بهترین چشم انداز دماوند در روستای نوا و دشت آزو | Mazandaran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دشت آزو

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با دشت آزو آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا و جاذبه های گردشگری و تفریحی آن در ادامه با ما همراه باشید.

دامنه های رشته کوه های البرز، زیباترین طبیعت و چشم اندازها را به بازدیدکنندگان خود هدیه می کنند. در میان این کوه های سربه فلک کشیده، دشت های خرم و سرسبز بسیاری هستند که هر ساله پذیرای خیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران می باشند. در میان این دشت ها، دشتی سرسبز و بسیار زیبا وجود دارد که علاوه بر حال و هوای بکر و بی نظیرش بهترین چشم انداز از کوه دماوند را به شما می دهد.

دشت آزو (Azoo) در ارتفاعات روستای نوا در مازندران، یکی از زیباترین این دشت ها، یا به قول معروف عروس دشت های البرز است. مهمترین عاملی که باعث شهرت روستای ییلاقی نوا شده است، وجود دشت آزو در ارتفاعات این روستاست. با حدود چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت کوه پیمایی سبک از روستای نوا، می توان به عروس دشت های البرز، یعنی دشت آزو رسید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای نوا یکی از روستاهای شهرستان لاریجان مازندران است. فاصله این روستا از تهران بسیار کم و حدودا 100 کیلومتر و با آمل حدود 90 کیلومتر فاصله دارد، به همین دلیل، روستای نوا به عنوان یکی از برترین مقصدهای گردشگری برای طبیعت دوستان تهرانی شهرت یافته است. باغ های خرم گیلاس و آلو و دیگر درختان میوه این منطقه ییلاقی، زیبایی های آن را دوچندان کرده است. این منطقه در فصل زمستان بسیار سرد، برف گیر و صعب العبور می شود، به همین دلیل مردم خونگرم این روستا در فصل زمستان اکثرا به شهر آمل می روند و همزمان با فصل رویش گیاهان دوباره به ییلاق خود باز می گردند.

دشت آزو - عکس از: Amir Vafaei
دشت آزو – عکس از: Amir Vafaei

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر برای بازدید از باغ‌های میوه در روستای نوا و گل‌های سرسبز دشت آزو، از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد است. در این فاصله مراتع کاملا سرسبز، دشت پوشیده از گل‌های زرد و کوهپایه‌ها مملو از لاله‌های وحشی می‌شوند. مسیر پیاده‌روی از روستای نوا تا دشت آزو در این زمان پر از گل‌های دارویی و معطر مانند آویشن، پونه، شنگ، بابونه و گلپر است. می‌توانید در طول پیمایش دشت آزو، از این گیاهان دارویی بچینید. تا اواسط مهرماه شرایط برای سفر به روستای نوا مهیا است، اما در فصل زمستان سفر به این مناطق توصیه نمی‌شود.

آزو البته کمی با تعریف ذهنی ما از دشت تفاوت دارد. آزو در واقع دامنه‎ ها و تپه ماهورهایی است که در بهار با مخمل سبزی از گیاهان پوشیده می شود. تخته سنگ‌های بزرگ و رنگی با اشکال عجیب در گوشه و کنار دشت به چشم می‌خورند و تک درختانی با قدمت زیاد سایه خنک‌شان را گسترده‌اند. ارتفاع علفزارها گاهی تا بالای زانوها می‌رسد و جوی‌های مختلف چشمه آب‌معدنی، در جای جای دشت خطوط باریکی برای عبور خود ایجاد کرده‌اندمسیر هموار این دشت برای تفریحات خانوادگی بسیار مناسب است و طبیعت‌گردان و کوهنوردان حرفه‌ای نیز با عبور از دشت مسیر کوه پاشوره را می‌پیمایند.

دیدنی ها و تفریحات دشت آزو

دشت آزو - عکس از: Peyman Seyyedi
دشت آزو – عکس از: Peyman Seyyedi
  • کوهنوردی و صعود به پاشوره
  • پیاده‌روی و عکاسی
  • پیک نیک و کمپ
  • ستاره‌نگری و تماشای آسمان شب
  • چیدن گیاهان دارویی
عکس از: Hadi Nikkhah
عکس از: Hadi Nikkhah

اقامت در روستای نوا و دشت آزو

در سفر به روستای نوا و این دشت زیبا برای بهره‌مندی بیشتر از زیبایی‌های این منطقه و اطراف آن می‌توانید شب را در روستای نوا بمانید. اقامت در روستای نوا در کلبه‌های محلی و خانه‌های روستایی امکان‌پذیر است. مردم خون‌گرم این روستا خانه‌های روستایی را به گردشگران اجاره می‌دهند.

بسیاری از گردشگران به کمپ کردن در این دشت علاقه دارند. با اقامت در دشت آزو و کمپ شبانه، فرصت تماشای آسمان پرستاره این منطقه را در شب خواهید داشت. برای این منظور کلیه لوازم مورد نیاز را با خود ببرید و در قسمت‌های صاف و کم گیاه در نزدیکی دامنه‌ها چادرتان را بر پا کنید. این نقاط شما را از بادهای شدید دشت آزو در امان نگاه می‌دارد. در مسیر صعود به‌سمت قله پاشوره، چند کلبه چوبی وجود دارند که برای کمپ کردن و برپایی چادر مناسب هستند.

چطور به ورستای نوا و دشت آزو برویم ؟

از تهران: مسیر جاده هراز را در پیش بگیرید. پس از پشت سر گذاشتن رودهن، امامزاده هاشم و پلور به آب اسک می رسید. ۵ کیلومتر بعد از آب اسک جلوتر از رستوران سالاری تابلوی “رینه” را در سمت چپ خود می‌بینید. حدود ۲۰۰ متر بعد از خروجی رینه یک جاده فرعی در سمت راست جاده هراز است که به روستاهای نوا و کندلو می‌رود. وارد این جاده آسفالته شوید و در تمام مسیر تابلوهای آب‌معدنی نوا را دنبال کنید تا در نهایت بعد از طی حدود ۱۰ کیلومتر در جاده سربالایی و پر پیچ و خم به روستای نوا برسید.

از سمنان: وارد جاده فیروزکوه – تهران شوید و ۱۰ کیلومتر برانید تا خروجی “ارجمند” را در سمت راست خود ببینید. وارد آن شوید ولی تا خود ارجمند نروید. حدود ۳ کیلومتر مانده به ارجمند مسیر “لاسم” که سمت چپ قرار دارد را انتخاب کنید. پس از پشت سر گذاشتن لاسم سر از جاده هراز در می‌آورید. هراز را به سمت راست بپیچید تا به آب اسک برسید و ادامه مسیر را مثل آدرس بالا بروید.

دشت آزو - عکس از: Fahime Dezfouli
دشت آزو – عکس از: Fahime Dezfouli

آدرس: استان مازندران، کیلومتر ۸۸ جاده هراز، جاده فرعی نوا، روستای نوا، دشت آزو

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨