بلیط استانبول سفرمارکت لیدوما تریپ

جاهای دیدنی لاهیجان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با جاهای دیدنی لاهیجان آشنا خواهیم کرد . اگر قصد سفر به لاهیجان را دارید برای آشنایی بیشتر با بهترین جاذبه های آن در ادامه با ما همراه باشید.

جاذبه های دیدنی لاهیجان

لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌ است.

لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا می‌باشد که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه‌ای شامل باغ‌های سرسبز چای و مزارع برنج و چشمه‌های متعدد آن در سطح ملی در بخش گردشگری سرآمد است.

شیطان کوه یکی از جاهای دیدنی لاهیجان

‌شیطان کوه  یکی از جاهای دیدنی لاهیجان می باشد که در شرق لاهیجان قرار دارد و واقعیت این است که این کوه سرسبز هیچ ربطی به شیطان ندارد. درباره علت نامگذاری شیطان کوه اطلاعات دقیقی وجود ندارد، اما عده‌ای معتقدند نام این کوه شاه‌نشین‌کوه بوده و به تدریج در طول تاریخ تغییر کرده و امروز شیطان‌کوه نامیده می‌شود.

در امتداد شیطان کوه آبشار زیبا و پر آبی روان است که از پمپاژ آب دریاچه‌ مصنوعی پایین کوه تغذیه می‌شود و شما می‌توانید همین‌طور که از پله‌های شیطان کوه بالا می‌روید از شنیدن صدای آبشار لذت ببرید.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

آبشار شیطان کوه

آبشار شیطان کوه، آبشاری بسیار زیبا و دیدنی می باشد که از بدنه شیطان کوه سرازیر می باشد. با گذر از تقریبا  ۷۵۰ پله در میان درختان سر سبز به قله کوه می رسید. این مسیر بسیار زیبا و دیدنی است.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

استخر لاهیجان

استخر لاهیجان، استخری بزرگ در پای شیطان کوه و به وسعت 17 هکتار می باشد که گفته می‌شود به دستور شاه عباس احداث شده است. استخر دارای جزیره ای زیبا می باشد که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است طول حاشیه این استخر نزدیک به دو کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

بام سبز یکی از جاهای دیدنی لاهیجان

بام سبز، فضایی در بالای شیطان کوه که در سال‌های اخیر با طراحی شهرداری لاهیجان ایجاد شده و به علت مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می‌شود. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می‌شود.

مجموعه بام سبز به علت جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است. تماشای روزها و شب‌های لاهیجان ازفراز بام سبز، از دیگر جاذبه‌های این مجموعه تفریحی می‌باشد.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

تله کابین لاهیجان

تله کابین لاهیجان از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان می‌باشد که با کوشش شورای اسلامی شهر و شهرداری توسط شرکت خصوصی احرار، در سال 1384 احداث شده است. طول این تله کابین یک هزار و 550 متر می باشد که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می نماید.

این تله کابین دارای دو ایستگاه و پنج دکل بوده و 350 متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه‌های تله کابین در نظر گرفته شده است.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد گیلانی، با تمام زیبایی معماری و مسیری پر از جاذبه طبیعت گردی، نشان دیگری از زیبایی‌ها و جاهای دیدنی لاهیجان است. این بنای تاریخی در بیرون شهر لاهیجان و در روستای شیخانور، بر سر راه لاهیجان به لنگرود و بر دامنه کوه واقع شده است.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

تالاب سوستان لاهیجان

تالاب سوستان، یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است که به تکه‌ای از بهشت می‌ماند و گردشگران به محض قرارگرفتن در نزدیکی این شاهکار خلقت، زبان تحسین به خالق زیبایی‌ها می‌گشایند.

جالب است بدانید که این جاذبه‌ی دوست‌داشتنی در فصل زمستان و پاییز مملو از آب شیرین است و داخل و گرداگرد آن را درختانی باشکوه، گیاهان مردابی و نیزارها محصور کرده است. مکانی که به دلیل آب و هوای مناسب پوشش گیاهی مطلوب و آب شیرین، زیستگاه پرندگان و آبزیان مختلفی است.

از ویژگی‌های این تالاب، مسیر دسترسی بسیار زیبا با چشم‌اندازهای خارق‌العاده است که به دلیل حضور منطقه‌ای سرسبز، مکان‌های بکر و دست‌نخورده و همچنین مسیر دسترسی آسان، به یکی از نقاط گردشگری شمال کشور تبدیل شده است.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

آرامگاه کاشف‌السلطنه (موزه‌ی تاریخ چای)

آرامگاه کاشف‌السلطنه یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان است. آرامگاه محمدمیرزا قاجار قوانلو ، فرزند بزرگ «اسدالله میرزا نایب‌السلطنه» از رجال تحصیلکرده و بلندرتبه‌ی مملکتی، در زمان قاجاریه می باشد که به بنا بر وصیت وی، بر تپه‌های چای در لاهیجان ساخته شده و امروزه این منطقه به «موزه‌ی تاریخ چای» تبدیل شده است.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

تالاب بین المللی امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه به وسعت بیش از هزار و دویست هکتار در ۴۰ کیلومتری شمال شهر لاهیجان و در کنار دریای خزر واقع شده و به دلیل نوع خاص اکوسیستم به دور از هر گونه آلودگی زیست محیطی بوده و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان درغرب لاهیجان در محله پرده‌سر قرار دارد و متعلّق به دوره کیاییان است. در ضلع غربی لاهیجان واقع است که ادامه آن به خیابان کاشف غربی وصل می شود. در ضلع شرقی پل، امامزاده عاقلیه قرار داد. بنایی قدیمی با کاشی های سبز چمنی تزئین شده و سقف آن سفالی است.

محوطه سازی است سرویس بهداشتی و آب قرار دارد. میدان میوه و تره بار عاقلیه در اینجا واقع است. پل خشتی لاهیجان در شمال‌غربی شهر لاهیجان، میدان چهار پادشاه و محلّه پرده‌سر قرار دارد.

میر ظهیر الدین مرعشی در کتاب خود در ذکر وقایع سال ۸۹۲ هجری قمری از این پل نام برده در اوائل دوره قاجاریه مرد نیکو کاری بنام حاج جعفر کاشانی به جای پل قدیمی که بنا بر روایت میر ظهیر الدین مر عشی سنگی بوده یک پل آجری احداث کرد که در سال ۱۲۷۱ هجری قمری بصورت اساسی مرمت شد.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

حمام قدیمی گلشن  

حمام گلشن لاهیجان که در زمان فتحعلیشاه احداث گردید و در گذشته دارای خزینه‌ها و حوض چه‌های متعددی بود. حمام در گوشه شمال شرقی میدان موسوم به میدان وحدت قرار دارد . نگاه شمالی حمام به سمت میدان اصلی لاهیجان است.

بخشی از حمِام گلشن لاهیجان با گسترش شهرسازی و لزوم احداث خیابان و میدان، ویران شده است. بنای حمِام، پلان کثیرالاضلاع داشت و برای ساخت آن از آجر قرمز محلّی، ساروج و گل آهک استفاده شده است. در تعمیرات اخیر پس از زلزله گیلان، برای استحکام بنا از مصالح جدید استفاده شد.

جاهای دیدنی لاهیجان
جاهای دیدنی لاهیجان

 


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In گیلان

2 نظرات

 1. پویان

  می 4, 2019 at 09:54

  سلام. گیلان فوق العاده مکان های بکر و طبیعی زیبایی داره. من مهرماه سال ۹۷ یک سفر کامل به تمام جاذبه های این استان داشتم، البته ۱ هفته در ویلا اقامت داشتیم و به نظرم جنگل گیسوم بهترین و زیباترین جایی هست که میشه توی کل ایران دید البته بام سبز هم در نوع خودش یه شاهکار طبیعته. گیلان واقعا قشنگ هست

  پاسخ

  • Elnaz Saadati

   سپتامبر 9, 2020 at 11:18

   بله زیبایی های استان گیلان بی شماره و بدون شک یکی از زیباترین استان های ایران هست ، ممنون از ثبت نظرتون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *