روستای خمده فیروزکوه و جاهای دیدنی آن | Khomedeh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای خمده

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای خمده آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستای زیبا در فیروزکوه در استان تهران در ادامه با ما همراه باشید.

روستای خمده (Khomedeh)، دومین مکان گردشگری مهم فیروزکوه پس از منطقه توریستی تنگه واشی، در 120 کیلومتری شهر تهران است که مسیر آن با خط آهن تهران- مازندران سیری موازی دارد و در بین راه رسیدن به آن از زیر چندین پل قدیمی متعلق به دوران پهلوی نیز عبور خواهید کرد. روستای خمده در فاصله تقریبی 30 کیلومتری “تنگه واشی” قرار گرفته است.

باغ‏‌های سیب، گلابی، هلو، گردو، آلبالو و گیلاس و آب‌وهوایی که بر این منطقه حاکم است موجب شده تا این روستا در فصل تابستان و ایام گرم سال پذیرای هزاران گردشگر باشد. در ضلع شرقی روستا بر روی دیواره سنگی آثاری هزار ساله وجود دارد و چشمه آب معدنی خمده نیز یکی از دیدنی‌ترین نقاط گردشگری است که می‌توانید آب‌تنی دلچسبی را در یک روز گرم تابستانی در آن تجربه کنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


بهترین فصل سفر

بهترین فصل استفاده از این چشمه، فصل بهار و تابستان است. به دلیل وجود همین چشمه آب معدنی، همه ساله بازدیدكنندگان فراوانی از دیگر نقاط كشور به این روستای خوش آب و هوا می‌آیند.

روستای خمده
روستای خمده

دیدنی های روستای خمده

چشمه آب معدنی خمده

چشمه آب معدنی خمده در روستای خمده در ۲۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه در یک منطقه زیبای تفرجگاهی قرار دارد. این منطقه به عنوان دومین نقطه گردشگری شهرستان فیروزکوه (پس از تنگ واشی) مطرح است. آب این چشمه برای دردهای مفصلی و استخوانی و بیماری‌های پوستی مناسب است. آب استخر این چشمه از دل کوه بیرون می‌آید و دور استخر سنگ‌چین شده. دورتادور استخر دیواری بلند کشیده شده از این رو خانم‌ها و آقایان می‌توانند در ساعات مختلف از شنا کردن در این استخر لذت ببرند.

پل های تاریخی رضاشاهی

در مسیر رفتن به روستای خمده و در بین راه از زیر چندین پل قدیمی متعلق به دوران پهلوی به عنوان مسیر عبور قطار مشهور به پل‏ های “رضاشاهی” نیز عبور خواهید کرد. این پل ها از جاذبه های مسیر سفرتان هستند و قطعا ارزش دیدن دارند.

روستای خمده
روستای خمده

تفریحات در روستای خمده

  • پیاده روی در میان باغ های روستا
  • شنا در چشمه معدنی روستا
  • کمپینگ در طبیعت روستا
  • ماهیگیری
  • پیاده روی از هرانده تا خمده

یکی از مشهورترین فعالیت هایی که بیشتر گردشگران در این روستا انجام می دهند پیمایش مسیر پیاده روی بین دو روستای هرانده تا خمده است. برای پیموندن این مسیر ابتدا وارد هرانده شوید؛ سپس باید مسیر را به سمت غار بورنیک ادامه دهید و بعد راه را به سمت روستای خمده پیش بگیرید. در این مسیر زیبایی ها کم نیست؛ از درختان زیبای چنار در کنار رودخانه گرفته تا میوه های ریز و درشت مثل زرشک سیاه کوهی و والک هایی که در جای جای زمین ها سر بر آورده اند همگی لذت مسیر را زیاد می کنند. برای پیمودن مسیر نیازی به راهنما ندارید چرا که تمام مسیر پاکوب بوده و رودخانه راه را به شما نشان خواهد داد. پیمایش حدود 2 الی 3 ساعت (با توجه به سرعت شما) زمان خواهد برد پس تمام جوانب را در نظر بگیرید.

چطور به روستای خمده برویم ؟

اگر شما هم قصد رفتن به این منطقه و دیدن مناظر و زیبایی‌های آن را دارید، برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کرده و بعد از گذشتن از پردیس،بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو “زرین دشت” دیده می‌شود. از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کرده به یک فرعی خاکی رسیده که تابلوی  قدیمی “روستای خمده” کنارش نصب شده است. پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خاکی و عبور از پلی که از روی رودخانه رد می‌شود به چشمه آب معدنی خمده میرسید که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصله است.

آدرس: استان تهران، فیروزکوه، ۲۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨