روستای هنزا ، طبیعتی زیبا در رابر کرمان | Hanza

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای هنزا

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای هنزا آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستا و طبیعت زیبای آن در شهر رابر در استان کرمان در ادامه با ما همراه باشید.

استان کرمان با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و سوغات‌های گوناگون در جنوب ایران واقع‌ شده است. این استان از جمله استان‌های وسیع و باستانی کشور ایران به شمار می‌آید و از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی ایران واقع‌ شده است.

شهرستان رابر در غرب کرمان رتبه نخست بارش های استان را از آن خود کرده است، شهرستان رابر اقلیمی کاملا متفاوت از شهرستان های شمالی و شرقی استان دارد و برعکس جنوب کرمان سردسیر محسوب می شود و مملو از مراتع سرسبز، کوهستان های پوشیده از انواع درختان وحشی و دارای متنوع ترین گونه های گیاهی و جانوری است.

روستای هنزا (Hanza) در کرمان بخشی از توابع رابر در شهرستان بافت در مسیر جاده بافت جیرفت است که در ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه نیز قرار گرفته است. این روستا پر از درختان سر به آسمان کشیده ی گردو و رودخانه ای خروشان نیز می باشد که با مردمان با صفا و مهمان نوازی که دارد هر گردشگری را به سمت خود جذب می نماید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


تخت سرتشتک و هنزاء از متفاوت ترین مناطق گردشگری استان کرمان است و چهره ای مانند مناظر استان های شمالی در این منطقه وجود دارد این مناطق دارای ارتفاعات بسیار کم شیب و ملایم است که پوشیده از گونه های گیاهی مختلف به همراه برکه های کوچک است و ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۳۶۰۰ متر است.

روستای هنزا
روستای هنزا

رودخانه دائمي هنزا از ميان روستا عبور مي‌کند. ظاهرا در گذشته تعداد زيادي آسياب آبي در اين بخش وجود داشته است که در حال حاضر اثري از آن‌ها باقي نمانده است. در زبان محلي، به خروجي آب آسياب « هنزاب» مي‌گويند؛ از اين رو، اين مکان به هنزا، مشهور شده است. بناي قديمي امام‌زاده ميرمحمد ابوطالب نشانگر قدمت تاريخي اين روستاست.

آب و هوا

با توجه به ارتفاع ۲۸۰۰ متری روستای هنزا در کرمان آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان بسیار مطبوع و خنک است و در زمستان ها هم بسیار سرد می شود. رودخانه دائمی هنزاء از میان روستا عبور می‌کند. ظاهرا در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که آثار آنها بر جای مانده و قابل بازسازی هستند.

روستای هنزا
روستای هنزا

جاذبه های گردشگری

از جاذبه های گردشگری این بخش می توان به امامزاده سید محمد رضا ابوطالب(ع) و همچنین آبشار سرخوییه، امامزاده سید مرتضی (ع) و آبشار آبسر در روستای سید مرتضی، تخت سرتشتک در بندر هنزاء، دره گلی هوک در سرمشک، دره گلوگازر، جنگل های اورس گلوچار و گلوگازر اشاره کرد.

اغلب مردم روستای هنزاء در کرمان به باغداری، فعالیت های زراعی و دامداری نیز مشعول هستند. گروهی از مردم نیز، در امور خدماتی اشتغال دارند. محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبیا، سیب‌زمینی و یونجه است. اراضی روستا به صورت آبی و دیم کشت می‌شوند و آب مورد نیاز اراضی آن از رودخانه و چشمه تأمین می‌شود. مهم‌ترين سوغات هنزاء گردو و بادام است و انواع لبنیات مانند کشک، پنیر و روغن حیوانی و عسل در هنزا تولید می شود.

روستای هنزا
روستای هنزا

دسترسی

به منظور دسترسی به این روستا می بایست جاده ی اصلی بافت در جیرفت را به سمت هنزا ترک کنید و پس از گذراندن مسیری حدود ۱۰ کیلومتر جاده خاکی پرپیچ و خم به دره ای زیبا خواهید رسید که درختان گردو و رودخانه ای خروشان در جلوی چشمتان می باشد. اهالی این روستا بسیار مهمان نواز و با صفا هستند که خود دلیلی است تا گردشگران رقبت سفر به این روستا را داشته باشند.

آدرس: ایران، استان کرمان، مسیر جاده بافت جیرفت، ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨