پل جاجرود ، پل تاریخی شاه عباسی | Jajrud

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

پل جاجرود

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با پل جاجرود آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این پل شاه عباسی در شهر جاجرود در ادامه با ما همراه باشید.

جاجرود یکی از بخش‌های شهرستان پردیس استان تهران است که در 37 کیلومتری شرق تهران واقع شده است. جاجرود یکی از مناطق خوش آب‌وهوا و سرسبز تهران به شمار می‌رود که قدمتی تاریخی داشته و جاذبه‌ها و دیدنی‌های طبیعی متنوعی را در خود جای داده است. اگر از شلوغی و آب‌وهوای شهر تهران خسته شده‌اید، بازدید از جاجرود را در تعطیلات و به ویژه در فصل بهار و تابستان پیشنهاد می‌کنیم تا از آب‌وهوای مطبوع و طبیعت بکر و سرسبز آن لذت ببرید. یکی از دیدنی های تاریخی این شهر پل شاه عباسی آن است.

پل شاه عباسی جاجرود (Jajrud Bridge) پلی با قدمت ۸۵۰ ساله، بر روی رودخانه جاجرود و ۱۰ کیلومتری شمال شرق تهران در روستای سعیدآباد واقع شده است. تا پیش از ساخت سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود این پل یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران و نیز تا سال ۱۳۴۲ پل اصلی رفت‌وآمد مردم تهران به دماوند و مازندران بود. این پل از آثار دوران سلجوقیان است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این پل شاه عباسی در دوره های صفویه، قاجاریه و پس از آن بارها و مرمت شده است. از جمله در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست حاج میرزا بیک نوری فراش خلوت شاه با هزینه بیست و چهار هزار تومان بازسازی شده است.

جنس سازه اصلی پل سنگ‌های کف رودخانه بوده و دارای دو دهانه بزرگ میانی به عرض هفت و طول دوازده متر و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض چهار و طول پنج متر است.

پل جاجرود
پل جاجرود

این پل به علت همجواری با رودخانه جاجرود و فضای سبز پارک ملی خجیر منطقه‌ای بسیار جذاب برای گردشگران است. این پل که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است را می‌توان از اصلی‌ترین بناهای تاریخی تهران دانست که بازدید از آن را به دوست‌داران تاریخ پیشنهاد می‌کنیم.

متأسفانه در حال حاضر این پل در وضعیت مساعدی به سر نمی ‌برد و با ریزش ‌های متعددی مواجه است. در گذشته بدلیل بالا بودن سطح رودخانه جاجرود هر چهار دهانه این پل معبر آبی خروشان بود اما امروزه با احداث سد لتیان و کاسته شدن از حجم این شریان زیبای شمال شرق استان تهران تنها دهانه های میانی به گذرگاه آب تبدیل شده دو دهانه کوچک محل عبور عابرین هستند. اخیرا بخشداری جاجرود برای زیباسازی و محافظت از این پل اقداماتی انجام داده است. سنگفرش محوطه اطراف پل، ساخت دیواره ساحلی، نرده‌ گذاری، نصب دو عدد نیوجرسی و خاکریزی به منظور کاهش تردد خودروها از روی پل بخشی از اقدامات بخشداری بوده است.

آدرس: استان تهران، پردیس، جاجرود، روستای سعیدآباد

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨