سد درودزن مرودشت و دریاچه زیبای آن | Marvdasht

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سد درودزن مرودشت

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با سد درودزن مرودشت آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با جاذبه دیدنی در استان فارس در ادامه با ما باشید.

استان فارس یکی از مقاصد گردشگری برتر در کشور است. جاذبه های این استان شامل طبیعت بکر و زیبا در گوشه و کنار آن، آثار تاریخی باشکوه چون تخت جمشید و بقایای تاریخی شاهان ایران است. همچنین شیراز، مرکز این استان یکی از زیباترین شهرهای ایران و دارای امکانات و مراکز خرید لوکس و جاذبه های فراوان است. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به این استان سفر می کنند. یکی از جاذبه های طبیعی استان دریاچه سد درودزن است.

سد درودزن (Doroudzan Dam) که نام قبلی آن سد داریوش بوده است، در استان فارس در پنجاه کیلومتری شمال غرب مرودشت و بر روی رود کر ساخته شده‌ است. ساخت این سد در سال ۱۳۵۱ هجری خورشیدی به پایان رسید و آب آشامیدنی شهرهای شیراز و مرودشت و آب کشاورزی منطقه مرودشت و کامفیروز را پشتیبانی می‌کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


در حدود ۲۴۰۰ سال پیش نیاز به آب برای آبیاری مزارع این منطقه، هخامنشیان را وادار به ساخت سدی در حوالی روستای درودزن کرد. نگرش وسیع داریوش هخامنشی و به خدمت گرفتن مهندسی و همت ایرانیان باعث ساخت یکی از بدیع‌ترین سازه‌های آبی در این محل شد. این سد که با توجه به زمان ساخت یکی از شاهکارهای مهندسی جهان به شمار میرفته در بهترین نقطه از مسیر رود کر ساخته شده و آن زمان به نام “سد داریوش کبیر” شناخته می‌شده‌ است.

سد درودزن مرودشت
سد درودزن مرودشت

در زمان سلسله‌ی هخامنشی و همزمان با پادشاهی داریوش، به موجب کمبود آب در منطقه‌ی مرودشت، وی تصمیم گرفت که بر روی رودخانه‌ی کُر با همت و مهندسی ایرانیان، سدی بسازد، سدی که بقایای آن امروز هم باقی است و نه تنها بیانگر شکوه و درایت این سلسله می باشد، بلکه این سد امروز هم یکی از اصلی ترین منابع تامین آب منطقه است.

سد درودزن مرودشت
سد درودزن مرودشت

سد جدید در دوران پهلوی و در سال ۱۳۵۱ خورشیدی به منظور تأمین آب آشامیدنی شهر شیراز و تأمین آب کشاورزی منطقه مرودشت و کامفیروز ساخته شده و جالب است بدانید که سد جدید نیز، عنوان قدیمی‌ترین سد خاکی ساخته شده در خاورمیانه را یدک می‌کشد. این سد در ابتدا با همان نام “داریوش” شناخته می‌شد ولی پس از انقلاب اسلامی نام آن به “درودزن” که نام روستایی در نزدیکی آن است تغییر یافت.

سد درودزن مرودشت
سد درودزن مرودشت

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨