روستای جومالی کیزیک
روستای جومالی کیزیک

روستای جومالی کیزیک ، روستای 700 ساله در بورسا ترکیه | Cumalikizik

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای جومالی کیزیک

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای جومالی کیزیک ، روستای 700 ساله در بورسای ترکیه آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

روستای جومالی کیزیک (Cumalikizik) یکی از روستای قدیمی شهر بورسا در کشور ترکیه می باشد، که بیش از ۷۰۰ سال پیش تاسیس شده است. روستای جومالی کیزیک واقع در دامنه های اولوداغ در 13 کیلومتری مرکز بورسا قرار گرفته است.

این روستا در شرق شهر بورسا و دامنه های شمالی کوه Uludag واقع است و توانسته فرهنگ، سنن، آداب و رسوم و شیوه معماری و زندگی افراد در اوایل دوران حکومت عثمانی تا به کنون را به خوبی حفظ کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جومالی کیزیک به همراه بورسا در سال 2014 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این منطقه از نظر اینکه شاهد تاسیس امپراطوری عثمانی بود، حائز اهمیت می باشد.

روستای جومالی کیزیک

علت نام گرفتن روستا

در اطراف این منطقه از ترکیه، روستاهایی با پسوند (kizik) وجود دارد که نام آن‌ها از موقعیت جغرافیایی منطقه برگرفته شده است. جهت جداسازی روستاها از یکدیگر، به روستایی که در نزدیک‌ترین نقطه رودخانه قرار دارد “کیزیک دره” و به روستای باج وخراج دهنده “فیدیه کیزیک” گفته می‌شده است.

تاریخ‌دانان اعتقاد دارند که مردم چند روستای منطقه، برای انجام فرائض مذهبی و خصوصا برگزاری نماز جمعه، در این روستا، گرد هم می‌آمدند و به‌این جهت این روستا، جومالی کیزیک نام گرفته است.

روستای جومالی کیزیک

خانه های منحصر به فرد به سبک عثمانی ، کانالهای ساخته شده برای جریان آب باران، کوچه های سنگفرش شده و بناهای تاریخی، این روستا را به موزه ای در فضای باز تبدیل کرده است.خانه های آجری، دیوارهای رنگارنگ ، چشمه های آب در کوچه ها مردم را از زمان حال به گذشته های دور می برد.

از لذت‌هایی که می‌توانید در سفر خود به این روستا تجربه کنید، می‌توان به تماشای معماری‌های سنتی، گشت و گذار در کوچه‌های سنتی روستا، حمام‌های قدیمی، لذت بردن از آب‌های گرم شفابخش، خرید ابریشم بورسا، خوردن کباب سنتی اسکندر و شیرینی کمال پاشا و شیرینی بلوط، اشاره کرد.

روستای جومالی کیزیک

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)