دیدنی های بندر گناوه ، بوشهر | Bandar Ganaveh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دیدنی های بندر گناوه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست دیدنی های بندر گناوه را خواهیم داشت. برای آشنایی با تفریحات و جاهای دیدنی بندر گناوه، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

بندر گناوه (Bandar Ganaveh) یکی از شهرهای استان بوشهر ایران و مرکز شهرستان گناوه است. آب و هوای گناوه گرم و مرطوب است. این بندر به دلیل ساحل زیبا، حیات وحش و همچنین وجود بازارهای سنتی که در آن وجود دارد بسیار در بین گردشگران شهرت دارد. بندر گناوه از لحاظ جغرافیایی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله ی ۱۸ کیلومتری از شرق خورامام حسن قرار گرفته است.

در زمان‌های قدیم جهانگردان و دریا نوردان از راه‌های مختلف به این بندر وارد می‌شدند که از بازار گرم مبادلات، اقتصاد پویا ، سواحل درخشان، صفحه‌های مرجانی زیبا ، محلی‌های مهمان نواز و مردان دلیر و دانشمند برخوردار بود . این بازدیدکنندگان داستان‌ها و مشاهدات خود را به وطن خود می‌بردند و از این بندر به عنوان “مروارید خلیج فارس” یاد میکردند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


در طول زمانی که این بندر بنا نهاده شده تا به امروز دو بار ویران گشته است. اما هر بار پیروزمندانه تر از قبل مردمان دلیر آن این بندر را بازسازی کرده اند. امروزه از گناوه‌ی قدیمی آثاری جز تاق نماهای سنگی و سنگ های که از بناهای باستانی باقی مانده چیزی به چشم نمی خورد اما باستان شناسان در زیر همین ویرانه ها گه‌گاهی به گنج های عظیمی برخورد میکنند که یادگار تمدن باستانی شهر است.

دیدنی های بندر گناوه
دیدنی های بندر گناوه

درست است که بندر گناوه هر ساله میزبان هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران است که برای خرید به این شهر می‌آیند و در واقع مهمترین دلیل افراد برای سفر به گناوه خرید کردن در این شهر بندری است. اما این بندر زیبا جاهای دیدنی بی نظیری نیز دارد و سواحل زیبا و حیات وحش آن سفر شما را کامل می کند. شما می توانید در کنار خرید کردن از بسیاری دیدنی ها و تفریحات این بندر لذت ببرید. در ادامه بخشی از دیدنی های گناوه را به شما معرفی می کنیم.

بندر ریگ بندر گناوه

بندر ریگ در پانزده کیلومتری بندر گناوه قرار گرفته و در تابستان‌ها گرم و مرطوب بوده و زمستان‌هایی معتدل دارد. متاسفانه طبیعت چشم‌نواز و سواحل کم‌نظیر این بندر ناشناخته مانده است. ساحل تمیز این بندر به همراه نخل‌های بلند، جلوه‌ای دل‌انگیز به آن بخشیده است. روستاهای بندر ریگ در طول نوار ساحلی قرار گرفته و بسیار دیدنی هستند.

جزیره میرمهنا

میرمهنا، نام یکی از مردمان جنوب ایران بوده که دلاوری‌هایش سبب پایان یافتن استعمار پرتغالی‌ها و هلندی‌ها بر جنوب سرزمینمان شد. نام جزیره غیرمسکونی میرمهنا از او گرفته شده است. این جزیره که تنها 15 کیلومتر از بندر گناوه فاصله دارد دارای یک درخت کنار تنومند به نام کنار میرمهناست. گنبد قدمگاه از دیگر جاذبه‌های جزیره میرمهناست. اعتقاد بر این است که این قدمگاه حضرت علی (ع) است. از دیگر دلایل شهرت این جزیره، درختان انگور و انجیر است که طعمی متفاوت و خوشمزه دارند. به زودی تفرجگاه گردشگری به وسعت صد هکتار در این جزیره ساخته می‌شود.

دیدنی های بندر گناوه
دیدنی های بندر گناوه

تپه های باستانی گناوه

در اطراف منطقه بندر گناوه درجنوب ایران ناحیه ای یافت شده است که به ما می گویند تاریخ تمدن در گناوه به دوران ایران باستان بر می گردد؛ تپه ها عبارتند از تپه‌ ی شاه ناصری که در شرق روستا به فاصله‌ ی ۲۰۰ متری روستای فعلی قرار گرفته، تپه ‌ی معروف به تل محمد حیدر که در شمال روستا به فاصله ی ۱۰۰ متری روستای فعلی واقع است و تپه ‌ی معروف به قلعه ‌ی کلات که در جنوب روستای فعلی در فاصله ۱۰۰ متری قرار دارد. در ضمن تپه‌ ی چهارمی نیز وجود دارد که که به عقاید تعدادی باید به این سه تپه اضافه شود اما آنجا اکنون آرامگاه مردمان روستای مجاورش است.

تالاب حله

یکی از جلوه‌های بسیار دیدنی بندر گناوه تالاب حله است. این تالاب در منطقه حله، محل تلاقی دو رودخانه دالکی و شاپور واقع شده است. تالاب حله یکی از تالاب‌های مشهور سراسر قلمرو جنوبی ایران به شمار می‌رود که از سرریز جریان دو رودخانه نامبرده و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می‌گردد. این تالاب، یک اکوسیستم محلی محسوب می‌شود. همچنین در این تالاب هزاران پرنده آبزی مهاجر زندگی می‌کنند که شامل حواصیل، گاچی رو، درنا، بط، پرستو، هفت رنگ، دراج و حمامی می‌شود.

دیدنی های بندر گناوه
دیدنی های بندر گناوه

برج خان

این برج در شهر بندر ریگ از بنادر استان بوشهر قرار گرفته که در جنوب شهر واقع شده است. بنای برج خان به خانعلی خان حیاتداووی تعلق دارد که قدمت آن به 230 سال پیش بر می‌گردد. گردشگران می‌توانند در بازدید از بندر گناوه به تماشای معماری بی‌نظیر آن که از سبک بیت میلانی الهام گرفته است، بروید. در ابتدای ورود به این بنا دو بخش اندرونی و بیرونی دیده می‌شود که اتاق‌ها اطراف حوض و در وسط حیاط قرار گرفته‌اند. نمونه ساخت برج خان در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس و ساختمان‌های بافت قدیم شهر زیاد وجود دارد.

امامزاده سليمان بن علی (ع)

امامزاده سليمان بن علی (ع) از اولاد امام زين العابدين علی بن حسين (ع) در گناوه به خاک سپرده شده و از اماكن مذهبی، زيارتی و گردشگرپذير اين شهرستان است. مرقد امامزاده سليمان ابن‌علی (ع) در قسمت شمال شهرستان گناوه جاده گناوه ديلم واقع شده است.

دیدنی های بندر گناوه
دیدنی های بندر گناوه

تفریحات بندر گناوه

قایق سواری و ماهیگیری

از تفریحات آبی که می توانید در این بندرگاه از آن ها لذت ببردید قایق سواری و ماهیگیری است که در کنار طبیعت و سواحل آرام آن می تواند از جذابیت های زیادی برای شما برخوردار باشد.

گشت و گذار در سواحل

یکی دیگر از تفریحاتی که می توانید در این منطقه داشته باشید گشت و گذار در سواحل دریای خلیج فارس است. شاید تا ابد فراموش نکنید لحظه ای که قایق های ماهیگیری در زمان های طلوع و غروب خورشید در سواحل پر صدف این بندر در حال ماهیگیری هستند.

دیدنی های بندر گناوه
دیدنی های بندر گناوه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨