منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب ، مازندران | Mazandaran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب بهشهر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا در استان مازندران در ادامه با ما باشید.

مازندران، یکی از استان های بی نهایت زیبا، سرسبز، خوش آب و هوا و پرطرفدار در میان گردشگران است. این استان محبوب در خطه ای سرسبز از شمال ایران و بین دو استان گیلان و گلستان قرار دارد و هرچه از طبیعت زیبا، جاهای دیدنی بکر، جاده های رویایی و مناظر آن بگوییم کم است. در سفر به شهرهای این استان، تمام گوشه و کنار آن جاذبه های دیدنی است. یکی از دیدنی های این استان منطقه هزار جریب بهشهر است.

منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب یک منطقه حفاظتی با مساحت ۶۱۹۵ هکتار در استان مازندران و استان سمنان است که در جنوب بهشهر قرار گرفته است. این منطقه که به دلیل داشتن جنگل های بکر هیرکانی و همچنین ضرورت حمایت از گونه‌های با ارزش مرال، شوکا، بز و پازن از سال ۱۳۸۰ تحت حفاظت قرار گرفته، دارای اقلیم نیمه‌مرطوب معتدل است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


مناطق هزارجریب از خیال‌انگیزترین جنگل های ایران و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران هستند. این جنگل موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و از استان مازندران فراتر رفته‌ و سری به دو استان گلستان و سمنان هم زده‌ است تا بخشی از بهشت هیرکانی هزار جریب نیز نصیب این دو استان شود. پارک ملی پابند نیز با فاصله کمی در نزدیکی بخشی از مناطق هزار جریب واقع شده است.

منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب
منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب

این منطقه کوهستانی، دارای دره‌ های پرآب، پوشش‌های گیاهی نیمه‌انبوه و چراگاه‌های ییلاقی است. رودخانه «زارم رود» مرز شمالی منطقه با پارک ملی پابند را تشکیل می‌دهد. هزارجریب از قدیم به دو بخش تقسیم شده‌ است؛ چهاردانگه و دودانگه. چهاردانگه نیز سه قسمت بوده‌ است؛ چهاردانگه سورتیجی، چهاردانگه مسعود الملک و چهاردانگه شهریاری به مرکزیت یانه سر.

پوشش گیاهی و جانوری

ممرز، شمشاد، بلوط، راش، انجیلی، ازگیل، زرشک کوهی، سیب وحشی، آلوچه و… نمونه‌ای از پوشش گیاهی در جنگل هزار جریب هستند. گیاهان دارویی و زینتی بسیاری همچون گل‌گاوزبان، آویشن شقایق و بنفشه نیز جنگل هزار جریب را از نظر پوشش گیاهی کامل‌ کرده‌اند. گونه های جانوری این منطقه شامل مواردی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، روباه معمولی، شغال، تشی، گربه وحشی، سمور جنگلی، رودك، كبك، تیهو، توكا، دلیجه و انواع سارگپه است.

دیدنی های منطقه هزار جریب

  • جنگل های سرسبز هیرکانی
  • روستاهای واقع در جنگل هزارجریب
  • آبشارهای منطقه
  • رودخانه نکا
  • غارهای واقع در پچت

منطقه حفاظت‌ شده هزار جریب

اقامت در جنگل هزار جریب

اقامتگاه نگین هزار جریب یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این منطقه خوش‌آب‌وهواست. می‌توانید بعد از گشت‌وگذار در جنگل هزارجریب، شب را در این اقامتگاه به صبح برسانید. مسیر نکا به هزار جریب نیز شامل عبور از محورهای فیروزکوه، سوادکوه، ساری و قائمشهر است.

دسترسی به منطقه هزار جریب

یکی از مسیرهای دسترسی به جنگل های هزار جریب بهشهر رسیدن به روستای محمد آباد است. این روستا در جنوب بهشهر واقع شده است. با حرکت به‌سمت بهشهر و مناطق جنگلی این منطقه، در نهایت به منطقه هزار جریب بهشهر خواهید رسید. با نگاهی دقیق‌تر به نقشه هزارجریب بهشهر، متوجه خواهید شد این ناحیه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان بهشهر جا خوش کرده است.

آدرس: استان مازندران، جنوب شهرستان بهشهر

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨