عمارت کلاه فرنگی رشت ، گیلان | Rasht

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

عمارت کلاه فرنگی رشت

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره باغ محتشم رشت خواهیم گفت. برای آشنایی بیشتر با باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی آن در شهر رشت در ادامه با ما همراه باشید.

رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان است. از رشت به عنوان شهر همیشه بیدار یاد می‌کنند. این کلانشهر همچنین پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیه دریای کاسپین و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر گیلک‌نشین جهان و بزرگترین سکونت گاه سواحل جنوبی دریای خزر محسوب می‌شود. رشت سومین شهر گردشگر پذیر ایران است.

رشت، یکی از شهرهای بی نهایت زیبا و پرطرفدار است. این شهر محبوب در خطه ای کاملا سبز از شمال ایران قرار دارد و هرچه از طبیعت زیبا، جاهای دیدنی بکر، جاده های رویایی و مناظر آن بگوییم کم است. یکی از مکان هایی که حتما باید به آن سر بزنید عمارت کلاه فرنگی رشت است.

عمارت کلاه فرنگی رشت (Kolah Farangi Mansion) مربوط به دوره قاجار است و در رشت، ضلع جنوبی پارک قدس (باغ محتشم) در کنار رودخانه گوهررود واقع شده است. مالک اصلی پارک اکبر خان بیگلربیگی از مالکان و حکم‌رانان قدیم گیلانی بوده‌ است. این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۶۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


ویژگیهای بنا

این عمارت به همراه پارک زیبای اطرافش، یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری شهر رشت را تشکیل داده اند. این عمارت با شکوه در ۴ طبقه ساخته شده است. ویژگی منحصر به فرد این بنا این است که از بیرون ۳ طبقه به نظر می رسد. طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است و این اتاق‌ها هر یک به وسیله پنجره‌هایی نورگیری داخلی و تهویه مناسب را در فصل گرم سال فراهم می‌کنند. بلندترین اتاق این عمارت هشت‌گوش و از هر سو دارای پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود و مصالح به کار رفته در آن آجر، چوب و گچ است.

عمارت کلاه فرنگی رشت
عمارت کلاه فرنگی رشت

مصالح بنا

مصالح به کار رفته در بنا از جنس آجر و چوب بوده و بام آن به صورت خرپشته‌ای و پوشش آن از جنس سفال خمره‌ای تعبیه شده، که در زیر آن سفال‌هایی قرار گرفته‌اند که کار آن‌ها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگهداری سفال می‌باشد. دور تا دور ساختمان در طبقه اول به صورت ایوان و در طبقه دوم به صورت بالکنی چوبی است، که ۶۸ ستون بالکن بام ساختمان را مهار کرده، دامنه ساختمان از سر شیرهایی چوبی ساخته شده که به صورت دو پوش است که برای جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل ساختمان طول آن را بلند گرفته‌اند.

تزئینات بنا

تزئینات به کار رفته در این بنا، با وجود سادگیشان، شکوه و جلوه زیبایی را به آن داده اند. سر شیرهای چوبی به کار رفته در این عمارت، اشک های موجود در پیشانی بنا، نرده زیبای بالکن عمارت و … از جمله تزئینات موجود در عمارت کلاه فرنگی شهر رشت هستند.

کاربری عمارت کلاه فرنگی

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی، در گذشته، از محلات کم تردد رشت بوده‌ است و به همین علت محلی برای سکونت تابستانی حکمرانان، فرمان‌داران و افراد حکومتی مهم بود. اما در طول تاریخ، استفاده های دیگری نیز از آن شده است. از عمارت کلاه فرنگی به عنوان خانه شطرنج شهر رشت، رستوران پارک شهر و مرکز آموزش هنرهای سنتی رشت استفاده شده است.

عمارت کلاه فرنگی رشت
عمارت کلاه فرنگی رشت

آدرس: استان گیلان، رشت، انتهای بلوار توحید، جنب پل تاكسیرانی (شمال شهر)، محله‌ی گلسار، داخل باغ محتشم

ساعت بازدید: همه روزه 24 ساعته

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨