آشنایی با پارک ملی بوجاق در استان گیلان | Gilan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پارک ملی بوجاق

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با پارک ملی بوجاق آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا در استان گیلان در ادامه با ما باشید.

گیلان، یکی از استان های بی نهایت زیبا، سرسبز، خوش آب و هوا و پرطرفدار در میان گردشگران است. این استان محبوب در خطه ای کاملا سبز از شمال ایران قرار دارد و هرچه از طبیعت زیبا، جاهای دیدنی بکر، جاده های رویایی و مناظر آن بگوییم کم است. در سفر به شهرهای این استان، تمام گوشه و کنار آن جاذبه های دیدنی است. یکی از دیدنی های بی نظیر این استان پارک ملی بوجاق در سواحل دریای خزر است.

پارک ملی بوجاق (Bojaq National Park) واقع در منطقه‌ای حفاظت‌شده در بندر کیاشهر، شهرستان آستانه اشرفیه در استان سبز گیلان می‌باشد. این منطقه نخستین «پارک ملی خشکی ـ دریایی» ثبت‌ شده در ایران محسوب می‌شود و ۳۲۶۰ هکتار وسعت دارد. از این مقدار حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این منطقه از سه تالاب کیاشهر در شرق، بوجاق در غرب و ۲۲ بهمن در مرکز همراه دلتای سفیدرود، جلگه‌ها و علفزارهای غرب دلتای سفیدرود و زمین‌ها و آب‌های ساحلی دریای خزر تشکیل می‌شود. این منطقه از سال ۸۱ به عنوان پارک ملی تعیین شده‌ است.

از سال ۱۳۹۲ با افزایش محدوده منطقه آزاد بندر کیاشهر نیز به محدوده منطقه آزاد افزوده شده پیش از این شهرستان‌های رشت و انزلی در محدوده آزاد بودند. پارک ملی بوجاق کیاشهر با کاربری گردشگری و طبیعت‌گردی در محدوده منطقه آزاد قرار دارد.

پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق

جاذبه های منطقه بوجاق

این منطقه در شمال به دریای خزر قرار گرفته و از جنوب به بندر کیاشهر، از غرب به رودخانه اوشمک و شهر زیباکنار، از شرق به تأسیسات صدا و سیما در کنار روستای امیرکیاسر و از شمال تا عمق ۶ متری دریای خزر در منطقه کیاشهر ادامه پیدا می‌کند. از جاذبه‌های گردشگری در منطقه بوجاق می‌توان به پل چوبی کیاشهر، سایت پرنده نگری، سواحل دریای خزر و لوتکاسواری اشاره کرد.

سفید رود

سفید رود، رودخانه‌ای است که تالاب بوجاق را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است. از دریای خزر به این رودخانه ریخته می‌شود و اگر به آنجا رفته باشید می‌توانید زلال‌بودن آب رودخانه سفید رود را مشاهده کنید. یکی از دلایلی که نام این رودخانه را سفید رود گذاشتند، همین زلال بودن آب این رودخانه است.

در این رودخانه می‌توانید گونه‌های مختلفی از ماهی‌ها را ببینید. اگر به ماهی گیری علاقه داشته باشید و به این رودخانه بروید، می‌توانید در بخش‌های مجاز رودخانه ماهی گیری کنید. ماهی گیری در بخش‌های کوچکی از رودخانه آزاد است.

تالاب امیر کلایه (تالاب نیلوفر)

آب تالاب امیر کلایه شیرین است و در فاصله یک کیلومتری دریا قرار دارد. در این تالاب، گیاهان خاص و زیبایی مثل پسته دریایی و نیلوفر آبی سفید می‌روید. زیبایی نیلوفرهای روی آب باعث شده که این تالاب به نام تالاب نیلوفر نیز شهرت یابد. این تالاب زیبا مکان زندگی موجودات آبزی، کنار آبزی و پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است. کافیست فقط یکبار با قایق از میان نیلوفرهای روی آب عبور کنید و به تماشای پرندگان بنشینید تا به معنای واقعی کلمه افسون این تالاب شوید.

تالاب بوجاق و تالاب امیر کلایه (تالاب نیلوفر) دو مکان ایده‌آل برای تماشای این پرندگان دلربا هستند. بوجاق به عنوان تنها پارک ملی خشکی – دریایی فهرست ملی به ثبت رسیده است و به دلیل همین اکوسیستم پرندگان گوناگونی طرفدار آن هستند.

پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق

گونه های زیستی 

گونه‌های زیستی بسیار زیبا و جالبی در این پارک وجود دارد که از دیدن  آن‌ها بسیار حیرت زده می‌شوید. بر اساس تحقیقی که از سال ۸۳ تا ۸۵ در این پارک انجام شد، در مجموع ۲۳۴ گونه پرنده از ۴۹ گروه مختلف در آن مشاهده شده که ۱۲ گونه آن از جانوران در معرض خطر انقراض هستند که در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست قرار گرفته‌اند.

در پارک می‌توان انواع پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گیلان‌شاه، گیلار، کشیم، لک لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ ‌لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر، ماهی‌خورک و پرندگان شکاری مانند انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌ پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله را مشاهده کرد.

پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق

در نظر داشته باشید که پرندگانی که در این تالاب زندگی می‌کنند به ۲۰ گونه محدود می‌شوند و اکثر آن‌ها پرندگام مهاجر و عبوری هستند که زمان مهاجرت آن‌ها در فصل پاییز و زمستان است. یکی از پرندکان نادر این تالاب شناگر بلوطی است که تاکنون فقط ۲ بار در ایران دیده شده، یک بار در پارک ملی بوجاق و بار دیگر در جنوب کشور بوده ‌است. پرندگان نادر دیگری چون عروس غاز، فالاروپ، غاز پا زرد، و غاز پیشانی ‌سفید کوچک هم در این منطقه دیده شده‌اند. همچنین حضور پرندگانی مثل طرقه کوهی و چکچک ابلق که معمولا در مناطق کوهستانی زندگی می‌کنند نیز در این پارک دیده شده که بسیار تعجب‌آور است.

بیش از ۵۰ گونه از آبزیان مختلف هم در منطقه شناسایی شده که ماهی سفید، کپور، سیم‌پرک، سرخ باله،  اردک ماهی، کلمه، ماهی کاراس و لای‌ماهی از جمله آن‌ها هستند. همچنین فک خزری، تنها پستاندار دریای خزر هم در این منطقه دیده می‌شوند. تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده در این منطقه هم ۲۴۸ گونه است که این مقدار گونه در شهرهای شمالی ما بسیار طبیعی است.

پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق

بهترین فصل سفر

فصل پاییز و زمستان فصل کوچ پرندگان مهاجر به این دو زیستگاه است. اگر فقط برای تماشای پرندگان مهاجر می‌خواهید به این مناطق سفر کنید از نیمه پاییز تا نیمه زمستان فصل مناسبی است. در فصل بهار و تابستان نیز می‌توانید از سرسبزی منطقه و تماشای موجودات بومی تالاب‌ها لذت ببرید.

دسترسی

این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.

پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨