منطقه گردشگری چشمه اعلا دماوند | Damavand

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

چشمه اعلا دماوند

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با چشمه اعلا دماوند آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این چشمه معدنی در استان تهران در ادامه با ما همراه باشید.

چشمه اعلا (Cheshmeh A‘la) در شمال شهر دماوند واقع شده‌ است. منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاه‌های حاشیه پایتخت است و در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری شرق تهران و در ۴ کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. منطقهٔ ییلاقی چشمه اعلا با آب و هوای دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان پذیرای هزاران گردشگر است. روستای چشمه اعلا جزو دهستان حومهٔ بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد.

آب و هوای چشمه اعلا کوهستانی و سردسیر است. محصولات اصلی چشمه اعلا شامل قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، گردو، آلبالو و عسل است. اگر در تهران زندگی می کنید و وقت زیادی برای رفتن به مسافرت ندارید، می توانید یک روز را در چشمه اعلاء بگذرانید و اندکی از شلوغی شهر و دود و دم وسایل نقلیه رهایی یابید و در یک فضای کاملا آرام و سرسبز یک روز تعطیل خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


درباره چشمه‌های آبی مناطق مختلف گمانه زنی‌های فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ می‌کنند، می‌جوشد. برف‌های روی قله دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه‌های مختلف در داخل کوه طی می‌کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند. چشمه اعلا دماوند تا کنون از آسیب موجودات زنده در امان مانده‌است. چشمه اعلا با دو مظهر مشخص در شمال شهر دماوند و جنوب ارتفاعات دماوند واقع است. اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین‌شناسی و آهک‌های سخت دولومینت است. مظهر چشمه در مجاورت همین آب معدنی طبیعی از رشته آب‌های بیکربناته کلسیک سبک سرد و خوراکی است.

چشمه اعلا دماوند
چشمه اعلا دماوند

بهترین فصل سفر

آب و هوای کوهستانی و سردسیر چشمه اعلا سبب شده که این منطقه در ایام فراغت و تابستان گردشگران زیادی برای فرار از گرمی هوا روزی را در آنجا بگذرانند. توصیه می کنیم در ماه های گرم سال برای رهایی از شلوغی شهر تهران و رسیدن به آرامش، به این منطقه سفر کنید تا از هوای خنک، مطبوع و دل چسب این منطقه نهایت لذت را ببرید.

آب چشمه اعلا و فشار خون

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که آب معدنی چشمه اعلا دماوند، تأثیر معنی دار خود را بر کاهش فشار خون در مبتلایان به پرفشاری خون با تأثیر بر میزان کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم نشان داده که این تأثیر می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.

چطور به چشمه اعلا برویم ؟

برای رسیدن به این منطقه گردشگری باید به روستای چشمه اعلا در حومه بخش مرکزی و در چهار کیلومتری شمال شهرستان دماوند بروید. این منطقه 45 کیلومتر از تهران فاصله دارد و در 51 کیلومتری جاده آبعلی قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه کافی است به سمت شرق تهران حرکت کنید.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨