آشنایی با شهر ورزنه ، نگین شرق اصفهان | Varzaneh

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

ورزنه اصفهان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با ورزنه اصفهان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این شهر تاریخی و توریستی در استان اصفهان در ادامه با ما باشید.

ورزنه (Varzaneh)، شهری است تاریخی و توریستی که مرکز بخش بن‌رود شهرستان اصفهان استان اصفهان در مرکز ایران است. این شهر که در نزدیکی تالاب گاوخونی واقع شده‌ است، آخرین سکونتگاه کنار زاینده رود است و پس از آن زاینده رود به تالاب گاوخونی میریزد.  ورزنه، منطقه‌ای است در جنوبی غربی نائین و نزدیک تالاب گاوخونی که زاینده رود از میانش عبور می‌کند و وقتی زاینده رود جاری است، تالاب هم دیدنی می‌شود.

روستای ورزنه را به آداب و رسوم و تپه‌های ماسه‌ای آن می‌شناسند که به خصوص برای آنهایی که به کویر و شب‌های پرستاره‌اش علاقه دارند جای بکری است. کویر خارا با شن و ماسه‌های روانش یکی از مناطق بکر ایران است. به غیر از اینها دیدن قلعه قورتان، کبوترخانه، پل صفوی، کارگاه سفره بافی، مسجد جامع و خانه بوتیمار را هم نباید از دست داد.

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

درباره ریشه نام ورزنه مطالب فراوانی گفته شده‌است که در این دو مورد به واقعیت نزدیک‌تر است. افراد محلی قبول دارند که ورزنه به معنای کشت دانه و کاربر روی زمین است که این مطلب با این خصوصیات و موقعیت شهر ورزنه، انطباق دارد و از طرفی در کتاب ادبیات داستانی ایران نوشته محمد قائمی در صفحه ۸۹ این‌گونه آمده‌ است؛ حضرت زرتشت یاران خود را به سه گروه تقسیم کرده ‌است، ختیو یا خودمانی که بی‌اندازه به او نزدیک بودند، ورزنه یا ورزندگان که کشاورزان و دامپروران بودند و آریامنش که از دوستان او به‌ شمار می‌آمدند.

سفیدترین شهر ایران

ورزنه را سفیدترین شهر ایران نیز نامیده‌اند، چرا که هر رهگذری که گذرش بر این شهر می‌افتد، اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، زنان و دختران چادر سفیدی هستند که به جای پوشیدن چادر سیاه متداول، چادری به رنگ کاملا سفید به سر می‌کنند. این رسمی است که از زمان‌های گذشته و شاید به قدمت پیدایش شهر. همگی زنان ورزنه بدان پای‌بند هستند. در مورد علت آن نظرات گوناگونی شایع است، برخی معتقدند پوشیدن چادر سفید به خاطر مقابله با گرمای شدید تابستانی در این نقطه کویری است.

نظر دکتر سیروس شفق، نویسندهٔ کتاب جغرافیای اصفهان در این باره این است: «زنان ورزنه بدون استثنا چادر سفید به سر می‌کنند که معرف گرمای شدید تابستانی است. عقیده بعضی بر این است که چون از زمان‌های گذشته ورزنه محل کشاورزی و کشت محصولاتی همچون پنبه بوده ‌است، امکان تهیه چادر سفید از نخ آن به راحتی میسر بوده ‌است». در اظهار نظر دیگری پیرامون علت پوشش سفید زنان ورزنه چنین آمده ‌است: «از آن جا که ورزنه در گذشته دیار روحانیون زردشتیان بوده ‌است، این رسم بنا به اظهار نظر برخی نویسندگان از رسوم آنان می‌باشد، چرا که روحانیون زردشتی لباسی از پنبه می‌پوشیدند و نوار مقدسی در تشریفات مذهبی به گردن می‌آویختند که از جنس پنبه بوده ‌است».

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

دیدنی ‌های طبیعی

ورزنه دیدنی های و جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به تپه های ماسه ای، تالاب بین المللی گاوخونی، چاه های آرتیزین، آب بند شاخ کنار و دریاچه نمک خارا اشاره کرد.

ورزنه، نگین شرق اصفهان

ورزنه یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان است که از لحاظ تاریخچه پیدایش و آثار باستانی، گنجینه‌ای بس غنی دارد و به همین دلیل است که آن را نگین شرق اصفهان نامیده‌اند. پل قدیمی ورزنه، مسجد جامع، رباط شاه‌عباسی، کارونسرا و بادگیرهای قدیمی، آب‌انبارهای متعدد، برج‌ها و کبوترخانه‌ها، قلعه‌ها و آثاری از آسیاب‌های آبی و امامزاده شاه زین‌العابدین از جمله ابنیه تاریخی این شهر محسوب می‌شوند.

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

کویر ورزنه کجاست؟

ورزنه، بخش کویری اصفهان است که در ۱۰۵ کیلومتری آن واقع شده و جزئی از بیابان خارا به‌حساب می‌آید. از شهر ورزنه تا کویر هم ۱۰ کیلومتری باید به سمت جنوب رانندگی کنیم. تالاب گاوخونی در شرق اینجا قرار گرفته و از جنوب به شهر حسن‌آباد می‌رسد. به همین دلیل به آن بخش از کویر که به مسیر حسن‌آباد نزدیک است، کویر حسن‌آباد هم می‌گویند. تپه‌های شنی در این کویر، بسیار تماشایی‌اند. باد می‌وزد و آن‌ها را به اشکال زیبای هرمی، هلالی، طولی و غیره درمی‌آورد. همین مسئله سبب شده کویر ورزنه در میان کویرهای ایران خاص شود.

در کویر ورزنه هم مثل همه کویرها می‌توانیم ساعت‌ها روی شن‌های نرم راه برویم و در سکوت کویر غرق شویم. شترسواری یکی از کارهایی‌ست که در این کویر انتظارمان را می‌کشد و به خاطر وجود شترهای زیاد، اردیبهشت هر سال در اینجا مسابقه‌ شترسواری هم برگزار می‌شود.

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

می‌توانیم در اینجا زیپ‌لاین سوار شویم که تجربه‌اش با جاهای دیگر خیلی فرق می‌کند. موتورسواری و آفرودسواری هم از گزینه‌های پیش روست، ولی در چند سال گذشته آنقدر تورهای گردشگری به کویر آمده‌اند و آنقدر موتورسواری و آفرودسواری کرده‌اند که بافت شن‌ها و رمل‌ها دستخوش تغییر شده است. به جای آفرودسواری می‌توانیم کمی از نرمی ماسه‌ها دل بکنیم، پاراگلایدر سوار شویم و پرواز کنیم. شب که از راه برسد، اگر هنوز کویر ورزنه را ترک نکرده باشیم، یکی از زیباترین آسمان‌ها را خواهیم دید.

سایت تفریحی واحه

بزرگترین سایت تفریحی کویر در ایران،سایت تفریحی واحه است. این سایت امکانات زیادی از تفریحی تا غذا و اقامت برای مسافران فراهم کرده. از جمله امکانات سایت تفریحی واحه که می‌توانید در سفر خود به کویر ورزنه اصفهان از آن بهره ببرید موتورهای چهارچرخ یک نفره و دو نفره، زیپ‌لاین، سافاری، شتر سواری، رستوران، شربت خانه، کمپینگ، رصدخانه و پاراگلایدر است.

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

بهترین فصل سفر

مناطق کویری تابستان‌های گرمی دارند. به همین خاطر بهترین زمان سفر به این مناطق، اوایل پاییز تا اوایل بهار است. کویر ورزنه در این فصول هوایی معتدل دارد و خاطره‌ای فراموش نشدنی در خاطرتان ثبت می‌کند.

صنایع دستی ورزنه

از صنایع دستی ورزنه می‌توان به کاربافی و سفره‌بافی اشاره کرد. کاربافی هنری است که از دوره‌ی تیموریان وجود داشته و زمانی در شهر ورزنه رونق قابل توجهی داشته است، اما با ورود پارچه‌های صنعتی، این هنر زیبا در حال فراموشی است. از کارباف‌های ورزنه به‌عنوان سفره نان یا بقچه‌ی جهاز عروس، بقچه حمامی، چادر سفید، کفن و چادرشب استفاده می‌شود.

در شهر تاریخی ورزنه هنوز  14 کارگاه فعال پارچه بافی سنتی وجود دارد که بافندگان آن پیرزنان می باشند و محصولات خود را در قالب سفره ارائه می دهند. امکان مشاهده کار به طریق کاملا سنتی و خرید محصولات آن با قیمت مناسب وجود دارد.

ورزنه اصفهان
ورزنه اصفهان

مقالات بیشتر درباره اصفهان بخوانید :

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨