دهکده زراس ، زیباترین دهکده توریستی استان خوزستان | Zaras

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دهکده زراس

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره دهکده زراس خواهیم گفت. برای آشنایی با این دهکده توریستی زیبا در شهر دهدز استان خوزستان، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

استان خوزستان استانی در جنوب‌ غربی ایران است، که بر کرانهٔ خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است.

استان خوزستان یکی از استان های زیبا و مقصد محبوب گردشگری است. علاوه بر جاهای دیدنی بسیار و منحصر به فرد در شهرهای مختلف، این استان از نظر طبیعی شامل دو منطقه کوهستانی و جلگه ای است. بیشتر مناطق آن جلگه ای است که باعث به وجود آمدن طبیعتی زیبا و سرسبز در بسیاری نقاط استان شده است. این استان علاوه بر نخل ها و رود کارون دیدنی های زیادی دارد. جاذبه های طبیعی ای که با دیدن آنها به وجد می آیید و از زیبایی آنها لذت می برید. یکی از این مکان های طبیعی دهکده توریستی تفریحی زراس است که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

زراس (Zaras) بهشتی در شمال شرقی خوزستان و در جوار کوه‌های سر افراز منگشت از جدیدترین جاذبه‌های گردشگری خوزستان به شمار می‌رود. بهشتی که همچون یاقوتی سبز در دل کوهای سر به آسمان کشیده زاگرس خود نمایی می‌کند. زراس، این دهکده تفریحی-توریستی در شمال دریاچه کارون سه و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز قرار دارد. همچنین این دهکده به مساحت ۲۰۶ هکتار، در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز  و ۶۹ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه قرار دارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


دهکده زراس
دهکده زراس

جاذبه های گردشگری

از جمله دیدنی های طبیعی که باید در سفر به آن جا بروید دریاچه سد کارون ۳ است که در کنار روستا محلی خوش آب و هوا را شکل داده است و در کنار کوه های سربه فلک کشیده چشم اندازی خیره کننده را به نمایش گذاشته اند. منطقه ای به نام بلوط بلند نیز ۲۲ کیلومتر با این جا فاصله دارد و اگر کمی رانندگی کنید به آن خواهید رسید.

اما آبشار شیوند ایذه روبروی دهکده زراس خوزستان قرار دارد و البته روستای شیوند نیز در نزدیکی است و یکی از دیدنی های اصلی منطقه به حساب می آید. هم ‌جواری روستای شیوند با دریاچه پشت سد، رودخانه کارون، رشته کوه های زاگرس، جنگل‌ های بلوط، رودخانه‌ ها، آبراه ‌ها، آبشارها، صخره ‌ها و طبیعت بکر، این منطقه را به جایی فوق العاده زیبا تبدیل کرده می تواند تبدیل به قطب گردشگری منطقه شود.

کوه های مرتفع منگشت دارای قله هایی پربرف هستند و بر روی دامنه آن ها جنگل هایی بکر روییده است. باغ های میوه نیز در همین حوالی جا خوش کرده اند. مناطق پوشیده از درختان بلوط، منطقه تاراز، گلزار، دشت سوسن، تورک، کله، دوتو، دشت بزرگ و کوچک از دیگر دیدنی های طبیعی هستند.

دهکده زراس
دهکده زراس

از جمله جاذبه های تاریخی این منطقه می توان به طاق طویله (ارگ اتابکی) اشاره کرد که یکی از آثار به‌ جای مانده از دوران اتابکان لر بزرگ، در شهر باستانی ایذه واقع شده و دارای کاشی‌کاری‌های معرق، ترکیب آجر و کاشی، گچ‌بری‌های رنگین و سازه‌های معماری منحصر به‌ فرد در زمان خود است و آن‌گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

نقش برجسته کول فره با قدمت چند هزارساله یکی از مهمترین آثار تاریخیست که در چند کیلومتری جنوب غربی شهر باستانی ایذه واقع شده است. منطقه باستانی ایذه از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری خوزستان به‌حساب می‌آید و به‌ واسطه قرار گرفتن در مناطق خوش آب‌ و هوای استان سالانه گردشگران بسیاری را به‌ سوی خود جذب می‌کند. این محوطه در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. از دیگر آثار تاریخی میتوان به قلعه کژدم، عمارت نورآباد، قلعه مدرسه، کاروان‌سرای دهدز و … اشاره نمود.

امکانات

طی برنامه هایی که در نظر گرفته شده، قسمت هایی مانند ویلاها، هتل چهار ستاره، موزه، رستوران، جت اسکی، مجموعه ورزش‌های آبی و … از جمله امکاناتی است که در این دهکده گردشگری طراحی شده است که یکی از مهمتریی امکاناتی که در این ویلاها قرار داده شده است و به امکانات دیگر آن برتری دارد هوشمند سازی آن ها است. زراس اولین دهکده هوشمند در خاورمیانه است که در فاز اول آن که حدود ۱۸۰ ویلای دوبلکس و تریبلکس احداث می شود که تمام ویلاها به کلیدها و ترموستات های تاچ هوشمند Savekey مجهز خواهند بود.

دهکده زراس
دهکده زراس

اقامت

از آنجایی که ورود به روستای تفریحی زراس برای کلیه گردشگران آزاد است، برای اسکان در این منطقه می‌توانید با اجاره سوئیت‌ها و ویلاهایی که چشم‌انداز آن‌ها رو به دریاچه است یا بدون صرف هزینه با برپایی چادرهای شخصی و استفاده از امکانات رفاهی چند روزی را با آرامش خیال به دور از هیاهوی شهری در این منطقه زیبا سپری کنید و البته باید یادآور شد برای اسکان در این منطقه بهتر است تجهیزات کامل سفر را  داشته باشید تا سفر به کام‌تان شود.

دسترسی به دهکده

راه زمینی: جاده ایذه به دهدز که ۵۵ کیلومتر است و حدود ۲۵ کیلومتر آن کنار دریاچه سد کارون ۳ در ساحل شرقی می گذرد. این جاده آسفالت و کیفیت قابل قبولی دارد.

دسترسی به فرودگاه: نزدیک ترین گزینه فرودگاه بین المللی اهواز است که تا دهکده زراس خوزستان ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

راه آهن: ایستگاه راه آهن اهواز در فاصله ۲۵۵ کیلومتری دهکده قرار دارد.

دهکده زراس
دهکده زراس

ویدئویی زیبا از دهکده زراس

ویدئو دوم

 

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨