حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

آرامگاه حافظ ، مقبره عشق در شیراز | Shiraz

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

حافظیه شیراز

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره حافظیه شیراز صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با آرامگاه حافظ ، مقبره عشق و عرفان در ادامه با ما همراه باشید.

حافظیه شیراز یا آرامگاه حافظ نام مجموعه‌ای آرامگاهی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن است که آرامگاه حافظ شیرازی را در خود جای داده است. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته‌است و این صحن‌ها توسط تالاری از یک‌دیگر جدا شده‌اند. این مجموعه ۴ در ورودی-خروجی دارد که در اصلی در سمت جنوب آن، دو در در سمت غرب و یک در در سمت شمال‌شرق مجموعه قرار گرفته‌است.

حافظ قطعا محبوب ترین و قابل احترم ترین شاعر در کانون ادبیات فارسی است. به عنوان استاد غزل (شعر کوتاه، عاشقانه و با قافیه) به نظر می رسد، ایرانیان در همه ی حوزه های زندگی می توانند بیت های حافظ را بر اساس نیاز خود در موقعیت های مختلف نقل قول کنند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

آرامگاه حافظ در یک باغ در شمال شرق شیراز قرار دارد؛ بیش از یک جاذبه توریستی، حافظیه به عنوان یک مکان زیارتی برای ستایشگران حافظ  در سراسر جهان عمل می کند. از چایخانه داخل سایت بازدید کنید، و به ظرافت های شگفت انگیز استعداد شاعری حافظ بیاندیشید در حالی که در محوطه بزرگ آن قدم می زنید.

حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

آرامگاه حافظ پر از گردشگران و افراد محلی است که به احترام حافظ به این مکان می آیند. فراموش نکنید که فال حافظ بگیرید و به بازی کلمات برای دیدن آنچه که شاعر بزرگ در طالع شما می گوید خوب فکر کنید.

حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

بخش جنوبی آرامگاه حافظ نماد دنیای مادی و ظواهر فریبندهٔ آن است. با نزدیک‌ شدن به آرامگاه، انسان از بند هواهای نفسانی آزاد شده و بالارفتن از ایوان به منزلهٔ معراج عرفانی و سیر و سلوک در دنیای ملکوت است. به تدریج آرامگاه که نماد خورشید است، نمایان می‌شود و پایین آمدن از ایوان، نماد تعظیم در برابر این خورشید درخشان است. ایوان از ۲ ردیف پله‌کان تشکیل شده که هر ردیف شامل ۹ پله‌است. در ادبیات فارسی، ۹ عدد آسمان‌ها بوده و مقدس شمرده می‌شود.

حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

نمای بیرونی گنبد آرامگاه، نماد آسمان بوده و به شکل کلاه درویشان ترک است. گنبد از درون با رنگ‌های مختلف عرفانی آراسته شده‌است؛ آبی فیروزه‌ای (نماد بهشت)، سرخ ارغوانی (نماد شراب ازلی)، سیاه و سفید (نماد شب و روز) و قهوه‌ای سوخته (نماد خاک) است.

حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

بخش شمالی آرامگاه حافظ نماد دنیای ملکوت است؛ چراکه در این قسمت به آرامگاه می‌رسیم که نماد دست‌یابی به حقایق و رمز و رازهای دنیا است. این بخش شامل ۸ در ورودی و خروجی است؛ هم‌چنین آرامگاه نیز از ۸ ستون سنگی تشکیل یافته‌است. عدد ۸ نماد سدهٔ هشتم (سده‌ای که حافظ در آن می‌زیسته) و هشت در بهشت است.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨