آبشار قلعه دختر آمل ، جاذبه ای بکر در جاده هراز | Amol

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

آبشار قلعه دختر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با آبشار قلعه دختر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این مکان در جاده هراز در ادامه با ما همراه باشید.

آبشار قلعه دختر (Qal’eh Dokhtar) در شهرستان آمل و در بخش لاریجان و در نزدیکی جاده هراز به فاصله ۵۰ کیلومتری تهران قرار دارد. هنگامی که از گردنه امامزاده هاشم به سمت پلور سرازیر می‌شویم، درست بعد از اولین پل و در نزدیکی تأسیسات تونل امامزاده هاشم، آبشاری بر روی صخره‌های غرب جاده به نام آبشار دائمی قلعه دختر دیده می‌شود که برای کوهنوردان، ابتدای مسیر شرقی صعود به قله گل زرد به حساب می‌آید. چشمه قلعه دختر نیز چشمه ای گوارا در جوار این آبشار است. نزدیک این آبشار و چشمه قلعه ای هم به اسم قلعه دختر وجود دارد که تاریخی و دیدنی است و دقیقا به دلیل وجود این قلعه تاریخی این چشمه، به چشمه قلعه دختر معروف شده است.

زیبایی و آب گوارا و معدنی این منطقه، مسافران بسیاری را به توقف و استراحت در کنار آن مجبور می‌کند و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این آبشار و چشمه و قلعه تاریخی در جاده هراز متوقف می‌شوند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


در گذشته با احداث كارخانه ای از آب چشمه برای تهیه فرآورده هایی مانند دوغ و شربت استفاده می كردند. ولی اكنون این كارخانه بدون استفاده مانده و آب آن علاوه بر مصرف های محلی سرانجام به رودخانه ای كه از جوار كارخانه می گذرد می ریزد.

آبشار قلعه دختر
آبشار قلعه دختر

آب چشمه قلعه دختر دماوند در بلندی های کوه میان رود در تنگه‌ای از زمین خارج می‌شود و به سوی جاده و سپس رودخانه سرازیر می‌شود. مظهر چشمه قلعه دختر در زمین‌های آهکی تیره و سخت از دوره ژوراسیک (دوران دوم زمین شناسی) است. آب چشمه از گروه آب های بی‌کربنات کلسیک سبک و سرد با PH نزدیک به خنثی است.

این نوع آب های معدنی برای بیماریهای دستگاه گوارش، کبد و لوزالمعده مفید هستند. همچنین در درمان بیماری های مفصلی، نقرسی، اوره بالا و دفع سنگ‌های دستگاه ادراری مؤثر می باشند و به سبب کمی مقدار سولفات و کلر در آن، برای مصرف شیرخواران مناسب است.

آدرس: استان مازندران، جاده هراز

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨