فرودگاه بین المللی مشهد ؛ راهنما، امکانات و دسترسی

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

فرودگاه مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با فرودگاه مشهد آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با موقعیت، پروازها و امکانات این فرودگاه با ما همراه باشید.

مشهد بعد از تهران دومین شهر پراهمیت، بزرگ و پرجمعیت کشور به شمار می رود. این شهر پایتخت معنوی و مذهبی ایران است و همواره به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران مطرح بوده و هست. در طول سال افراد زیادی از شهرهای مختلف کشور و حتی کشورهای دیگر به مشهد سفر می کنند.

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد (Mashhad Hashemi Nejad International Airport) فرودگاه بین‌المللی شهر مشهد است که در زمینی به مساحت ۵۴۰ هکتار در قسمت جنوب شرقی شهر مشهد قرار دارد و با دو باند موازی ظرفیت پذیرش کلیه هواپیماها به جز ایرباس ای۳۸۰ را دارد. این فرودگاه سومین فرودگاه پر رفت‌وآمد ایران بعد از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این فرودگاه از لحاظ تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه، دارای رتبه سوم در ایران است. بیش از ۱۴ شرکت داخلی و ۱۶ شرکت خارجی به فرودگاه بین‌المللی مشهد پرواز دارند و ظرفیت این فرودگاه سالانه حدود ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی است و هر ساله بیش از ۲۷ هزار زائر حج تمتع و ۲۰۸ هزار زائر حج عمره را می‌پذیرد. در مجموع شهر مشهد ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی را پذیرا است.

تاریخچه فرودگاه مشهد

فرودگاه بین‌المللی هاشمی نژاد در سال 1330 با نام «فرودگاه مشهد» تاسیس شد و آن زمان روزانه فقط یک پرواز از این فرودگاه در مسیر تهران-مشهد انجام می‌شد. آن موقع که این فرودگاه هنوز نوپا بود، بیشتر برای پروازهای آموزشی، ایر تاکسی و پروازهای نظامی استفاده می‌شد و مثل این روزها، پایانه مسافربری نبود.

با ورود هواپیماهای DC8 و هواپیماهای بوئینگ و ایرباس، امکانات جدیدی از جمله برج مراقبت پرواز، پارکینگ و ترمینال جدید به این فرودگاه اضافه شد. توسعه این فرودگاه تا بعد از انقلاب ادامه پیدا کرد و بعد از جنگ ایران و عراق نام آن به فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد تغییر پیدا کرد.

امروز فرودگاه شهر مشهد بعد از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد پر رفت ‌وآمد‌ترین فرودگاه کشور است. این فرودگاه در جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته و سالانه 8 میلیون مسافر داخلی و خارجی در این فرودگاه جابه‌جا می‌شوند.

روزانه حداقل ۱۷۰ و حداکثر ۲۴۰ پرواز و به طور متوسط ۲۲۰۰۰ مسافر داخلی و خارجی از این فرودگاه استفاده می‌کنند که بیش از ۲۰٪ آن‌ها مسافران خارجی هستند. این فرودگاه رتبه نخست را در تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه دارد.

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد

ترمینال‌های فرودگاه مشهد

این فرودگاه در حال حاضر، 3 ترمینال فعال دارد که از این سه ترمینال فعال، یک ترمینال برای پروازهای داخلی و 2 ترمینال دیگر برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تمامی ترمینال های خدمات و امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران فراهم شده است.

 • ترمینال شماره‌ ۱ – پروازهای داخلی

این ترمینال با مساحتی برابر با ۳۸ هزار مترمربع مخصوص پروازهای داخلی است که در ضلع شرقی فرودگاه قرار گرفته است. قسمت غربی این ترمینال مربوط به دریافت کارت پرواز، سوارشدن به هواپیما و پذیرش بار است و ضلع شرقی نیز مربوط به ورودی پذیرش می‌شود.

 • ترمینال شماره‌ 2 – ترمینال خروجی پروازهای خارجی

برای سفرهای خارجی باید به ترمینال شماره 2 فرودگاه رفت. ترمینالی با مساحت 21 هزار مترمربع که به خروج پروازهای خارجی از مشهد مربوط می‌شود.

 • ترمینال شماره‌ 3 – فرودگاه مشهد ورودی خارجی

تمام پروازهای خارجی در ترمینال شماره 3 فرودگاه به زمین می‌نشینند. این ترمینال حدود 10 هزار مترمربع مساحت دارد.

ایرلاین های فعال داخلی

آتا، آسمان، ایرتور، تابان، ایران ایر، پویا، زاگرس، قشم، کاسپین، ماهان، کیش، معراج، ساها، سپهران و وارش از ایرلاین‌های داخلی این فرودگاه هستند.

ایرلاین های فعال خارجی

کویت، کام‌ایر، قطر ایرویز، فلای دبی، سان اکسپرس، ترکیش، عمان ایر، عراقی، جزیره و العربیه از ایرلاین‌های خارجی این فرودگاه هستند.

امکانات ترمینال های فرودگاه مشهد

تمامی امکانات و خدماتی که در ترمینال های این فرودگاه ارائه می‌شود را در یک جدول برایتان آماده کرده‌ایم:

آسانسور، پله برقی، واک وی

خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی

اجاره خودرو (بدون راننده)

دسترسی به اینترنت

آرایشگاه

دفاتر ترافیک شرکت‌های هواپیمایی

اشیای گمشده

دفاتر فروش بلیط

امانات نگهداری بار مسافر

دفاتر رزرو هتل

امور جامه‌دان

راهنمای مسافر

بسته‌بندی بار

رستوران

پارکینگ طبقاتی

سرویس بهداشتی

چرخ‌دستی حمل بار مسافر

غرفه بدلیجات

خدمات CIP

غرفه زعفران

خدمات اورژانس

غرفه سوغات

خدمات باربری

غرفه صنایع دستی

خدمات بانکی

غرفه عطر

خدمات به افراد توانیاب

غرفه عینک و ساعت

خدمات تاکسی بین شهری

مدرن‌ترین فری‌شاپ فرودگاهی در سالن ترانزیت

خدمات تاکسی شهری

نمازخانه

همچنین در این فرودگاه امکان اجاره خودرو در داخل و خارج ایران توسط شرکت یوروپ کار وجود دارد. فرودگاه مشهد در مهر ١٣٩۴ به خط ۱ متروی مشهد متصل شد که دسترسی به اقصی نقاط شهر از فرودگاه را بسیار راحت کرده است. این فرودگاه دارای یک عدد جت وی (پل ارتباطی گیت با هواپیما) که سهولت مسافران را فراهم می‌کند. خرید ۵ جت وی دیگر نیز در دستور کار است.

مرکز آموزش علوم فنون و خدمات هوایی فرودگاه مشهد بزرگترین و مجهزترین مرکز هوانوردی مشهد با آموزش رشته‌هایی چون خلبانی، تعمیر و نگهداری هواپیما، دیسپچ، اویونیک و مهمانداری است و همچنین این مرکز دارای چند فروند هواپیمای آموزشی برای دانشجویان خلبانی و یک آشیانه بزرگ و مجهز برای دانشجویان تعمیر و نگهداری است.

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد

پارکینگ فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی مشهد، 4 پارکینگ مختلف دارد که می‌توانید از آن‌ها برای پارک خودروی خود استفاده کنید.

 • پارکینگ طبقاتی، با ظرفیت پذیرش 400 خودرو
 • پارکینگ ترمینال شماره 1، با ظرفیت پذیرش 2000 خودرو
 • پارکینگ ترمینال شماره 2، با ظرفیت پذیرش 500 خودرو
 • پارکینگ ترمینال شماره 3، با ظرفیت پذیرش 2000 خودرو

هزینه پارکینگ فرودگاه بسته به مدت زمان پارک و جای پارک (محوطه باز باشد یا در پارکینگ مسقف شهید هاشمی‌نژاد باشد) در یک شبانه‌روز بین 17000 تومان تا 20000 تومان (در سال 1400) متفاوت است. به علاوه قیمت پارکینگ فرودگاه هاشمی‌نژاد برای ورودی خودرو 1500 تومان است که برحسب تعداد ساعت به این میزان اضافه می‌شود.

دسترسی فرودگاه به مترو، اتوبوس و تاکسی

در سال 94 فرودگاه هاشمی نژاد به خط 1 متروی مشهد متصل شد و رسیدن زائران و دانشجویان به مرکز شهر و مقصدشان را تا حد زیادی آسان کرد. قیمت مناسب بلیط مترو در مقایسه با تاکسی‌های ویژه فرودگاه و برای کسانی که سفرهای مقرون به صرفه را ترجیح می‌دهند یا نمی‌خواهند در ترافیک و شلوغی شهر گیر بیافتند، مزیت بزرگی محسوب می‌شود. با اینجال وسایل نقلیه عمومی دیگر مانند تاکسی و اتوبوس‌های شهری هم همیشه برای خدمت رسانی به مسافران در محل فرودگاه حضور دارند.

خط 1 مترو مشهد از فرودگاه هاشمی‌نژاد شروع می‌شود و تا پایانه وکیل‌آباد ادامه دارد. برای استفاده از خط 2 مترو می‌توانید در ایستگاه میدان شریعتی مسیر خود را عوض کنید. برای آشنایی با خطوط متروی مشهد، نقشه و دسترسی های آن به مقاله راهنمای متروی مشهد ؛ نقشه، خطوط و دسترسی ها مراجعه کنید.

اگر مشتاق دیدار امام هشتم شیعیان هستید و می خواهید به محض نشستن پروازتان به حرم مطهر امام رضا (ع) بروید. می توانید با استفاده از ایستگاه مترو واقع در فرودگاه به راحتی و در کمترین زمان ممکن و بدون درگیری در ترافیک شهر به حرم مطهر بروید. برای اطلاع از ایستگاه های منتهی به حرم، به مقاله چگونه از فرودگاه مشهد به حرم مطهر امام رضا(ع) برویم ؟ مراجعه کنید.

اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه پروازهای فرودگاه هاشمی‌نژاد، ساعت پروازها، تاخیر یا لغو پروازها و دیگر اطلاعاتی که در مورد پروازهای جاری یا 2 روز بعد و قبل از تاریخ جاری نیاز دارید، به سایت رسمی فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد مراجعه کنید.

شماره تماس بخش های مختلف 

 • شماره تلفن فرودگاه مشهد: 05133100000
 • تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه: 05133400020
 • تلفن گویای اطلاعات پرواز: 199
 • تلفن حراست فرودگاه: 0513340070
 • تلفن cip فرودگاه: 091209028002
 • شماره تلفن تاکسیرانی و پارکینگ فرودگاه: 05133400253

آدرس: مشهد، میدان پانزده خرداد، انتهای بلوار جمهوری اسلامی

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨