جاذبه های دیدنی و تفریحی پلور ، مازندران | Polour

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاذبه های دیدنی پلور 

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با جاذبه های دیدنی پلور آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا و جاذبه های گردشگری و تفریحی آن در ادامه با ما همراه باشید.

پلور (Polour) روستایی از توابع بخش لاریجان آمل در استان مازندران است. پلور منطقه‌ای کوهستانی است که به تابستان‌های بهاری‌اش شهرت دارد. از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع ۲۳۰۰ متر قرار دارد، آب و هوایش خنک و ییلاقی است. در حدود فروردین ماه برف ها آب میشوند و تدریجا گل‌های وحشی رویش می کنند. در اردیبشت ماه گل‌های زرد همه جا دیده میشوند و درختان شکوفه می کنند. در اواخر خرداد و اوایل تیر نیز شقایق‌ها شکفته می‌شوند.

مسیر جاده هراز یکی از مسیرهای پرترددی است که ارتباط دهنده تهران به استان مازندران است و به دلیل خوش مسیر بودن روستاها و جاذبه های دیدنی در مسیر جاده هراز بسیار مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. اگر از سمت تهران در جاده هراز از گردنه امامزاده هاشم دورتر شویم به روستای بسیار زیبایی می‌رسیم که پلور نام دارد.

دیدنی های پلور

دشت آزو دماوند

دشت آزو در دماوند با مساحت تقریبی 35 هکتار، مرتعی سرسبز و پوشیده از گیاهان کوهی است که در دامنه کوه پاشوره از ارتفاعات البرز قرار دارد. این دشت در فاصله 2 ساعتی از تهران و در نزدیکی کوه دماوند قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی به این کوه دارد. آب و هوای این دشت در بهار و تابستان بسیار خنک و زمستان اغلب پوشیده از برف است. این دشت زیبا و دیدنی در مسیر جاده فیروزکوه به آمل قرار دارد و دسترسی به آن از روستای نوا امکان‌پذیر است که بسیاری از اهالی‌اش ییلاق‌نشین‌های آمل هستند.

جاذبه های دیدنی پلور - عکس از: Karnaval.ir
جاذبه های دیدنی پلور – عکس از: Karnaval.ir

پارک ملی لار

پارک ملی لار که قسمت‌هایی از آن در استان تهران و قسمتی دیگر از آن در استان مازندران قرار دارد، دریاچه سد لار و کوه دماوند هم در محدوده این پارک قرار دارند. منطقه سر سبز پارک لار در شمال پلور قرار دارد که مسیر دسترسی آن از طریق جاده لار است. اواخر خرداد ماه دشت‌ لار پوشیده از گل‌های شقایق می‌شود که بسیاری برای دیدن گل‌ها و عکس انداختن به این منطقه می‌آیند.

جاذبه های دیدنی پلور
جاذبه های دیدنی پلور

دره زمان پلور

دره زمان نام یکی از دره‌های پر آب در شمال روستای پلور است که در سمت چپ جاده لار قرار دارد. دره زمان در حاشیه رود لار است که با آبتنی در آن می‌توان از گرما فرار کرد. برای رفتن به دره زمان پلور در گردنه امامزاده هاشم، سمت چپ جاده یک مسیر فرعی با تابلوی رودخانه و سد لار شما را به این دره راهنمایی می‌کند. در اولین پیچ جاده فرعی پل قدیمی رودخانه لار را خواهید دید که پیاده روی از این قسمت شروع می‌شود. به یاد داشته باشید که عمق آب در قسمت‌های مختلف رودخانه لار متفاوت است و شدت جریان آب نیز در همه نقاط یکسان نیست. اگر پرسیدند که تنگه پلور کجاست؟ بدانید که منظورشان دره زمان است که به آن تنگه تازیان هم گفته می‌شود.

جاذبه های دیدنی پلور
جاذبه های دیدنی پلور

منطقه دشت گل زرد 

در حاشیه جاده هراز، منطقه‌ای زیبا به نام دشت گل زرد وجود دارد که به دلیل وجود فرشی از گل‌های زرد و سفید بهاری، به این نام مشهور شده است. البته این منطقه معمولا از اردیبهشت ماه پر از گل‌های زرد زیبایش می‌شود. غار معروف گل زرد هم دیدنی و شگفت‌انگیز است؛ حدود سه ساعت پیاده‌روی داخل این غار دارید، البته نباید بدون تجهیزات و کسی که با غار آشنایی داشته باشد، داخل آن شوید. دشت گل زرد در منطقه پلور و شمال روستای منظریه قرار دارد. ۶۵ کیلومتر بعد از تهران در سمت چپ جاده، نرسیده به پلور وارد جاده خاکی تقریبا ۴ کیلومتری منتهی به منطقه گل زرد شوید. برای اقامت در این منطقه چادر تنها گزینه شما است.

جاذبه های دیدنی پلور
جاذبه های دیدنی پلور

پل سنگی پلور

پل سنگی پلور در آمل و در جاده سد لار، جاده رینه واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند رستوران روگلی، دشت لار و رستوران کوهستان قرار گرفته است.

جاذبه های دیدنی پلور - عکس از: Anobanini.ir
جاذبه های دیدنی پلور – عکس از: Anobanini.ir

آبشار قلعه دختر

آبشار قلعه دختر یکی از زیباترین آبشارهایی است که بعد از گردنه امامزاده هاشم به سمت پلور، بعد از اولین پل و در چند متری تاسیسات تونل امامزاده هاشم قرار دارد. قلعه دختر در نزدیکی آبشار دختر قرار دارد که ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است. در گذشته‌های دور آب از کنار ویرانه‌های قلعه دختر عبور می‌کرده است. قدمت قلعه دختر به دوران ساسانیان برمی‌گردد. قصه‌های بسیاری در مورد قلعه دختر گفته شده است که از آن‌ها چنین برمی‌آید که مکانی مهم و مقدس برای مراسم‌های آئینی بوده است.

مجموعه ورزشی تفریحی پلور

پلور منطقه‌ای است که کوهنوردان از آن‌جا برای صعود به قله‌ها گذر می‌کنند. در این میان مجموعه ورزشی تفریحی پلور در دست ساخت است که با معماری جالب خود که همانند تخته سنگ غول پیکر می‌باشد، گردشگران و کوهنوردان را به خود جذب خواهد کرد. سالن صخره نوردی (سنگ نوردی)، سالن بدن‌سازی، سونا و جکوزی از امکانات ورزشی چنین مجموعه‌ای است.

چطور به پلور برویم ؟

برای رسیدن به پلور از جاده هراز، بعد از خروج از تهران از شهرهای بومهن و رودهن و منطقه آبعلی میگذریم و بعد از آن به امامزاده هاشم می رسیم و فقط چند کیلومتر مانده به پلور با دیدن نمای زیبای کوه دماوند به وجد خواهید آمد. با پیمودن حدود ۳۵ کیلومتر از تهران به سمت آمل به پلور خواهید رسید.

جاذبه های دیدنی پلور
جاذبه های دیدنی پلور

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

 

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨