شهرستان ایذه ، بهشت پنهان استان خوزستان | Izeh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

شهرستان ایذه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره شهرستان ایذه خواهیم گفت. برای آشنایی با این بهشت زیبا در استان خوزستان، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

استان خوزستان استانی در جنوب‌ غربی ایران است، که بر کرانهٔ خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است.

استان خوزستان یکی از استان های زیبا و مقصد محبوب گردشگری است. علاوه بر جاهای دیدنی بسیار و منحصر به فرد در شهرهای مختلف، این استان از نظر طبیعی شامل دو منطقه کوهستانی و جلگه ای است. بیشتر مناطق آن جلگه ای است که باعث به وجود آمدن طبیعتی زیبا و سرسبز در بسیاری نقاط استان شده است. این استان علاوه بر نخل ها و رود کارون دیدنی های زیادی دارد. جاذبه های طبیعی ای که با دیدن آنها به وجد می آیید و از زیبایی آنها لذت می برید. یکی از این مکان های طبیعی شهر ایذه است که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

ایذه (Izeh)، از شهرهای استان خوزستان است که به عنوان پایتخت بختیاری شناخته می‌شود. مرکز شهرستان ایذه در جنوب غرب ایران است که پیشینه تاریخی آن بنا بر پژوهش‌های انجام شده، وجود آثار و سنگ‌ نبشته‌های باستانی مربوط به دوران عیلامیان می‌باشد. می توان از ایذه به عنوان سردترین شهر استان خوزستان نام برد، شهری با آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و زمستان هایی بسیار سرد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


ایذه که به شهر صخره‌ای ایران نیز شهرت دارد، در ۲۵۸ کیلومتری اهواز و ۱۱۱۰ کیلومتری تهران قرار دارد. ارتفاع این شهر باران‌خیز ۸۳۵ متر از سطح دریا است. شهر ایذه در قرن هفتم هجری به مال امیر تغییر نام داد اما در سال ۱۳۱۴ دوباره به نام پیشین خود یعنی ایذه خوانده شد. ایذه بیشتر یک شهر کشاورزی تا یک شهری صنعتی و از مهم ترین فرآورده‌های کشاورزی این شهرستان می توان از گندم، جو، تره بار و برنج نام برد.

Photo: Abdolhossein Kiani
Photo: Abdolhossein Kiani

این شهرستان میزبان آب بندها و آثار باستانی متعددی نظیر سنگ نگاره کول فرح، اشکفت سلمان، آبشار توف اسپید، تالاب میانگران، محوطه باستانی شمی، پل تاریخی شالو، باجول و قلعه تل می باشد. گرچه در این شهرستان آثار باستانی متعددی وجود دارد اما به دلیل عدم وجود موزه ای در آن امکان آشنایی با فرهنگ و پیشینه این سرزمین وجود ندارد.

شهرستان ایذه
شهرستان ایذه

نیایشگاه اشکفت سلمان که از آن نیز به عنوان تاریشا یاد می شود جایگاه بزرگترین خط نوشته میخی ایلام نو می باشد. در کنار اشکفت سلمان غاری را نیز می توان یافت که در دوران ایلخانی به مکانی مقدس تبدیل شده است. از دیگر آثار تاریخی استان خوزستان می توان به سنگ نگاره گول فرح نام برد که در 7 کیلومتری شمال شرقی ایذه قرار گرفته و شامل 6 نقش برجسته مربوط به دوران ایلامیان است.

Photo: Abdolhossein Kiani
Photo: Abdolhossein Kiani

دشت سوسن نیز به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی ایذه در 35 کیلومتری شمال غربی این شهرستان قرار گرفته، این دشت یکی از گذرگاه های رودخانه کارون می باشد. در هنگام سفر به ایذه بازدید از آبشار توف اسپید را به هیچ وجه فراموش نکنید، منطقه ای با دو آبشار بزرگ که در منطقه حفاظت شده (شالو و مونگشت) قرار دارند.

شهرستان ایذه
شهرستان ایذه

زراس بهشتی در شمال شرقی خوزستان و در جوار کوه‌های سر افراز منگشت از جدیدترین جاذبه‌های گردشگری خوزستان به شمار می‌رود. بهشتی که همچون یاقوتی سبز در دل کوهای سر به آسمان کشیده زاگرس خود نمایی می‌کند. زراس، این دهکده تفریحی-توریستی در شمال دریاچه کارون سه و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز قرار دارد. همچنین این دهکده به مساحت ۲۰۶ هکتار، در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز  و ۶۹ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه قرار دارد.

در فاصله یک و نیم کیلومتری شهرستان ایذه یکی از مشهورترین تالاب های کشور قرار دارد، تالابی به نام تالاب میانگران که یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود. در شمال شهر ایذه محوطه باستانی شمی قرار گرفته که میزبان مجسمه سردار پارتی، گورستان های باستانی و سنگ های مرمری است. می توان از پل تاریخی شالو به عنوان یکی از آثار قدیمی شهرستان ایذه و استان خوزستان نام برد، پلی متشکل از دو ستون بلند و دو طناب ضخیم که البته در قدیم از چوب و طناب ساخته شده بود.

شهرستان ایذه
شهرستان ایذه

باجول نام منطقه ای در جنوب ایذه است که از آب و هوایی بسیار مطلوب برخوردارست، این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ایذه آثار تاریخی نظیر نقش برجسته باجول مربوط به دوران اشکانی را در دل خود جای داده. قلعه تل یکی دیگر از جاذبه های شهر ایذه به شمار می رود که در دشتی حاصلخیز در جاورت مناطق کوهستانی در حد فاصل شهرستان های باغ ملک و ایذه قرار گرفته است.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨