برج خان بندر ریگ ، بندر گناوه | Bandar Ganaveh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

برج خان بندر ریگ

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره برج خان بندر ریگ خواهیم گفت. برای آشنایی با برج خان بندر گناوه، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

برج خان واقع در شهر بندر ریگ از توابع بندر گناوه، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این برج بنایی است تاریخی که متعلق به خانعلی حیات داوودی است. تاریخ بنای برج به سال ۱۷۷۷ میلادی بر می‌گردد.

نمونه این برج در کشورهای حوزه خلیج فارس و ساختمان‌های بافت قدیم شهر زیاد وجود دارد. این برج باقدمتی ۲۳۰ ساله یکی از جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


معماری

سبک معماری این بنا، بیت میلانی است. ساختمان دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده و از نوع حیاط مرکزی است که اتاق‌ها اطراف و حوض در وسط حیاط تعبیه شده‌ است. بنای برج دو طبقه‌ است که در هر طبقه دارای دو اتاق به ابعاد ۵×۵ است و بین آن‌ها راهرو وجود دارد. جلو اتاق‌ها طارمه یا بالکن واقع است که با ۱۴ ستون از نمای روبه رو نگه داشته شده‌ است. پشت بام دارای سرستون‌هایی با گل میخ گلوله‌ای است که چون نگهبانی به نظر می‌رسند که روبه روی خلیج فارس به مراقبت از برج ایستاده‌اند.

برج خان بندر ریگ
برج خان بندر ریگ

مصالح به کار رفته در ساختمان، سنگ‌های اسفنجی است که شامل فسیل‌ها، مرجان، گوش ماهی و صدف‌های دریایی است. ملاط به کار رفته ساروج و پوشش ساروج و پوشش سقف از چوب صندل (چندل) نوعی چوب مخصوص است که از هندوستان و مومباسا می‌آوردند و تزیینات روی آن حکاکی شده‌ است. همچنین بنا دارای پرده کرکره‌های چوبی از پشت یعنی بیرون اتاق هاست.

هلال‌های رنگی، زیبایی خاصی به ساختمان بخشیده‌ است و نیز گره چینی‌های زیبای درها و پنجره‌ها و گنجه‌ های دیواری جالب توجه‌ است. گچبری‌های زیبایی داخل بنا و در سردرها به کار رفته که شکل خاصی به ساختمان بخشیده‌ است. قاب چوبی آیینه‌های نصب شده در اتاق‌ها و چوب لباسی و تزیینات چوبی که به شکل دم حیوانات و سر بز کوهی می‌باشد، بر زیبایی ساختمان افزوده‌ است.

آدرس: ایران، بوشهر، بندر گناوه، بندر ریگ

هزینه بازدید: رایگان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨