روستای کند علیا در لواسانات ، تهران | Lavasan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای کند علیا

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با روستای کند علیا لواسان آشنا خواهیم شد. برای آشنایی با این روستای زیبا در منطقه خوش آب و هوای لواسان در ادامه با ما همراه باشید.

تهران پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران است و یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید. این شهر دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌ های گردشگری است که شامل کاخ‌ها، موزه‌ها و باغ ها و بوستان هایش می‌شود. علاوه بر بوستان های متعدد در تهران و اطراف آن، مناطق بکر و خوش آب و هوای بسیاری نیز در اطراف تهران وجود دارند که مکانی عالی برای طبیعت دوستان هستند. لواسان نزدیک ترین منطقه ییلاقی به شهر تهران محسوب می شود و یکی از مکان های زیبای آن روستای کند علیاست.

کند علیا (Kond-e-olyā) یا کُند بالا یکی از روستاهای دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات است که در شمال شرقی استان تهران واقع شده است. باغ های زیبا، کوچه باغ های دیدنی و آبشارهای معروف اطراف این روستا باعث شده است تا کند علیا به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی اطراف تهران شناخته شود. روستای کند علیا و سفلی از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در فاصله ۳۸ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای کند از دو بخش علیا و سفلی تشکیل شده که کند سفلی در پائین دست و کند علیا در بالا دست قرار دارد. ارتفاع متوسط کند علیا از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۵۰ متر است. وجود بقایای آثار باستانی در کند علیا از جمله تپه های گوشواره، قلعه پیرزن، جوهک و شیرتازه نشانگر قدمت طولانی این روستاست که به اوایل دوره اسلامی می‌رسد. کندسفلی نیز قدمتی چند صد ساله دارد.

موقعیت کوهستانی ویژه، باغ‌های سرسبز و گسترده، منابع غنی آب و جریان نهرهای جاری داخل باغ‌های روستا سرسبزی و طراوت خاصی را به روستای کند علیا بخشیده که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دو آبشار زیبا و دیدنی یعنی آبشار کفترلو و آبشار ناران نیز در نزدیکی این روستا هستند که بازدید کنندگان را به خود جذب می کنند.

روستای کند علیا - عکس از: omid360.com
روستای کند علیا – عکس از: omid360.com

آبشار ناران یکی از آبشارهای دائمی در نزدیکی روستای کندعلیا است. جریان دائمی این آبشار شیارهای زیبایی بر روی صخره‌های سنگی به وجود آورده و تماشای آن را دیدنی می کند. اگر اهل آب تنی هستید نیز دست خانواده تان را بگیرید و سری به آبشار کفترلو در ۷۰۰ متری لواسان کوچک بزنید. آبشار کفترلو در کنار آبشار ناران که در دره‌های سرسبز شمال روستای کندعلیا دیده می شود واقع شده است.

همچنین مزرعه پاونک در ۳ کیلومتری کند سفلی و ارتفاعات ساکا با پوشش طبیعی گل‌ها و گیاهان مرتعی در ۵ کیلومتری شمال روستا از جاذبه‌های طبیعی اطراف این محدوده به شمار می روند.

روستای کند علیا
روستای کند علیا

بهترین فصل سفر

آب و هوای این روستا در تابستان معتدل و در زمستان ها سرد است. بنابراین پیشنهاد می کنیم در بهار و تابستان به دیدن این روستا بروید. اگر در تیرماه به کند علیا بروید و قدم در این جاده بگذارید بدون شک از تماشای باغ‌های سرسبز، درختان گیلاس و آلبالو و انبوه میوه های آنها سیر نخواهید شد.

در هنگام قدم زدن در باغات این منطقه مراقب درختان باغات باشد و از ورود بدون اجازه به فضای باغ خودداری کنید. عصر هنگام و قبل از غروب آفتاب باغ‌دارها محصولات باغ‌هایشان را برای عرضه و فروش به داخل روستا می‌آورند. می‌توانید محصول درجه یک را به قیمت مناسب تهیه و خریداری نمائید.

دسترسی به روستای کند علیا و آبشارهای آن

ابتدا به شمیرانات، شهر لواسان و لواسان کوچک و سپس از آنجا با کمک افراد محلی به روستای کند علیابروید. از روستا نیز برای دسترسی به آبشار کفترلو، بلوار اصلی روستا را تا انتهای آن ادامه دهید تا به خیابان آبشار با همین نام برسید. این خیابان مستقیما گردشگران را به سوی جاده آبشار راهنمایی می کند. از انتهای این خیابان به بعد مسیر خاکی می شود. مسیر با پای پیاده حدود یک ساعت و سی دقیقه و به وسیله خودرو تقریبا نیم ساعت طول می کشد.

در انتهای جاده خاکی خودرو را پارک کرده و از مجاورت رودخانه و در خلاف جهت آن حرکت خود را آغاز کنید. سپس بعد از 15 دقیقه پیاده روی، به آبشار دوست داشتنی و کوچک ناران خواهید رسید. سپس از این آبشار هم عبور کرده و در مسیری با شیب تند به طرف بالا رفته تا آبشار کفترلو مقابل شما ظاهر شود و اوقات خوشی را در کنار این آبشار رقم بزنید.

روستای کند علیا
روستای کند علیا

آدرس: تهران، شمیرانات، لواسان کوچک، روستای کند علیا

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨