طبیعت بهاری پارک جنگلی لویزان 1

پارک جنگلی لویزان تهران (شیان) | Tehran

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پارک جنگلی لویزان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با پارک جنگلی لویزان آشنا خواهیم شد. برای آشنایی با این پارک زیبا و خوش آب و هوا در تهران در ادامه با ما همراه باشید.

تهران پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران است و یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید. این شهر دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌ های گردشگری است که شامل کاخ‌ها، موزه‌ها و باغ ها و بوستان هایش می‌شود. بوستان های تهران آنقدر زیاد هستند که در انتخاب مکانی برای برای بودن در دل طبیعت گزینه های بسیار زیادی پیش رو دارید. از شمال تا جنوب و شرق تا غرب، تمام مناطق آن پر از پارک ها و بوستان های متعدد است.

پارک جنگلی لویزان (Lavizan Forest Park) با نام پارک جنگلی شیان، یکی از پارک‌های جنگلی شهر تهران و بخش شمیران است که ۱۱۰۰ هکتار وسعت دارد و در شمال شرق پایتخت و در حدود ۱۳ کیلومتری مرکز شهر تهران واقع گردیده است. پارک جنگلی لویزان نسبت به شهر تهران در ارتفاع بالاتری قرار دارد. به همین دلیل وقتی در این پارک باشید تهران زیر پای شماست و نمای مناسبی از شهر پیش روی شما قرار دارد و می توانید زیبایی های پایتخت را از زاویه دیگری ببینید. به ویژه هنگام شب، تماشای تهران از این پارک بسیار لذت بخش است.

پارک جنگلی لویزان در دروه پهلوی دوم و در سال ۱۳۴۲، به‌منظور جلوگیری از گسترش بافت شهری به‌صورت جنگلی مصنوعی احداث شد. این پارک جنگلی از بزرگ‌ترین فضاهای سبز تهران به شمار می‌رود و بیشترین مساحت آن به‌عنوان منطقه‌ای تفریحی به‌‌کار می‌رود. این پارک یکی از بوستان‌های بزرگ و معروف پایتخت محسوب می‌شود که در منطقه‌ای خوش آ‌ب‌وهوا قرار دارد.

پارک جنگلی لویزان دارای پوشش گیاهی متنوع و درختان بلند و سر به فلک کشیده است. از گونه های مختلف این پارک می توان به سرو، چنار، بلوط، اقاقیا، افرا و … اشاره کرد.

پارک جنگلی لویزان
پارک جنگلی لویزان

باغ پرندگان 

باغ پرندگان تهران یکی از بزرگترین باغ پرندگان خاورمیانه و بزرگترین باغ پرندگان ایران محسوب می شود و در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان واقع شده است. این باغ ۲۳ هکتار مساحت دارد و بیش از ۶۵۰۰ پرنده از ۵۵ گونه متفاوت در آن نگهداری می‌شود.

باغ پرندگان در دو فاز احداث شده است. فاز اول باغ پرندگان به نام دشتچر در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و شامل پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا توان پرواز ندارند. فاز دوم نیز به نام آبچر، شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند؛ اما توسط تور از خروج این پرندگان جلوگیری می‌شود.

امکانات پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی شیان لویزان با داشتن امکاناتی همچون آلاچیق، کباب پز، نیمکت های متعدد، مسجد، بوفه، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان و مسیر دوچرخه سواری شرایط مطلوبی برای تفریح و خوشگذرانی بهتر مردمان فراهم آورده، موقعیت مکانی پارک جنگلی لویزان بالاتر از سطح شهر است به همین دلیل می توان در قسمت بالایی آن چشم اندازی کامل از شهر تهران را به نظاره نشست، تماشای این دورنما در شب بسیار زیبا و وصف ناپذیر است. در این قسمت از پارک نیز هتل، تالار، سفره خانه سنتی، رستوران، کافی شاپ، زمین های ورزشی، استخر و سالن های بیلیارد و بولینگ نیز قرار دارد. تفریح در این پارک در فصل های پاییز و زمستان به دلیل سرمای زیاد توصیه نمی شود اما در فصل های دیگر هوایی خنک و دلچسب را می توان در آن تجربه کرد.

پارک جنگلی لویزان - منبع: آژانس عکس تهران ، عکس از: ساناز دریایی
پارک جنگلی لویزان – منبع: آژانس عکس تهران ، عکس از: ساناز دریایی

پارک جنگلی لویزان در کرونا

پارک جنگلی لویزان مانند سایر بوستان‌ها و فضاهای سبز تهران در شرایط کرونا بر اساس پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد مبازره با کرونا عمل می‌کند. توصیه می‌کنیم پیش از رفتن به این پارک از باز بودن آن در این ایام مطمئن شوید.

دسترسی

برای دسترسی به این پارک بزرگراه امام علی (ع) را به‌سمت شمال را در پیش بگیرید، پس از عبور از خروجی بزرگراه شهید زین‌الدین، تابلوی شیان نمایان می‌شود. خروجی را وارد شوید و طبق تابلوهای راهنما خود را به پارک برسانید.

دسترسی به پارک جنگلی لویزان با استفاده از مترو نیز امکان‌پذیر است. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این پارک ایستگاه حسین آباد و نوبنیاد در خط سه مترو تهران است. در کنار ایستگاه نوبنیاد، پایانه تاکسی قرار دارد که می‌توانید با تاکسی به‌سمت پارک لویزان بروید.

پارک لویزان ورودی‌های متعددی دارد که در حال حاضر دو ورودی قابل استفاده است. درب اصلی این پارک سمت بزرگراه هنگام در قسمت ابتدایی بزرگراه شهید همت و پایین اتوبان بابایی قرار دارد. چنانچه از این درب وارد شوید پس از طی کردن مسیری پر پیچ‌وتاب، باریک و سرسبز که اطراف آن با پوشیده از درختان و گیاهان است به ورودی اصلی پارک جنگلی می‌رسید. ورودی دیگر پارک جنگلی لویزان به‌سمت ده لویزان باز می‌شود که این ورودی نیز زیبا و تماشایی است و در نهایت هر دو ورودی پارک به یک منطقه منتهی می‌شود.

منبع: آژانس عکس تهران ، عکس از: ساناز دریایی
منبع: آژانس عکس تهران ، عکس از: ساناز دریایی

آدرس: بزرگراه امام علی (ع)، بعد از خروجی بزرگراه شهید زین‌الدین، خروجی شیان

هزینه ورودی: رایگان

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨