دشت مشا و زیبایی های آن ، دماوند | Mosha

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دشت مشا

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با دشت مشا دماوند آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این دشت زیبا و طبیعت بکر آن در ادامه با ما همراه باشید.

دشت مشا (Mosha) یکی از جاذبه های طبیعی دماوند و نام یکی از روستاهای شهرستان دماوند واقع در استان تهران است. این روستا در ۶ کیلومتری شمال غربی شهر دماوند و در کنار جاده هراز قرار دارد. این روستا در دره‌ای قرار دارد و کوه «میان‌رود» در شمال و غرب و «گردنهٔ امامزاده هاشم» در ۴ کیلومتری غرب این روستا است. بقعه امامزاده هاشم در ضلع شمال غربی جاده هراز در بلندی ۲۷۲۰ متر از سطح دریا و مشرف به دشت مشا است. دره «پشت بن» در ۳ کیلومتری شمال شرق این روستا می‌باشد.

فاصله تهران تا مشا تقریبا ۷۹ کیلومتر است. پیست اسکی آبعلی نیز در نزدیکی این دشت واقع شده است. در‌ه‌ مشا آب و هوایی ‌بی‌نظیر دارد و مکانی بسیار محبوب در اطراف تهران است. می توان گفت بهترین زمان سفر به این دشت زیبا در فصل بهار و تابستان می‌باشد.

این دشت با توجه به موقعیت مناسب و قرار گرفتن در میان شهر دماوند و شهر آبعلی و با در برگرفتن قسمتی از جاده هراز و نزدیکی به پیست آبعلی و هوای خنک و کوهستانی در همه فصول مورد استقبال فراوان کسانی است که به دنبال محیطی دنج برای استراحت و آرامش هستند.

دشت مشا
دشت مشا

دیدنی های دشت مشا

امامزاده دو برادر

بقعه امام‌ زادگان دو برادر که نام دیگر آن امام‌ زاده هادی و حارث است در فاصله ۲ کيلومتری جنوب غربی اما‌م‌ زاده ابراهيم دشتک در ميان دشت مشا قرار گرفته است. بنای هشت ضلعی امام‌ زادگان از دو برج سنگی درست شده است که حدود ۶ متر از همديگر فاصله دارند. قدمت امام‌ زاده هادی و حارث به قرون ۶ و ۷ هجری قمری می‌رسد.

چشمه اعلا

چشمه اعلا در ۴ کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد و به مشا نزدیک است. چشمه اعلا در محوطه‌ای بزرگ قرار دارد که هر ساله میزبان گردشگرانی است که برای تفریح و استفاده از خاصیت درمانی آب به آن‌جا می‌روند.

اقامت در دشت مشا

مشا از دو منطقه تشکیل شده‌ است. بخشی از این دشت همچنان بافت روستایی دارد اما بخش دیگری همچون دماوند ویلاسازی‌هایی در آن اتفاق افتاده که می‌توانید برای اقامت از آنها استفاده کنید. همچنین سال گذشته بنا به اعلام فرماندار دماوند، قرار شده که این منطقه به یک محل گردشگری و اقتصادی تبدیل شود.

دشت مشا
دشت مشا

چطور به دشت مشا برویم ؟

برای رسیدن به مشا از تهران باید به بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند رفت و مسیر تهران- پردیس را پیش گرفت و به سمت جاده هراز حرکت کرد. قبل از پیست اسکی آبعلی، در سمت راست، جاده‌ای آسفالت شده دیده می‌شود که تابلو آن شما را به مشا راهنمایی می‌کند. از تهران تا مشا مسیری در حدود یک ساعت و بیست دقیقه در پیش دارید.

دشت مشا
دشت مشا

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

 

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨