چاه تیان در شهرستان ازنا ، لرستان | Azna

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

چاه تیان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با چاه تیان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه زیبا در شهرستان ازنا استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

سرآب تیان یا به عبارتی به زبان محلی چشمه یا چاه تیان (طیان) نام چشمه‌ای است که در کوهپایه رشته کوه اشترانکوه میان روستاهای بیدستانه و تیان شهرستان ازنا استان لرستان قرار گرفته ‌است. تیان نام دهکده ای زیبا و خوش آب و هوا در ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه است که در مسیر جاده ازنا – دورود واقع گردیده است.

چاه تیان
چاه تیان

این چاه که گودالی به قطر ۳ الی ۴ متر و عمق ۵ متر و سنگی دارد، یکی از پدیده‌های جالب زمین‌شناسی است و در اوایل بهار به طور ناگهانی و به یکباره فوران کرده و پرآب می‌گردد. آبدهی این چشمه زیاد بوده و تا ماه‌ها ادامه می‌یابد و پس از مدتی در اواخر تابستان و اوایل پاییز به همان نحو به یکباره خشک شده و تا سال آینده و دوره جدید، بی آب می‌گردد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


چاه تیان
چاه تیان

کارشناسان احتمال داده‌اند، این امر ناشی از ذوب شدن برفهای اشترانکوه و تونل‌های زیر زمینی بوده و آب برف‌ها در این محل از زمین فوران کرده و تشکیل چشمه می‌دهند. با سرد شدن هوا و بارش برف در اواخر تابستان و اوایل پاییز در اشترانکوه، این چشمه نیز تا دوره یا سال آینده خشک می‌گردد.

چاه تیان
چاه تیان

چشمه تیان محل تفریح و گردش توریست‌ها و گردشگران است. همچنین رودخانه و سد تیان به همراه آبشار فصلی که در فاصله ۱ کیلومتری سراب قرار دارد سرسبزی و چشم انداز زیبایی به این منطقه داده و سبب جذب طبیعت گردان و دوستداران جاذبه های طبیعی به این مکان می گردد.

ویدئو از چشمه تیان

مقالات بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨