تالاب حله ، از دیدنی های بندر گناوه | Bandar Ganaveh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

تالاب حله

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره تالاب حله خواهیم گفت. برای آشنایی با منطقه حفاظت شده حله در بندر گناوه، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

بندر گناوه (Bandar Ganaveh) یکی از شهرهای استان بوشهر ایران و مرکز شهرستان گناوه است. آب و هوای گناوه گرم و مرطوب است. این بندر به دلیل ساحل زیبا، حیات وحش و همچنین وجود بازارهای سنتی که در آن وجود دارد بسیار در بین گردشگران شهرت دارد. بندر گناوه از لحاظ جغرافیایی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله ی ۱۸ کیلومتری از شرق خورامام حسن قرار گرفته است.

منطقه حفاظت‌ شده حله (Heleh Protected Area) در استان بوشهر قرار دارد. این منطقه در سواحل خلیج فارس در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر است. مساحت آن ۴۲۶۰۰ هکتار است که حدود نیمی از آن تالابی است و آب آن از رود حله می‌باشد. تالاب حله از دیدنی های مهم بوشهر به حساب می آید. تالاب حله در درون منطقه حفاظت شده حله قرار دارد. نیمی از این منطقه حفاظت شده ۴۲۶۰۰ هکتاری را تالاب حله فرا گرفته است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


تالاب حله که یکی از جلوه‌های بسیار دیدنی بندر گناوه  است در منطقه حله، محل تلاقی دو رودخانه دالکی و شاپور واقع شده است. تالاب حله یکی از تالاب‌های مشهور سراسر قلمرو جنوبی ایران به شمار می‌رود که از سرریز جریان دو رودخانه نامبرده و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می‌گردد. این تالاب، یک اکوسیستم محلی محسوب می‌شود.

تالاب حله
تالاب حله

در سال 1342 بر اثر طغیان رودخانه حله، این تالاب تشکیل شد که از آن سال تاکنون تالاب و منطقه حفاظت شده، تحت پوشش محیط زیست بوشهر قرار گرفته است. این تالاب یکی از گنجینه‌های ارزشمند این منطقه به شمار می‌رود که پرندگان بومی، مهاجر و حیات وحش بی‌نظیری را در خود جای داده است که شامل حواصیل، گاچی رو، درنا، بط، پرستو، هفت رنگ، دراج و حمامی می‌شود.

تالاب حله
تالاب حله

نی، گز، گردو، نخل مردابی، کهور و پیازین از جمله درختان و گیاهانی است که حتما در این تالاب خواهید دید. اگر به طبیعت گردی و به خصوص پرده نگری علاقمندید تالاب حله یکی از مناسب ترین مقاصد طبیعت گردی است. این تالاب یکی از ارزشمندترین زیستگاه های پرندگان در جنوب کشور است و همه ساله به خصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان بسیاری است.

ماهی خورک نیز به وفور در این تالاب زیبا به چشم می خورد. اغلب روستایی ها برای صید ماهی حتما سری به تالاب می زنند. گراز، گرگ، روباه، گربه وحشی، خرگوش و شغال نیز از دیگر ساکنین حوالی تالاب حله هستند که البته به ندرت به چشم می خوردند اما گاهی به هنگام پرسه زدن در اطراف تالاب آن ها را هم خواهید دید.

تالاب حله
تالاب حله

آدرس: ایران، بوشهر، سواحل خلیج فارس، ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨