فرودگاه بین المللی مهرآباد

معرفی فرودگاه بین المللی مهرآباد

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

فرودگاه مهرآباد یکی از فرودگاه های معروف و معتبر در سطح کشور و خاورمیانه است که روزانه میزبان ده ها پرواز مختلف داخلی و خارجی است. اگر تاکنون بلیت پرواز از تهران یا به مقصد تهران تهیه کرده باشید، احتمالا گذرتان به این فرودگاه افتاده است. در حال حاضر فرودگاه بین المللی مهرآباد به طور متوسط سالانه حدود ۱۳ میلیون مسافر را جا به جا می کند و با این آمار، پرترددترین فرودگاه کشور محسوب می شود. در ادامه به معرفی این فرودگاه می پردازیم، همراه ما باشید.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

تاریخچه فرودگاه

در گذشته نام این فرودگاه، حسین آباد بود. تا اینکه جزو مهریه عصمت الدوله درآمد و نام مهرآباد را بر آن گذاشتند. سالها بعد از پروازی که در تهران انجام شد و 22 سال بعد و پس ازتأسیس باشگاه خلبانی با 20 فروند هواپیما در سال 1317، عملاً فرودگاه مهرآباد تأسیس و متولد شد. در سال ۱۳۳۷ شمسی، اسکناس‌های دویست ریالی ایران با نمایی از فرودگاه مهرآباد چاپ و نشر شد.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


معرفی ترمینال های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد دارای 6 ترمینال است. که هر کدام از این ترمینال ها پروازهای ورودی و خروجی مختلفی را میزبانی می کنند. ترمینال شماره یک دارای امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن عمومی، نمازخانه و کتابخانه است. ترمینال شماره دو نیز این امکانات را در خود جای داده است: رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، ساندویچی، غرفه کتاب، نمازخانه.

ترمینال  های 3 و 5 نیز که ترمینال حجاج محسوب می شود، امکانات مشابهی دارد. اما ترمینال شماره 4 و 6 خدمات و امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، ساندویچی، جایگاه پذیرایی از مسافران پروازهای تاخیردار، بوفه سرد و گرم دارد.

خدمات بانکداری

در داخل فرودگاه و در بخش های مختلف از جمله ترمینال ها، پارکینگ ها و… بانک ها و عابربانک های مختلفی قرار داده شده است که می توانند به مسافران خدمات مختلفی ارایه دهند.

پارکنیگ

فرودگاه بین المللی مهرآباد پذیرای خیل عظیم مسافرانی است که به تهران می رسند و یا قصد پرواز از تهران را دارند. بنابراین باید با تعدادی پارکینگ بخشی از نیاز مسافران برای رفت و آمد به شهر را پوشش دهد. سه پارکینگ طبقاتی در مقابل ترمینال های یک و دو و چهار قرار دارند و ظرفیت آن ها برابر با حدود ۴ هزار خودرو است. یک پارکینگ که مخصوص حجاج است در مقابل ترمینال ۵ واقع شده است.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

چه شرکت های هواپیمایی در فرودگاه فعال  اند؟

حدود ۱۵ شرکت هواپیمایی در فرودگاه مهرآباد پایگاه دارند و با آن همکاری می کنند. هواپیمایی آسمان، ایران ایرتور، ماهان، کیش ایر، شرکت هواپیمایی نفت، قشم ایر، زاگرس، اترک، تابان، سهند، کاسپین، آتا، شرکت هواپیمایی سپاهان، هواپیمایی معراج و هواپیمایی شاهین شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی مهرآباد هستند.

اطلاعات پرواز

اگر به اطلاعات خاصی در زمینه پرواز های ورودی و خروجی و مسایل مرتبط با آن، مثل مدت تاخیر پرواز و… نیاز دارید، بهتر است در درجه اول با اطلاعات پرواز فرودگاه تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد 199 است.

آدرس و مسیر دسترسی به فرودگاه

این فرودگاه از سمت جنوب بزرگراه فتح، از سمت شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی و از شمال به بزرگراه لشکری می رسد. بنابراین مسیرهای مختلفی برای رسیدن به فرودگاه وجود دارد. تاکسی، اتوبوس و مترو همه جزو وسایل نقلیه ای محسوب می شوند که از آنها می توانید برای رسیدن به فرودگاه یا از فرودگاه به سمت شهر از آن ها استفاده کنید.

بعضی نکات و قوانین مربوط به فرودگاه مهرآباد

  • خانم های باردار با ارایه گواهی پزشکی، تا 32 هفتگی می توانند با پرواز های کوتاه مدت از این فرودگاه پرواز داشته باشند.
  • سیگار کشیدن در پروازها و در فرودگاه مهرآباد ممنوع است
  • در صورتی که مسافری مبتلا به بیماری خاصی است باید قبل از سوار شدن به هواپیما، به مسئولین مربوطه اطلاع دهد تا اقدامات لازم انجام شود.
  • برای پروازهای داخلی حداکثر بار مجاز برای هر نفر تا ۲۰ کیلوگرم رایگان است و اگر تمایل دارید یک کیف‌ دستی با خود به داخل هواپیما ببرید، باید حداکثر ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد.


 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید