قلعه سنت آنجلو در رم ، ایتالیا | Castel Sant’Angelo

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

قلعه سنت آنجلو

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره قلعه سنت آنجلو در رم صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این بنای باشکوه و مطرح در شهر رم، در ادامه با ما باشید.

قلعه سنت آنجلو یا کاستل سنت آنجلو (Castel Sant’Angelo) که پیشتر با نام آرامگاه هادریان شناخته می‌شد ساختمانی مدور و استوانه‌ای‌شکل واقع بر کرانه رود تیبر در شمال غربی مرکز تاریخی شهر رم در ایتالیا است. این قلعه نزدیک دولت‌شهر واتیکان در رم و در شرق «کلیسای سن پیتر» قرار دارد.

این بنا نخست توسط هادریانوس، امپراتور روم به‌عنوان آرامگاهی برای او و خانواده‌اش ساخته‌شد اما بعدتر در طول تاریخ با انجام تغییراتی در آن به عنوان آرامگاهی برای چند امپراتور دیگر و خانواده‌هایشان، دژ، زندان و پناهگاهی برای پاپها و پادگانی برای نیروهای ناپلئونی نیز مورد استفاده قرار گرفت. این ساختمان امروزه تبدیل به موزه شده‌ است.

قلعه سنت آنجلو
قلعه سنت آنجلو

تاریخچه

هادریانوس، امپراتور روم در سال ۱۳۵ میلادی کار ساخت آرامگاهی برای خود و خانواده‌اش را در رم آغاز نمود که کار ساخت آن ۴ سال بعد توسط پسرخوانده و جانشینش آنتونیوس پیوس در سال ۱۳۹ به پایان رسید. این بنا ساختمانی مدور با زیربنای ۸۴ متر مربع و ارتفاع ۲۰ متر بود که بر بالای آن تپه‌ای کوچک قرار داشت.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


همچنین مجسمه‌ای از امپراتور همراه با ارابهٔ چهاراسبه‌ای برنزی تاج این آرامگاه را تشکیل می‌داد. با توجه به عبور رود تیبر از کنار آرامگاه، پلی نیز که طراحی آن توسط خود امپراتور هادریانوس در سال ۱۳۴ انجام شده بود و امروزه به نام پونته سنت آنجلو یا پل سنت آنجلو شناخته می‌شود در مقابل آن ساخته شد. این پل امروزه یک پل عابررو است و مجسمه‌های دو طرف آن که جایگزین تندیس‌های دوران امپراتوری شده‌اند ساخته جیان لورنزو برنینی است که توسط پاپ کلمنت نهم (۱۶۶۷-۱۶۶۹) به خدمت گرفته شده بود.

قلعه سنت آنجلو
قلعه سنت آنجلو

در سال ۱۲۷۷، یک راهروی طولانی به طول ۸۰۰ متر ساخته شد که این راهرو، قلعه سنت آنجلو رم را به شهر واتیکان متصل می کرد. در واقع ساخت این راهرو یک راهکار امنیتی بود تا در مواقعی که پاپ در معرض خطر بود بتواند از طریق این راهرو فرار کند. در سال ۱۵۲۷ هم که شهر رم در محاصره قرار داشت، پاپ کلمنته هفتم از این قلعه به عنوان پناهگاه استفاده کرد.

این بنا نخست آرامگاه هادریان (آدریان) نام داشت. در سال ۵۹۰ پس از میلاد که طاعون شهر رم را فراگرفته بود، پاپ گرگوری کبیر هدایت گروهی را برای مبارزه با این بیماری برعهده گرفت. بنا بر روایات ناگهان فرشته‌ای با شمشیری در نیام بر بالای آرامگاه ظاهر شد.

ظهور این فرشته به منزلهٔ نشانه‌ای از فرونشستن طاعون در نظر گرفته شد و پاپ گرگوری به شکرانهٔ آن، کلیسای کوچکی را در آرامگاه ساخت. آن فرشته میکائیل بود و پس از آن این بنا به سنت آنجلو یا فرشتهٔ مقدس مشهور شد. همچنین تندیسی از میکائیل بر بالای قلعه قرار گرفت.

قلعه سنت آنجلو
قلعه سنت آنجلو

با توجه به اینکه قلعه‌ی سنت آنجلو در سمت راست رود «تیبر» (Tiber) قرار گرفته، به طبقات بالای آن که بروید، می‌توانید به چشم انداز زیبای رودخانه، گنبدهای کلیساها و حتی کولوسئوم نیز دسترسی داشته باشید.

در طبقه ی بالایی قلعه یک تراس بسیار بزرگ وجود دارد که می توان بر فراز آن ایستاد و عکس های فوق العاده ای از شهر گرفت. در طول تابستان کنسرت‌هایی در تراس‌های این بنا اجرا می‌شود و طی زمستان در محوطه بیرونی، پیستی برای اسکیت‌سواری روی یخ ایجاد می‌کنند.

آدرس کلیسای سنت آنجلو: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, Italy

ساعت بازدید از کلیسای سنت آنجلو: همه روزه از ساعت 09:00 تا ساعت 19:30

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:



 الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨