بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

پارک ملی بمو

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با پارک ملی بمو شیراز آشنا خواهیم کرد. اگر قصد سفر به استان فارس را دارید برای آشنایی با این پارک ملی در این مقاله با ما همراه باشید.

شیراز و به طور کلی استان فارس از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می‌رود و سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند. این شهر در کنار بناهای مشهور و باغ‌‌های معروف خود، جاذبه‌های بکر و طبیعی را نیز پیشکش گردشگران می‌کند. پارک ملی بمو سومین پارک ملی حفاظت‌شده بعد از پارک گلستان و ارومیه است و در فاصله کمی از شیراز قرار دارد.

پارک ملی بمو (Bamou National Park) از پارک‌های ملی ایران در استان فارس است. این پارک که نامش را از کوه بمو گرفته‌ است، در شمال شهر شیراز و در ۳۰ کیلومتری آن قرار دارد. این پارک حدود ۴۰ سال است مورد حفاظت قرار گرفته و در بخش زرقان- مسیر تخت جمشید واقع شده‌ است. پارک ملی بمو ۴۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است.

بلیط سفر

تاریخچه

محدوده‌ فعلی‌ این پارک‌ ملی‌ در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد شد و در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ از تشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید منطقه‌ شکار ممنوع‌ به‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ و سپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد و بالاخره‌ در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ که‌ وسعت‌ آن‌ معادل‌ ۴۸۶۷۸ هکتار بود به‌ نام‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییر نام داد.

پارک ملی بمو
پارک ملی بمو

پوشش گیاهی و جانوری

این پارک ملی از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات‌وحش، بعد از پارک‌ ملی گلستان و ارومیه در مقام سوم اهمیت می‌باشد هرچند چندان شناخته شده نمی باشد. در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله آهو، گراز، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگی می‌کنند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه می‌باشند. شمار پلنگ‌های این منطقه در سال ۹۲ شش قلاده برآورد شده‌ است. این پارک ملی دارای ۱۱۲ گونه جانوری، ۶۹ گونه پرنده و ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دو زیست و همچنین گونه‌های مختلف گیاهی می‌باشد.

دیدنی های پارک ملی بمو

کوه بمو

کوه بمو ادامه ارتفاعات سلسله جبال زاگرس است، منطقه‌ای کوهستانی و تپه ماهوری که از شهر شیراز به‌خوبی دیده می‌شود و در آن سه رشته کوه از شرق به غرب امتداد دارد. بلندترین قله آن کل اسد با ارتفاع ۲۷۰۰ متر و پایین‌ترین ارتفاع آن ۱۵۵۰ متر است.

این رشته کوه در مشرق به ارتفاعات خرمن کوه و در جنوب با دریاچه بختگان مرتبط است. رشته کوه بمو، دشت شیراز را از دشت مرودشت جدا می‌کند. گردنه‌های آب باریک و باجگاه در مسیر راه شیراز-اصفهان در جانب شمال‌غربی رشته کوه قرار دارد. آب رکن‌آباد از معروف‌ترین جویبارهای شیراز که حافظ به آن اشاره می‌کند، در قسمت غربی این کوه واقع شده است. بند امیر در جانب شمال‌ شرقی آن قرار دارد و راه قدیمی شیراز از جنوب‌شرقی رشته کوه می‌گذرد. تنگ الله اکبر نیز در جانب جنوبی آن واقع است.

در میان این رشته‌کوه‌ها، دشت‌های باریکی قرار دارند که در یکی از آن‌ها با وجود وسعت کم‌، جمعیت قابل توجهی از آهو دیده می‌شود. در تپه ماهورهای وسیع و گسترده حد فاصل دشت و کوه، قوچ و میش فراوانی حضور دارند. پرتگاه‌های دامنه جنوبی کوه بمو و دیگر مناطق صخره‌ای پارک نیز، زیستگاه مناسبی برای بز و پازن است.

پارک ملی بمو
پارک ملی بمو

موزه پارک ملی

موزه حیات وحش پارک ملی بمو در ابتدای ورودی محدوده واقع شده است. در این موزه مجموعه‌ای از حیوانات تاکسیدرمی‌شده بومی منطقه را به نمایش گذاشته‌اند. از موزه تنها به‌صورت گروهی می‌توانید بازدید کنید و بازدید از آن در ایام عید و دیگر روزهایی ممکن است که از سمت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام می‌شود.

چطور به پارک ملی بمو برویم ؟

برای دسترسی به پارک، از سمت شیراز به طرف زرقان پیش بروید. نرسیده به زرقان، پل غیر همسطح پالایشگاه را به‌سمت راست بروید. تابلوی پارک ملی بمو را خواهید دید.

پارک ملی بمو شامل دو بخش می‌شود؛ تفرجگاه و موزه حیات وحش و تفرجگاه گسترده. بازدید از بخش اول بدون مجوز و در زمان‌هایی خاص ممکن است که پیشتر به آن اشاره شد. برای دسترسی به بخش دوم نیازمند مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان فارس هستید. البته متاسفانه بسیاری از افراد بدون داشتن مجوز وارد منطقه می‌شوند. بهترین راه برای بازدید از پارک ملی بمو، شرکت در تورهایی است که با مجوز سازمان در این پارک ملی برگزار می‌شوند.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

 


اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا

   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *