پارک ملی پابند بهشهر ، مازندران | Mazandaran

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پارک ملی پابند

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با پارک ملی پابند بهشهر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا در استان مازندران در ادامه با ما باشید.

مازندران، یکی از استان های بی نهایت زیبا، سرسبز، خوش آب و هوا و پرطرفدار در میان گردشگران است. این استان محبوب در خطه ای سرسبز از شمال ایران و بین دو استان گیلان و گلستان قرار دارد و هرچه از طبیعت زیبا، جاهای دیدنی بکر، جاده های رویایی و مناظر آن بگوییم کم است. در سفر به شهرهای این استان، تمام گوشه و کنار آن جاذبه های دیدنی است. یکی از دیدنی های این استان پارک ملی پابند است.

پارک ملی پابند (Paband National Park) به وسعت ۲۶۵۹۷ هکتار از جاذبه های گردشگری استان مازندران در بهشهر است که از ناحیه شمالی از روستای چناربن تا روستای نمکه، از سمت شرق از روستای نمکه تا ارتفاعات کوه بادله، در جنوب از ارتفاعات کوه بادله تا نکاء و زارم رود و از سمت غرب از نکاء و زارم رود تا رودخانه زارم رود، کشیده شده‌ است. بخاطر وجود روستای بزرگ پابند (پاوند) در مرکز، این پارک بدین سان نامگذاری شده است.

این پارک واقع در استان مازندران که در سال ۱۳۸۳ به عنوان پارک ملی انتخاب شد، در جنوب شهرستان نکاء و بهشهر و در شمال غربي شهرستان دامغان قرار دارد و دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است. منطقه‌ای است کوهستانی با قله‌های مرتفع و دره‌ای پرآب که رودخانه ظالم رود آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند.

پارک ملی پابند - عکس از: iew.ir
پارک ملی پابند – عکس از: iew.ir

از ویژگی‌های این پارک می‌توان به و جود جنگلهای کم‌نظیر هیرکانی و گونه‌های با ارزش شوکا و مرال در آن اشاره کرد. این پارک به صورت جنگل‌های طبیعی بکر و رویشگاه گونه‌های منحصر به فرد گیاهی علفی و بوته‌ای و درختچه‌ای و زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری چون مرال و شوکا و پلنگ که در راستای صیانت از جنگل‌های شمال و حفظ گون‌های گیاهی و جانوری به عنوان پارک ملی تعیین شده‌ است. منطقه حفاظت شده هزار جریب در جوار این پارک قرار دارد.

پوشش گیاهی این منطقه جنگلی و کوهستانی بوده و عمدتا شامل راشستان به مراه بلند مازو، ممرز، کچف، ازگیل، ولیک و زرشک می باشد. گونه‌های اصلی جانوری منطقه عبارتند از؛ پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، گوزن، شوکا، عقاب طلایی، شاهین، مارزنگی سرده ای، کفتار راه راه، گراز، شغال، روباه معمولی، تشی، سمور جنگلی، دارکوب، عقاب جنگلی، قرقاول، کبک و انواع سنگ چشم.

پارک ملی پابند - عکس از: iew.ir
پارک ملی پابند – عکس از: iew.ir

آدرس: استان مازندران، بهشهر، خلیل شهر، روستای پابند

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨