دریاچه سد دریوک ، چالوس | Chalus

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دریاچه سد دریوک

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با دریاچه سد دریوک آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این دریاچه زیبا در چالوس مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

چالوس از شهرهای کهن استان مازندران است که در جلگه میانی کرانه دریای خزر جای گرفته‌است. این شهر یکی از شهرهای مهم و پرطرفدار است که از محبوبیت بالایی در میان بازدیدکنندگان برخوردار است و جاذبه های بسیار زیادی دارد. چالوس یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران است. یکی از دیدنی های زیبای چالوس دریاچه سد دریوک است.

دریاچه سد دریوک (Lake Daryouk) با آبی شیرین، حدود یک هکتار وسعت دارد و روبروی دره ولی‌آباد هزارچم، در دامنه کوه دال کمر قرار گرفته است. عمق دریاچه حدود 5 متر برآورد می‌شود و پیرامون آن را مراتع و مرغزارها احاطه کرده‌اند. اقلیم مناسب، فضای طبیعی و دلنشین و چشم‌اندازهای بدیع، جلوه تفرجگاهی جذابی به این منطقه بخشیده‌اند. دریاچه سد دریوک از جاذبه های گردشگری چالوس می باشد اما از لحاظ جغرافیایی در شمالی ترین نقطه استان تهران واقع شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


دره ولی آباد هزار چم که میزبان دریاچه سد دریوک می باشد، با شروع فصل بهار و تابستان علاقه مندان به طبیعت را به خود می کشاند. در نیمه دوم سال پرنده های مهاجر نادری در این دریاچه برای زاد و ولد اقامت می کنند و این منطقه را به مکانی بسیار عالی برای عکاسی های شما تبدیل می کند.

دریاچه سد دریوک
دریاچه سد دریوک

با توجه به اینکه اطراف دریاچه از مراتع و مزارع پوشیده شده، این دریاچه مامن و زیستگاه پرندگان بومی و وحشی است و در ماه‌های زمستان نیز پرندگان مهاجری مانند غاز و مرغابی در اطراف آن مشاهده می‌شود.

این دریاچه‌ دارای راه‌های دسترسی مناسب و محوطه‌های اتراق بوده و به جهت برخورداری از چشم‌اندازهای طبیعی، مرغزارهای وسیع و استفاده‌های طبی، مورد توجه دوستداران طبیعت می‌باشد.

دریاچه سد دریوک
دریاچه سد دریوک

در واقع این دریاچه در منطقه ای بزرگ تر به نام نمارستاق قرار گرفته است. نمارستاق روستایی است کوهستانی که در کوهپایه دماوند قرار گرفته است. این روستا را بیشتر از هر چیز به خاطر آب‌وهوای بسیار مطلوب و عالی که دارد می‌شناسند. در تابستان این روستا بسیار خنک و سرسبز است. از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه خوبی قرار گرفته و دسترسی مناسبی دارد؛ به همین دلیل از مناطق اطرافش محبوب‌تر و شناخته‌شده‌تر است.

دیدنی‌های نمارستاق بسیار زیاد و متنوع است. از امامزاده‌های کوچک و قدیمی مثل امامزاده عبدالله (ع)، امامزاده عبدالمناف و عبدالمطلب (ع)، شیخ حسن یعقوب و تی تی فاطمه گرفته تا جاذبه های طبیعی بی‌نظیر مثل دشت نمارستاق، دشت دریوک، دریاچه دریوک و آبشار دریوک که جزئی از این منطقه هستند. دشت دریوک نیز در ۴۰کیلومتری از شهر آمل و در منطقه نمارستاق قرار دارد.

دریاچه سد دریوک
دریاچه سد دریوک

چطور به دریاچه سد دریوک برویم ؟

دریاچه سد دریوک تا دشت دریوک فاصله بسیار زیادی دارد و برای رفتن به آن باید ابتدا به چالوس سفر کنید. دریاچه دریوک یک دریاچه با وسعت یک هکتار است و در منطقه البرز مرکزی روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، در دامنه کوه دال کمر واقع شده است. این دریاچه حاصل ذوب‌شدن برف‌هاست. حتی تا اواخر فصل بهار هم اگر به این منطقه سفر کنید، می‌توانید برف را در قله‌های اطراف آن ببینید.

آدرس: استان مازندران، چالوس، روبه روی دره ولی آباد هزارچم، دامنه کوه دال کمر

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨