باید از طریق بارج شهپیر به سمت مقصد خود بروید. از اسکله رکعت تا لب بارج شهپیر حدود نیم ساعت راه است، اما مسیر آبی در این مسیر توسط بارج، بسیار کوتاه است. در طی این مسیر علاوه بر زیارت امامزاده شاهزاده شاهپور، از طبیعت بسیار زیبای روستاهای سادات حسینی لذت خواهید برد. نزدیک به ۴۰ دقیقه باید این مسیر پر پیچ و خم را طی کنید تا به روستای شیوند برسید، پیشنهاد ما این است که اگر کف ماشینتان پایین است، اصلا این راه را انتخاب نکنید، چون این مسیر چاله و دست انداز های زیادی دارد.

روستای شیوند
روستای شیوند

آدرس روستای شیوند: ایران، استان خوزستان، دامنه کوه منگشت و جنوب شرقي شهرستان ايذه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:  الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨