رزرو آنلاین اقامتگاه بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

پارک ملی نایبند

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست پارک ملی نایبند راخواهیم داشت. برای آشنایی با منطقه حفاظت شده نایبند، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

پارک ملی نایبند (National Park Nayband) به عنوان یک منطقه حفاظت‌شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران در استان بوشهر، شهرستان عسلویه در سواحل خلیج فارس است. جالب است بدانید که در عصر آل بویه از مهمترین مراکز صید و تجارت مروارید در ایران محسوب می شود. از عسلویه تا خلیج نایبند، تنها ۱۶ کیلومتر راه است.

این منطقه حفاظت شده در استان بوشهر نقطه اتصال کوه های عسلویه به دریای خلیج فارس است به دلیل داشتن پوشش گیاهی مناسبی که دارد و حیات وحش متنوع خود جلوه ی بی نظیری از طبیعت کوه و دریا را در سواحل آبی و خشکی خلیج فارس به وجود آورده است. یکی از عمده دلایل معروف بودن خلیج نایبند در بوشهر این است که با پیشروی خشکی در دریا به دماغه نایبند معروف است و موجب تشکیل خلیج کوچکی در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی استان بوشهر شده است.

بلیط سفر

با پیشروی این بخش خشکی در دریا خلیج نایبند به وجود آمد و خشکی حاصل از آن به دماغه‌ی نایبند معروف شد. پارک ملی نایبند در دو استان بوشهر (بخش عسلویه شهرستان کنگان) و استان هرمزگان ( شهرستان پارسیان بخش کوشکنار) قرار دارد.

پارک ملی نایبند
پارک ملی نایبند

می‌توان گفت شاخصه‌ی اصلی ساحل نایبند به پوشش گیاهی آن جنگل های حرا است که بازی ماهی‌ها و آبزیان در میان آن‌ها و بالا و پایین رفتن آب از ساق و برگ‌های درختان حرا، زیبایی‌اش را دو چندان می‌کند. روستای هاله یکی از آن مکان‌هایی است که معماری سنتی را کنار طبیعت بکر خواهیم دید. درختان خرما، ماسه درخشان و آبی نیلگون جلوه‌ای از پیوند آب و خاک است؛ هاله در بهار و پاییز و زمستان هوایی مطبوع دارد اما تابستان‌هایش شرجی و گرم است.

آب دریا در این خلیج بسیارشفاف و خوش‌رنگ است. جالب این‌که هم ساحل ماسه‌ای دارد و هم صخره‌‌ای. صخره‌ها از شمال دماغه به سمت جنوب بلندتر می‌شوند و اندازه‌ آنها از یک متر به بیشتر از ۱۰ متر می‌رسد. مجتمع‌های مرجانی و چمنزارهای علف دریایی از دیدنی‌های این منطقه هستند و اگر خوش شانس باشید دلفین هم می بینید. از درختان تنومند انجیر معابد، جنگل حرا، دره و دشت تا امکان غواصی و عکاسی، همه چیز برای سفری فراموش‌نشدنی مهیاست.

پارک ملی نایبند
پارک ملی نایبند

پوشش گیاهی و جانوری خلیج نایبند

پوشش گیاهی پارک ملی نای‌بند شامل اجتماعات حرا و سایر گیاهان آبزی نظیر علف‌های دریایی و جلبک‌ها در اکوسیستم‌های ساحلی و گیاهان مقاوم شور‌پسند نظیر گز، علف شور، شصت عروسان و خار شتر در مناطق به دور از ساحل است. از سایر گونه‌های گیاهی در ارتفاعات و دشت‌های مرتفع می‌توان، کنار ، کهور ایرانی، انجیر معابد، انار شیطان، استبرق، قیچ، دافنی و صبرزرد و… را نام برد.

این جنگل‌ها به زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان مهاجر در فصول سرد تبدیل شده‌اند. در سایر فصول نیز که پرندگان بومی محل مناسبی برای ادامه حیات نمی‌یابند، به این جنگل‌ها پناه می‌آورند. لاک‌پشت‌های سبز و عقابی از جمله جانداران ویژه اکوسیستم جنگل‌های حرای نای‌بند هستند. حواصیل، فلامینگو، پلیکان،  انواع دیگری از پرندگان در اکوسیستم‌های حرای نای‌بند زیست می‌کنند.

پارک ملی نایبند
پارک ملی نایبند

از جانوران مهم می‌توان به جبیر اشاره کرد که جز گونه‌های نادر و حمایت شده کشور است. سایر پستانداران خشک‌زی موجود در پارک شامل گرگ، شغال، خرگوش، روباه وانواع جوندگان می‌توان نام برد.

علاوه بر آن نای‌بند دارای ارزش‌های زیستی منحصربه‌فردی جهت زاد و ولد پستاندارانی نظیر قوچ و میش، کل و بز است. از پستانداران دریایی که در بخش آبهای آزاد موجود در پارک یافت می‌شود، می‌توان انواع دلفین و نهنگ را نام برد که عمق زیاد آب در این بخش دلفین‌ها را متوجه خود ساخته و شیرجه زدن دلفین‌ها و شنای دسته جمعی کوسه ماهی‌ها از صحنه‌های بسیار زیبای طبیعی این قسمت از پارک است.

آدرس خلیج نایبند: ایران، بوشهر، 320 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر، 16 کیلومتری عسلویه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا

   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *