فواره بلوچستان ، پدیده زیبای ساحل چابهار | Chabahar

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

فواره بلوچستان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با فواره بلوچستان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سواحل زیبای چابهار در استان سیستان و بلوچستان در ادامه با ما همراه باشید.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. اگرچه چابهار به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد در گذشته بیشتر برای خرید مورد استقبال قرار می‌گرفت ولی این روزها طبیعت چابهار گردشگران زیادی را جذب می‌کند. قطعا یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی چابهار سواحل بکر آن است.

فواره بلوچستان پدیده ای شگفت انگیز در چابهار که بر اثر برخورد موج های دریا به صخره های ساحلی بوجود می آیند. به دلیل وجود حفره ها در این صخره ها و برخورد موج از زیر آنها آب با فشار زیاد به سمت بالا فوران می کند. فواره طبیعی آب دریا در ساحل دریای بزرگ یکی از دیدنی های زیبای چابهار جهت جذب گردشگران به این نقطه می باشد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


ساحل موج فشان چابهار شاید تنها نقطه ای از خاورمیانه باشد که در آن می توان شاهد فواره های طبیعی باشید، این پدیده به علت برخورد شدید موج های دریای عمان به صخره های غول پیکر بوجود می آیند که در همان ابتدای ورود شما به محل چشم شما را مبهوت خودش خواهد کرد، در شهر توریستی چابهار تا به امروز سه نقطه برای تماشای این پدیده مشاهده شده است که بهترین آنها ساحل خلیج گواتر و ساحل بوستان دریای بزرگ این شهر می باشند.

دريای بزرگ به دليل قرار گرفتن در حاشيه درياي عمان و دهانه‌ اقيانوس هند، موج هاي خروشاني موسوم به «موج فشان» يا فواره آب دارد. همچنین در همين قسمت ديواره‌ هاي سنگي وجود دارد كه در اثر برخورد مداوم آب، پوششي از خزه روي آن را فراگرفته و به فرش خزه معروف است.

فواره بلوچستان
فواره بلوچستان

ارتفاعی که موج‌ها در زمان برخورد با صخره‌ها به بالا پرتاب می‌شوند به حدود 10 متر می‌رسند. به آب دریا نگاه کنید. سکوتی را در خود دارد. فرض کنید که دریای آرام به صورت طبیعی با یک فواره همراه شود. فواره‌ای که آن هم به صورت کاملا طبیعی از دل همین آب به بیرون راه یافته و منظره‌ای دیدنی را پدید آورده است. ساحلی که پوشیده شده از صخره‌ها است اما در کنار آن پرتاب امواج دریایی نیلگون را مشاهده خواهید کرد.

بهترین زمان سفر

تقریبا در همه فصول سال این پدیده با توجه به شدت میزان بادهای موسمی منطقه رخ می دهد. البته اگر بخواهید بیشترین میزان این برخوردها را تماشا کنید باید در بین ماه های اردیبهشت تا مهر ماه هر سال به منطقه سفر کنید.

فواره بلوچستان
فواره بلوچستان

چابهار تنها بندر اقيانوسي ايران و متصل به آب هاي آزاد دنيا از نظر جاذبه هاي تفريحي، گردشگري و تاريخي از اهميت فراواني برخوردار است و بيش از 400 منطقه ديدني دارد. فواره طبيعي آب در محدوده دريا بزرگ و نوار ساحلي چابهار به گواتر بسيار زيبا و ديدني هستند و رقص امواج در ساحل هر رهگذري را مجذوب مي كند تا ساعاتي را به گشت و گذار در سواحل زيبا و ديدني آن بپردازد.

چابهار هميشه بهار با چشم اندازهاي طبيعي و زيبا، ساحل دل انگيز، تالابها، كوههاي مريخي، باغات موز و انبه، بازارهاي متنوع منطقه آزاد و صدها مكان گردشگري و مردمي مهربان و خونگرم يكي از جذاب ترين شهرهاي ايران زمين براي سفرهاي گردشگري و یکی از مقاصدی است که باید حتما در لیست سفرهای پیش رو داشته باشید.

دسترسی

برای بازدید از این سواحل زیبا و فواره های بلند و بی نظیر آن باید به چابهار سفر کنید. همانطور که میدانید چابهار در استان سیستان و بلوچستان، در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان و در کنار ساحل دریای مکران (عمان) واقع شده است.

فواره بلوچستان
فواره بلوچستان

ویدئویی زیبا از فواره ساحل چابهار

 

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨