سد و روستای گوران قشم | Qeshm

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سد گوران قشم

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سد گوران قشم آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این سد و روستای گوران در جزیره قشم در جنوب کشورمان با ما همراه باشید.

بندر گوران قشم، روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در استان هرمزگان، ایران است. برخی معتقدند نام گوران از کلمه گبران (به معنی غیر مسلمان) آماده که به احتمال زیاد این منطقه در گذشته محل سکونت زرتشتیان بوده است. روستای گوران اولین مرکز ساخت لنج چوبی و مهد لنج سازی و دریانوردی قشم است که تا به حال هویت سنتی خودش را حفظ کرده است. این روستا از بزرگ ترین مراکز تولید و ساخت لنج های سنتی در ایران به شمار می آید.

سد تاریخی گوران قشم در 80 کیلومتری این شهرستان و در منتهی الیه غربی جنگل حرا قرار دارد. عملیات احداث هر بخش از سد گوران مربوط به یک دوره تاریخی است. این سد را در دوره‌ی پهلوی ساخته‌اند اما کارشناسان و باستان شناسان تاریخی، نخستین پی ریزی آن را با دوره هخامنشیان و تاج سد را با دوره‌ی ساسانیان مرتبط می‌دانند. سد گوران به عنوان مهم ترین منبع ذخیره آب در جزیره به شمار می رود و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


سد گوران قشم
سد گوران قشم

حقیقتا باید روستای گوران را دروازه ورود به تاریخ دریانوردی خلیج فارس دانست چرا که ساخت لنج های چوبی به روش قدیمی و سنتی توسط نجاران بومی فارغ از سیستم های اولیه و یا نوین نقشه کشی به صورت ذهنی در کارگاههای لنج سازی در حال انجام بوده و هم اکنون نیز هست،عمر صنعت لنج سازی در این روستا به بیش از یکصد سال می رسد.

سد گوران قشم
سد گوران قشم

از مواد اولیه و اصلی که برای ساخت لنج های محلی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به چوب ساج، منتیگ، فینی، جنگلی و تنه درختان محلی مانند کرت، کهور، کنار و تنه درختان غیرمحلی، مانند توت و چنار اشاره نمود.

این روستا از دیرباز تاکنون مورد توجه ملوانان هندوستان،آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده که با لنج های بادبانی خود جهت تجارت و بیشتر برای تعمیرات لنج در این بندر پهلو می گرفتند.

سد گوران قشم
سد گوران قشم

آدرس: ایران، استان هرمزگان، 78 کیلومتری قشم، کنار روستای گوران، نزدیکی جاده طبل- باسعیدو

زمان بازدید: همه روزه 24 ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨