رزرو آنلاین اقامتگاه بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

راه باستانی تنگه گاوشمار

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با راه باستانی تنگه گاوشمار آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه تاریخی و دیدنی در شهرستان دلفان استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

راه باستانی تنگه گاوشمار در شهرستان دلفان، روستای میریگ جنوبی، محله تنگ گاشمار واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

بلیط سفر

راه باستانی تنگ گاوشمار در شهرستان دلفان نشانه‌ای روشن و دقیق از پیشینه کهن و درخشش هنرمندان ایرانی در حوزه راهسازی در دوره‌های گذشته و باستان است. این راه یکی از محورهای ارتباطی باستانی ایران است و بخشی از راه شاهی معروف بین همدان و شوش به شمار می‌رفت که ارتباط دو پایتخت زمستانی و تابستانی هخامنشیان را در گذشته میسر می‌کرد.

راه باستانی تنگه گاوشمار
راه باستانی تنگه گاوشمار

استان لرستان با پیشینه کهن و موقعیت راهبردی خود و به خاطر قرار گرفتن در مسیر هگمتانه – شوش و نیز بر قراری ارتباط با بین النهرین همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از مهمترین گذرگاه های شمال به جنوب کشور مطرح بوده و این استان در دوره مادها، هخامنشی، ساسانی و اسلامی در مسیر همگتانه ـ شوش در موقعیت حساس و ویژه ای قرار داشته است.

گاوشمار از دو کلمه گاو و شمار تشکیل شده که بنا بر روایات محلی به واسطه اینکه گاوها در زمان‌های قدیم به صورت تک تک از این تنگه عبور می کردند به تنگ گاو شمار مشهور شده است.

راه باستانی تنگه گاوشمار
راه باستانی تنگه گاوشمار

راه باستانی تنگ گاو شمار که در اصطلاح محلی به گاشمار معروف است یکی از جاذبه‌های تاریخی شهرستان دلفان است که بیانگر اهمیت تاریخی و اقتصادی این منطقه در گذشته‌های دور است. این راه باستانی در 54 ‪کیلومتری جنوب غربی نورآباد مرکز شهرستان دلفان و در روستای گنجره (دهستان میربگ جنوبی) واقع شده است که در نقشه‌های جفرافیا از آن با نام تنگ معشوره یاد می‌شود.

نقطه شروع این راه از طریق دره گنجنامه همدان شروع و پس از گذر از دشت تویسرکاننهاوند و دلفان از طریق تنگ گاشمار به کوهدشتپلدختر و سرانجام به دشت خوزستان می‌رسد.

رودخانه خروشان کشکان که از تلاقی دو رودخانه رضاویس و کاکارضا بوجود آمده طی هزاران سال جریان راهی را در دل قله سفید کوه برای خویش باز کرده که راه باستانی گاوشمار با ارتفاع ‎ 10متر به موازات بستر آن ایجاد شده است. این راه باستانی با استفاده از قلوه سنگ‌های رودخانه‌ای و ملاط گچ و احتمالا درصدی آهک ساخته شده و با استفاده از سنگ‌های پاکتراش تیره نماسازی شده ‌است.

راه باستانی تنگه گاوشمار
راه باستانی تنگه گاوشمار

طول دقیق این جاده با توجه به تخریب بخشی از آن بر اثر سیلاب مشخص نبست ولی با توجه به شواهد موجود طول آن در این منطقه۶۰۰ متر بوده که اکنون حدود ۴۰۰ متر باقی است، عرض این راه نیز بین چهار تا هفت متر است که بنا به موقعیت تنگه تغییر کرده ‌است.

بومی‌های این منطقه از این راه به اسم گوری (قدیمی) و راه کبری هم نام برده‌اند، اما نام منطقه و روستایی به‌نام گنجدره موید این مطلب است که در روزگاران قدیم نام دیگر این راه گنج‌ره بوده است.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا

   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *