روستای پاقلعه رامیان ، استان گلستان | Pāqale

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای پاقلعه رامیان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای پاقلعه رامیان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستای دیدنی و زیبا در رامیان استان گلستان در ادامه با ما همراه باشید.

روستای پاقلعه رامیان در منطقه ی گردشگری رامیان استان گلستان قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۰۰ متر بوده و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان های سرد و تابستان های معتدل است. این روستا در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان رامیان و ۷۰ کیلومتری گرگان واقع است.

روستای پاقلعه از نظر قدمت و طبیعت در نوع خود بسیار شگفت انگیز است. در این روستا استشمام بوی باران بر دیوارهای گلی همراه باشنیدن صدای آب، پرندگان و تماشای طبیعت بکر، روح هر گردشگری را جلا می دهد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


روستای پاقلعه رامیان
روستای پاقلعه رامیان

در سه کیلومتری غرب روستای پاقلعه، بلندی‌هایی با بیش از دو‌هزار متر ارتفاع وجود دارد که بر روی آن‌ یک قلعه‌ی تاریخی جا خوش کرده است. این قلعه که ماران نام دارد در زمان تیرداد اشکانی ساخته شده و بنا به شنیده‌ها پایتخت ییلاقی اشکانیان بوده است.  قلعه را با نام‌های موران و میران نیز می‌شناسند و احتمالاً از آثار باقی‌مانده از شهر تاریخی تمیشه باشد. دیواره‌ی شمالی این قلعه ۲۱۵ متر طول دارد و گفته می‌شود که بلندترین دیواره‌ی طبیعی استان گلستان است. پس علت نامگذاری روستای پاقلعه، استقرار روستا در پایین قلعه‌ی ماران است.

پاقلعه در میان جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته و پوشش گیاهی آن کم‌نظیر و منحصر‌به‌فرد است. ارتفاعات غربی و جنوبی روستا با جنگل‌های انبوهی از درختان سوزنی برگ و ذخیره‌گاه جنگلی، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی منطقه‌ی هیرکانی را دارد. دو جنگل زیبا و بکر پشمکی و سرگل به روستای پاقلعه منظره‌ای زیبا و رؤیایی بخشیده است. می‌توانید ساعت‌ها در این منطقه‌ی حفاظت‌شده از قطع درختان قدم بزنید و حال‌و‌هوایی تازه کنید.

روستای پاقلعه رامیان
روستای پاقلعه رامیان

اما یکی از شگفت‌انگیز‌ترین جلوه‌های طبیعی روستا، تشکیل جنگلی از ابر‌هاست. از آنجایی که این روستا هم‌جوار با دو منطقه‌ی کم فشار و پر فشار است، جابه جایی باد و تشکیل ابر در اثر این همجواری‌ها از جمله پدیده های منطقه است. تصور کنید انبوهی از ابر‌ها از آسمان به زمین آمده و می‌توانید روی اقیانوسی از ابر قدم بزنید

علاوه بر جنگل‌های شگفت‌انگیز و جنگل ابر در روستای پاقلعه،‌ طبیعت آبی فوق‌العاده‌‌ای نیز در اطراف این روستا وجود دارد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چشمه های پر از آب سرگل،  چشمه پشمکی و انجیر‌چشمه اشاره کرد که صفای بی‌بدیلی به طبیعت اطراف این روستا داده‌اند. به علاوه، چند مجموعه آبشار زیبا از قبیل مجموعه آبشارهای پشمکی، مجموعه آبشارهای سرخه کمر، مجموعه آبشارهای جوزک و مجموعه آبشارهای سید کلاته، طبیعت آبی این منطقه را تکمیل کرده‌اند. به علاوه عمیق‌ترین چشمه‌ی آب‌سرد جهان نیز در نزدیکی این روستا قرار دارد. چشمه‌ی گل رامیان یک استخر طبیعی است که آب سرد از زمین آن می جوشد. گفته می شود عمق این شاهکار طبیعی حدود ۸۰ متر است.

روستای پاقلعه رامیان
روستای پاقلعه رامیان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨