مکان های دیدنی و گردشگری جاجرود ، تهران | Jajrood

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی جاجرود

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با جاهای دیدنی جاجرود آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این شهر و طبیعت زیبای آن در اطراف تهران در ادامه با ما همراه باشید.

جاجرود (Jajrood) یکی از بخش‌های شهرستان پردیس استان تهران است که در 37 کیلومتری شرق تهران واقع شده است. جاجرود یکی از مناطق خوش آب‌وهوا و سرسبز تهران به شمار می‌رود که قدمتی تاریخی داشته و جاذبه‌ها و دیدنی‌های طبیعی متنوعی را در خود جای داده است. اگر از شلوغی و آب‌وهوای شهر تهران خسته شده‌اید، بازدید از جاجرود را در تعطیلات و به ویژه در فصل بهار و تابستان پیشنهاد می‌کنیم تا از آب‌وهوای مطبوع و طبیعت بکر و سرسبز آن لذت ببرید.

نام جاجرود از محله ای بسیار کهن و تاریخی به نام جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان قرار دارد گرفته است که در شمال این رودخانه واقع شده است. جائیج به روزگاران قدیمی که شهری کوچک یا روستایی بزرگ که در منطقه لواسانات آبادتر بوده و این آبادی قدمتی دو چندان دارد از سرچشمه های این رود در بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز می گذرد هیچ دهکده و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


خسروآباد، کمرد، باغک، منوچهرآباد، نصرت‌آباد، شمس‌آباد و عباس‌آباد کاظم پورامری هفت آبادی در جاجرود هستند که خسروآباد روستای اصلی این بخش به شمار می‌رود. خسروآباد به عنوان مرکز جاجرود،‌ ۳۸۶ خانوار دارد و در زمان قاجار متعلق به کامران میرزا پسر ناصرالدین شاه بوده است. در سال ۱۳۰۰ بین میرزا على‌محمد خان منفرد و کامران میرزا دعوای حقوقی شکل گرفت و دادگاه این ملک کامران میرزا را توقیف کرد. در فرودین ۱۳۹۹، مرکز دهستان جاجرود شهر شد و هم اکنون یکی از شهرهای شهرستان پردیس محسوب می‌شود.

دیدنی های جاجرود

رودخانه جاجرود

رودخانه جاجرود که از ارتفاعات البرز و کوه‌های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می‌گیرد و در دریاچه سد لتیان طغیان می‌کند. سپس از میان شهر جاجرود عبور کرده و در جنوب تهران به رودخانه کرج می‌پیوندد. رودخانه جاجرود در نهایت به دریاچه نمک منتهی می‌شود. این رودخانه با ۱۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومترمربع مساحت حوضه آبریز، دارای شیبی برابر با ۴٪ است و یک رودخانهٔ گراولی (سنگ‌ریزه‌ای) و ماسه‌ای بریده‌بریده است.

جاهای دیدنی جاجرود
جاهای دیدنی جاجرود

منطقه حفاظت‌ شده جاجرود

منطقه حفاظت‌ شده جاجرود که پس از انتخاب شهر تهران به‌ عنوان پایتخت کشور (۱۱۳۳ خورشیدی) در زمان قاجاریه با نام‌های قرق سلطنتی یا شکارگاه سلطنتی تحت حفاظت قرار گرفت، امروزه از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. وجود آب و هوای بسیار خوب و زیست بوم بسیار عالی در این منطقه موجب شده است تا جاجرود به یکی از بی‌بدیل‌ترین نقاط ایران مبدل شود. 

دریاچه سد لیتان

دریاچه سد لتیان، سدی روی رودخانه‌ی جاجرود است که در 5 کیلومتری شمال منطقه جاجرود و جنوب شهر لواسان قرار دارد. این سد تا تهران 10 کیلومتر فاصله دارد و در شمال شرقی آن واقع است؛ جایی که سد قرار دارد محل تلاقی دو رودخانه برگ جهان و جاجرود است و در میان کوه‌های جاجرود، بندک و آلون واقع است. سال‌ها پیش یعنی در سال ۱۳۴۶ برای تأمین آب آشامیدنی اهالی تهران، سدی عظیم و بتنی به نام لتیان در مسیر رودخانه جاجرود بنا شد. ساخت این سد باعث شد دریاچه زیبایی پشت آن ایجاد شود که کلی هم امکانات تفریحی دارد. نام این سد نیز از روستایی به همین نام گرفته شده است که با آبگیری سد به زیر آب رفت. تهرانی‎‌ها ۳۰ درصد از آب مصرفی خودشان را مدیون این سد زیبا و بزرگ هستند.

پارک جنگلی لتیان

پارک جنگلی لتیان از دیگر پارک‌های جنگلی در نزدیکی سد لتیان است که به‌ همراه پارک تلو این سد را احاطه کرده‌اند و از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به لتیان هستند. پارک جنگلی لتیان که یکی از مجموعه‌های بزرگ تفریحی شمال شرق تهران است، در جنوب سد لتیان قراد گرفته و حدود هزار هکتار وسعت دارد. این پارک جنگلی از جنوب به بزرگ‌راه شهید بابایی منتهی می‌شود.

جاهای دیدنی جاجرود
جاهای دیدنی جاجرود

پارک جنگلی تلو

پارک جنگلی تلو (پارک غزال) بهترین مکان برای تماشای منظره‌ی دریاچه و سد لتیان است؛ چرا که چشم‌انداز بی‌نظیری به سد لتیان و کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی البرز دادند. این پارک از لحاظ وسعت چهارمین پارک جنگلی تهران است و نسبت به سایر پارک‌های جنگلی کمتر شناخته شده است. تلو از دو بخش تلوی بالا و پایین تشکیل شده است و دسترسی به آن از طریق بزرگ‌راه شهید بابایی شرق و بزرگ‌راه شهید زین‌الدین میسر است.

آبشار و روستای کمرد

آبشار و روستای کمرد که در 20 کیلومتری جاده رودهن واقع است از جاذبه‌های زیبای این منطقه است. آبشار کمرد بین جاجرود و شهر جدید پردیس و در روستای کمرد واقع شده است؛ این آبشار زیبا در کنار روستای کمرد و در منطقه‌ای سرسبز و زیبا قرار گرفته است. این مکان با اینکه در استان تهران و در نزدیکی جاجرود قرار گرفته اما منطقه کمتر شناخته شده‌ای است.

Photo: bamnews.ir
Photo: bamnews.ir

پل تاریخی شاه عباس

پل شاه عباسی جاجرود یکی از جاذبه‌های تاریخی و کهن این منطقه است که روی رودخانه جاجرود و در روستای سعیدآباد بنا شده است. این پل قدمتی 850 ساله دارد و به علت همجواری با رودخانه جاجرود و فضای سبز پارک ملی خجیر منطقه‌ای بسیار جذاب برای گردشگران است. این پل از آثار تاریخی دوران سلجوقی بوده که در دوره صفویه و قاجاریه مرمت و بازسازی شده است. این پل، ۱۲ متر طول و دو دهنه دارد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. پل تاریخی شاه عباس را می‌توان از اصلی‌ترین بناهای تاریخی تهران دانست که بازدید از آن را به دوست‌داران تاریخ پیشنهاد می‌کنیم.

جاهای دیدنی جاجرود
جاهای دیدنی جاجرود

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨