دیدنی های شهر زیبای گلمکان در نزدیکی مشهد | Golmakan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی گلمکان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست در مورد جاهای دیدنی گلمکان خواهیم گفت. برای آشنایی با دیدنی ها و طبیعت زیبای این شهر با ما همراه باشید.

گلمکان (Golmakan)، شهری از توابع بخش گلمکان، شهرستان گلبهار در استان خراسان رضوی است. این شهر زیبا در دامنه کوه‌های شمالی بینالود واقع شده و روستاهای تاریخی چون اسجیل (ساکنان گلمکان به آن اِسکِل هم می‌گویند)، گوشکان و دولت‌آباد را در خود دارد.  این شهر خوش آب و هوا و توریستی، یکی از ییلاقات محبوب در حدود 50 کیلومتری مشهد می‌باشد.

گلمکان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است و طبیعت زیبای آن با آب و هوای عالی باعث شده است که همیشه میزبان مردم مشهد، چناران و گلبهار و سایر نقاط کشور باشد. این منطقه وسیع از جنوب به شهرستان نیشابور و رشته کوه بینالود، از شمال به دشت مشهد و محور مشهد- چناران، از غرب به کوه تخته رستم و تخت اخلمد و از شرق به مناطق زشک و شاندیز منتهی می شود.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جاذبه های دیدنی گلمکان

رودخانه گلمکان

گلمکان سرسبزی اش را از رودخانه های دائمی دارد که از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرند. بلندترین آنها رودخانه گلمکان است که با طول تقریبی 30 کیلومتر از بلندترین ارتفاعات خراسان سرچشمه می گیرد. یعنی جایی که یکی از دیدنی ترین دریاچه های خراسان یعنی دریاچه چشمه سبز قرار گرفته است.

جاهای دیدنی گلمکان
جاهای دیدنی گلمکان

دریاچه چشمه سبز (چشمه سو)

دریاچه چشمه سبز یکی از مهمترین دریاچه های گلمکان است. این دریاچه که به چشمه سو یا سوز یا چشمه شفاء مشهور است تنها دریاچه دائمی موجود در محدوده گلمکان به شمار می رود. مساحت این دریاچه ۱۵ هکتار می باشد و در پای ارتفاعات و دامنه اصلی کوه های مهم و بهم پیوسته بینالود و در یک فرورفتگی نسبتا عمیق به وجود آمده است.

مزارع و باغات میوه

منطقه گلمکان به دلیل پر آب بودن و وجود رودخانه ها و دریاچه ها دارای اراضی کشاورزی است و کشت محصولات به دلیل پر آبی بسیار با کیفیت است. مهم ترین محصولاتی که در باغات این منطقه کشت می شوند گیلاس، زردآلو، گردو، سیب و… هستند.

جاهای دیدنی گلمکان
جاهای دیدنی گلمکان

غار پرده رستم

در ۵ کیلومتری شرق چناران روستای جمعاب (جُمُو) قرار گرفته که در جنوب این روستا یک رشته کوه آهکی وجود دارد. جبهه جنوبی این رشته کوه دیواره مانند و به پرده رستم معروف است. در این مکان دهانه غارهای متعددی وجود دارد. دهانه غار پرده رستم به سوی شرق و در میان دیواره آهکی بزرگی قرار گرفته است. دستیابی به این غار بسیار سخت است و با دشواری های فراوانی همراه است اما سرانجام در یک برنامه یک روزه، سه تن از اعضای نمایندگی انجمن غارنوردان استان موفق به پیمایش و نقشه برداری سه غار در منطقه پرده رستم حد فاصل روستاهای جمع آب و خیج شدند.

موزه مردم‌شناسی گلمکان

این موزه مردم شناسی که توسط استاد احمدعلی شجریان طی چند سال با عشق چیده و با شوق برای مردم نگه داشته است، ساختمانی دو طبقه در شیب کوه و مشرف‌ به جاده و رودخانه، در خیابان چشمه سبز جنوبی است که نمایی فیروزه‌ای کاشی‌کاری شده، آیینه کاری و درب و پنجره‌های زیبای چوبی مشبک با شیشه‌های رنگین دارد و دیدن آن شما را به وجد می آورد. این بنا منزل محمدرضا شجریان در دوران معلمی او بوده است.

خانه خواجه داد

بر سر راه گورستان وسیع و قدیمی محله پایین به فاصله حدود ۵۰۰ متر از گورستان، اتاقکی تقریبا ۲۰ متری و محقر وجود دارد که مقبره ای در وسط این اتاقک به چشم می خورد که لوحی در آن است. گویا کوهپایه های بهشت آیین گلمکان بزرگانی چون عبدالله مبارک و خواجه دادالعابد را به آنجا کشاند تا در خلوت با خدای خود راز و نیاز کنند تا روزی که از این خاک روی به جهان دیگر برتابند. دوستداران خواجه داد العابد او را در کنار گورستان قدیمی روستا در سایه درختان سرسبز به خاک می سپارند و بر سر گور او سنگی ساده و اتاقکی ساده تر بنا می نهند.

حسینیه اسمی خان

حسینیه اسمی خان واقع در محله وسط قلعه بالا در سال ۱۲۶۰، توسط مرحوم اسماعیل خان (معروف به اسمی خان) وقف و اسناد آن در همان سال، تنظیم و اینگونه نام ایشان در تاریخ ثبت شد. حسینیه اسمی خان، منزل خود ایشان بوده و قدمت این بنا حدود ۱۸۰ سال می باشد که به کرار در طول زمان مرمت و بازسازی گردیده و هم اکنون در لیست ابنیه میراث فرهنگی ثبت شده است. مقبره ایشان در قسمت در ورودی ایوان عبدالرحمن گهواره گر قرار دارد.

جاهای دیدنی گلمکان
جاهای دیدنی گلمکان

امکانات تفریحی در گلمکان

این منطقه از امکانات تفریحی بسیار زیادی برخوردار است. در بخش های ورودی این شهر می توانید کمپین ها و آلاچیق هایی را مشاهده کنید که به عنوان یک محوطه توریستی با امنیت و دارای امکانات شناخته می شود. از امکانات تفریحی در این منطقه می توان به ماهیگیری، شنا در رودخانه، طبیعت گردی، کوهنوردی، پیاده روی و… اشاره نمود که می تواند سفر را برای هر گردشگری دلنشین و لذتبخش کند.

اقامت در گلمکان

اگر می خواهید شب را در گلمکان بمانید، اقامتگاه بوم گردی چشمه سبز را به شما پیشنهاد می کنیم. این اقامتگاه با فضایی سنتی، خانه ای 2 طبقه دارای سه اتاق 5 نفره، یک اتاق 3 نفره و یک اتاق 10 نفره است.

اقامتگاه در حال حاضر دارای یک سرویس بهداشتی و حمام اشتراکی می باشد. از امکانات این اقامتگاه می توان به بخاری، کرسی، پنکه، یخچال، صبحانه و سرو غذاهای محلی می باشد.

چطور به شهر زیبای گلمکان برویم ؟

همانطور که گفتیم شهر گلمکان از توابع شهرستان گلبهار است. برای رفتن به گلمکان از مشهد دو مسیر وجود دارد. اگر از بزرگراه آزادی بروید و وارد جاده قوچان شوید مسیری حدودا 59 کیلومتری تا گلمکان پیش رو دارید. اما اگر از بزرگراه وکیل آباد مشهد وارد جاده شاندیز شوید مسیری کوتاه تر و حدود 53 کیلومتری را تا گلمکان باید طی کنید.

آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان گلبهار، 50 کیلومتری شمال غرب مشهد

صفحه اینستاگرام شهر گلمکان: shahrgolmakan

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨