روستای آب اسک آمل و جاذبه های زیبای آن | Ab-e Ask

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای آب اسک

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای آب اسک آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستای زیبا در جاذه هراز در ادامه با ما همراه باشید.

روستای آب اسک (Ab-e Ask) روستایی زیبا از توابع بخش لاریجان و در 85 کیلومتری آمل در استان مازندران است. روستای زیبای آب اسک از شمال به دامنه‌های قله دماوند منتهی می‎گردد. اگر از جاده هراز به سمت شمال حرکت کنید، در شرق جاده تابلوی روستایی را خواهید دید به نام آب اسک. این روستا یکی از مقاصد گردشگری مهم شهرستان آمل به شمار میرود.

در مورد معنی نام آب اسک، بر اساس بعضی باورها و روایت‌ها نام این روستا به نام یکی از پادشاهان اشکانیان، اشک نامگذاری شده که به مرور زمان به اسک تغییر یافته است. طبیعت زیبای روستای اسک و آب و هوای معتدل آن موجب شده‌ است که در تمامی ایام سال گردشگران بسیاری به این روستا سفر نمایند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای زیبا و ییلاقی آب‌ اسک دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است. از جاذبه‌های طبیعی این روستا میتوان به چشم‌انداز زیبای روستا، رودخانه هراز، گشت و گذار در بافت سنتی روستا، چشم‌انداز زیبای مرتع اسک وش، دریاچه امامزاده علی و… اشاره کرد. وجود چشمه‌های آب گرم و چشمه‌های متعدد آب‌ معدنی با خواص درمانی از جاذبه‌های اصلی روستای آب‌ اسک می‌باشند.

روستای آب اسک - Photo: Mahdi Kalhor
روستای آب اسک – Photo: Mahdi Kalhor

جاذبه های دیدنی آب اسک

چشمه های آب معدنی

روستای آب اسک با 9 چشمه ی آب معدنی ظرفیت این را دارد که به یکی از قطب های گردشگری سلامت در ایران تبدیل شود. چشمه های معدنی آب اسک با دارا بودن مواد معدنی چون بی‌کربنات ها، گوگرد، کلرور و هیدروژن سولفوره قابلیت های درمانی بسیاری دارد. آب های معدنی چشمه های آب اسک در درمان بیماری هایی مثل امراض پوستی، عفونت های مجاری تنفسی، رماتیسم های مزمن و تورمی، لارنژیت و کلیه ی التهابات مزمن می توانند بسیار موثر واقع شوند.

نام برخی از این چشمه ها عبارتند از؛ چشمه ناد علی، جشمه قل قله سر، قالی بال چشمه و زاغ چشمه. به جز این چشمه ها که در داخل روستا واقع شده اند، چشمه دیگری نیز در محلی در نزدیکی روستای آب اسک که به نام اسکلا خوانده میشود قرار دارد. مردم روستای آب اسک از این چشمه گاها جهت استحمام خود استفاده میکنند به همین سبب این چشمه به واسطه ی لوله کشی به دو بخش قسمت شده که آنها را زنانه اسکو و مردانه اسکو میخوانند. به دلیل خروج گازهای کربنیک و اسیدسولفوریک از این چشمه سطح چشمه اسکو جوشان به نظر می آید.

رودخانه هراز

رودخانه هراز که از رشته کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرد، یکی از زیباترین رودخانه ها در مسیر سفر شما به روستای آب اسک است. رودخانه هراز که از میان روستای آب اسک عبور می کند، مکان بسیار مناسبی را برای اتراق گردشگران فراهم آورده‌ است.

روستای آب اسک
روستای آب اسک

غار آب اسک

غار آب اسک در دره هراز واقع شده‌است. حدود یک ساعت از روستای پیاده‌روی دارد که از کنار ارتفاعات و حواشی رود هراز می‌گذرد. طول غار در حدود ۳۷۰ متر است و مسیرهای متعدد کوچکی نیز دارد. دهانه آن بسیار بزرگ و بلند است. مسیر دسترسی به غار تا حدودی نیاز به مهارت در کوه‌نوردی دارد. در تمام طول مسیر قله دماوند در قسمت شمال جاده هراز قابل رویت است.

دریاچه امامزاده علی آب اسک

در سال 1377 زمین لغزشی عظیم در غرب روستای آب اسک رخ داد که باعث ایجاد یک سد طبیعی بر روی رودخانه ی هراز شد، این سد دریاچه ای به طور 900 متر و عرض 130 متر به وجود آورده که به آن دریاچه امامزاده علی میگویند. به دلیل کاهش شدت آب ورودی رودخانه به این دریاچه، دریاچه امامزاده علی به محل مناسبی برای ماهیگیری تبدیل شده. ماهی قزل آلای خال قرمز و رنگین کمانی از جمله ماهی های موجود در این دریاچه هستند.این دریاچه اکنون در اختیار باشگاهی است که شما با پرداخت ورودی باشگاه و اجاره چوب چرخ ماهیگیری میتوانید بدون دریافت مجوز ماهیگیری از اداره محیط زیست در دریاچه امامزاده علی روستای آب اسک به ماهیگیری بپردازید و اوقات خوشی را برای خودتان خلق کنید. زمان مجاز ماهیگیری در این دریاچه به طور معمول از 15 خرداد تا 15 شهریور است.

روستای آب اسک
روستای آب اسک

آیین‌ها و مراسم های روستا

علاوه بر تمام این جاذبه های گردشگری، مراسم های سنتی معروف در این روستا به نام “برف چال” و مراسم “زن شاهی” که در یک روز خاص از سال برگزار میشود، بر تعداد گردشگران مشتاق این روستا بیش از پیش افزوده است.

سنت دیرین برف‌ چال

سنت‌ کهن برف چال یا در گویش مازندرانی ورف چال از سالیان دور در منطقه اسک‌ وش لاریجان برگزار می‌گردد. زمان مراسم برف چال با توجه به شرایط آب و هوا در یک روز خاص اجرا میشود و از چند روز قبل توسط اهالی روستا به دیگران اعلام می‌شود. به رسم کهن، اهالی روستای اسک‌ وش و روستاهای مجاور چون آب‌ اسک، نیاک و… گرد هم جمع شده و قطعات بزرگ برف را از کوهستان برداشته و در گودالی در دامنه کوه دماوند چال می‌کنند. روستاییان با برگزاری این آیین تعهد و همکاری و همدلی خود را باهم به نمایش میگذارند. همچنین مراسم برف‌ چال آب مورد نیاز دامداران را در فصل تابستان تامین می‌کند. در روز برف‌ چال مردمان روستا نماز جماعت می‌خوانند، نذری پخش می‌کنند و با نان و پنیر، گوشت و… از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند.

مراسم زن شاهی یا مادر شاهی

در روز اجرای مراسم برف‌ چال هیچ زنی حق شرکت و حضور در مراسم را ندارد. به باور بومیان حضور زنان در این مراسم نوعی حرمت‌شکنی بوده و در سال پیش رو اتفاقات ناگواری اتفاق می‌افتد. زنان روستا در این روز ساکت نمی‌مانند و مراسم زن شاهی یا مادرشاهی را برگزار می‌کنند. در روز زن شاهی یکی از زنان روستا به انتخاب اهالی به عنوان حاکم انتخاب شده  و ریاست روستا را به دست می‌گیرد.

در روز زن شاهی همه خانم‌های روستا از خانه‌ها بیرون آمده، لباس‌های شاد و آراسته می پوشند، حجاب‌ها را برمی‌دارند و به رقص و پایکوبی می‌پردازند و نهار را در خانه بزرگ فامیل در کنار هم میل می‌کنند. این مراسم نماد اقتدار و اهمیت زنان روستا در کنار مردان است. هیچ مردی چه از اهالی روستا و چه غریبه حق حضور در روستا را ندارد و اگر مردی در این مراسم دیده شود مجازات میشود. مراسم زن شاهی تا عصر که زمان برگشتن مردان از برف‌ چال است ادامه دارد.

روستای آب اسک
روستای آب اسک

اقامت در آب اسک

این روستا تنها داراي يک هتل آپارتمان مي‌باشد. هتل آپارتمان مهرگان در منطقه تفريحي آب اسک قرار گرفته است. اين قسمت از آب اسک نقش يک کانون خدماتي بين راهي را براي گردشگران و مسافران به عهده دارد و به همين دليل همواره تعدادي گردشگر و بازديدکننده در اين محل حضور دارند و آستانه تقاضاي لازم براي احداث تأسيسات اقامتي وجود دارد.

چطور به روستای آب‌ اسک برویم ؟

روستای آب اسک از توابع بخش لاریجان، شهرستان آمل است. این روستا در استان مازندران واقع شده است. فاصله آب اسک تا آمل ۸۵ کیلومتر، تا ساری ۱۶۰ کیلومتر و از شمال شرق تهران ۹۰ کیلومتر است. بهترین مسیر سفر به روستای آب‌ اسک جاده ارتباطی تهران- آمل و محور هراز می‌باشد.

روستای آب اسک
روستای آب اسک

آدرس: استان مازندران، آمل، بالا لاریجان، روستای آب اسک

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨