پل تاریخی میربهاءالدین زنجان | Zanjan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پل میربهاءالدین زنجان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با پل میربهاءالدین زنجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این پل تاریخی در زنجان در ادامه با ما همراه باشید.

زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق ترک‌‌نشین محسوب می‌شود. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این استان را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله و به خصوص در تابستان، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است. یکی از جاذبه های تاریخی پل میربهاءالدین زنجان است.

پل میر بهاءالدین (Mir Baha’addin Bridge) یا پل کهنه مربوط به دوره قاجار است و در شهر زنجان در ابتدای جاده بیجار، روی رودخانه زنجان رود واقع شده‌ است. این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این پل توسط یکی از خیرین شهر زنجان به نام حاج میر بهاءالدین در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار احداث گردیده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


بهاءالدین زنجانی که بود ؟

این پل تاریخی نامش را از سازنده اش میرزا بهاءالدین زنجانی به یادگار برده است. میربهاءالدین که فرزند یکی از خانواده های متنفذ زنجانی بود کارهای عام المنفعه بسیاری را برای زنجانی ها انجام داد که ساخت پل بر روی رودخانه طغیان گر زنجان رود آن روزها یکی از همان کارها و خدمات ماندگار اوست.

پدر وی قاضی القضات شهر زنجان بود و میرزا بهاءالدین فردی تاجر و ثروتمند و بسیار نیکوکار بود. وی علاوه بر این پل در طول زندگی خود، ابنیه و آثار بسیاری را احداث نموده است. بناهایی مانند مسجد حاج تقی و آب انبار پشت آن، حمام میرولی و پلی بر روی رود قزل اوزن از ساخته های میربهاء الدین هستند.

پل میربهاءالدین زنجان
پل میربهاءالدین زنجان

ویژگی ها و مشخصات

این پل حدود ۱۰۰ متر طول دارد و عرض آن با احتساب جان‌پناه‌ها، به ۶/۷۰ متر می‌رسد. ارتفاع پل در بلندترین نقطه آن از سطح رودخانه حدود ۱۱ متر است. پایه های پل از جنس سنگ های تراشیده شده و ملاتی از آهک است که توانسته در طول ان سال ها پل را پابرجا نگاه دارد. در دهانه میانی پل که از دو دهانه دیگر بزرگ تر است، با خط بنایی که در واقع خط کوفی زاویه دار است تاریخ اتمام ساخت پل و همچنین عبارت مبارک یا علی ذکر شده است.

طبق این تاریخ بنا در اواسط حکومت قاجارها و متقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. این پل قدیمی ترین پلی است که بر روی رودخانه زنجانرود به یادگار مانده است. سه دهانه این پل بنابر اصطلاحات معماری ایرانی به صورت طاق های ضربی ساخته شده است. علاوه بر این طاق های بزرگ، حفره هایی نیز بر دو طرف دهانه میانی قرار دارد.

این دو حفره که بر روی هم و در دو طرف بنا به چشم می خورد و به صورت قوس های هلالی است، هم وظیفه کاهش وزن پایه های پل را بر عهده دارد و هم برای زمان هایی در نظر گرفته شده که آب رودخانه افزایش یافته یا رودخانه طغیان می کرده است تا از آسیب و تخریب پل بر اثر سیل جلوگیری شود. این پل از جنس آجر با پایه هایی سنگی است و چیزی بیشتر از یکصد سال قدمت دارد. زنجانی ها این پل را در زبان عامیانه پل کهنه می نامند، اما این پل در منابع تاریخی به پل اژدهاتو نیز شهره است.

پل میربهاءالدین زنجان
پل میربهاءالدین زنجان

متاسفانه پل تاریخی میربهاءالدین که ظرفیت تاریخی زنجان است با وجود داشتن تنها چند صدمتر فاصله از شهر به ‌دلیل نبود مدیریت و بی‌اعتنایی متولیان میراث فرهنگی، شهرداری و شهروندان به مکانی برای ریختن زباله و پسماند تبدیل شده و گویی متولی برای محافظت از این محل وجود ندارد.

آدرس: استان زنجان، شهر زنجان، ابتدای جاده زنجان-بیجار

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨