لیدوما تریپ

موزه چای ایران

در این مطلب از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با موزه چای ایران آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با آرامگاه کاشف السلطنه و موزه چای ایران در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آرامگاه محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه یا همان موزه چای ایران مربوط به دوره معاصر است و در لاهیجان، خیابان کاشف شرقی نرسیده به سه راه کشاورزی واقع شده ‌است. این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. موزه لاهیجان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان لاهیجان و استان گیلان است.

این مکان که ابتدا به عنوان مقبره کاشف السلطنه مورد بازدید قرار می‌گرفت، با تکمیل ساختمان نیمه کاره مجاور آرامگاه و از سال ۱۳۷۵ به عنوان موزه تاریخ چای ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

لاهیجان یکی از قدیمی ‌ترین و زیباترین شهرهای استان گیلان است که به “شهر چای” شهرت دارد زیرا چایکاری در ایران برای نخستین ‌بار به همت “حاج محمد میرزا کاشف‌السلطنه چایکار” در سال 1319 هـ.ق در لاهیجان آغاز شد و به ‌سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

موزه چای ایران
موزه چای ایران

مزار کاشف ‌السلطنه روی تپه‌ای از چای که توسط وی در سال 1307 شمسی خریداری شده بود جای دارد، ابتدا بنا به وصیت کاشف‌السلطنه مزار وی که از مرمر سیاه بود بدون سقف و حفاظ و در میان بوته‌های چای قرار داشت اما اندکی بعد مقرر شد که دو درصد درآمد چای به ساخت مقبره‌ای درخور شأن او اختصاص یابد.

بنای مزار “پدر چای ایران” به سبک معماری غربی طراحی و ساخته شده است بدین ترتیب از سال 1335 شمسی بنای فعلی به سبک معماری غربی تهیه و به همت ” انجمن آثار ملی” به شکل کنونی با اسکلتی از بتن مسلح و نمای سنگ تیشه‌ای طوسی ‌رنگ با زیربنای 512 مترمربع ساخته شد.

در سال 1371 سالن مستطیل شکلی به این بنا اضافه و به عنوان موزه چای لاهیجان مورد استفاده قرار گرفت. درون این موزه وسایلی نظیر سماور، قلیان، چپق، سرویس های چای و قهوه خوری، جعبه و پیمانه های چای، دست نوشته های کاشف السلطنه و تعداد زیادی وسیله دیگر نگهداری می شود.

این موزه از یک سالن اصلی دو طبقه، یک برج و دو فضای اداری شمالی و جنوبی تشکیل شده‌است. طبقه همکف از سالن اصلی بنا، به اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و وسایل مربوط به چای و چاینوشی اختصاص داده شده و طبقه دوم بنا را ویترین‌ها و اقلام مردم‌شناسی تشکیل می‌دهند. نمای بیرونی موزه به ‌طور کامل با سنگ تیشه‌ای خاکستری پوشیده و کف سالن اصلی و محوطه مقبره نیز با سنگ مرمر فرش شده است.

موزه چای ایران
موزه چای ایران

جاذبه های دیدنی اطراف

آدرس: استان گیلان، شهر لاهیجان، انتهای خیابان کاشف شرقی، بعد از میدان دکتر حشمت، انتهای خیابان کاشف شرقی

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 الی 18:00 (جمعه ها تعطیل است).

هزینه ورودی: برای هر نفر 3000 تومان ، اتباع خارجی 20.000 تومان

شماره تماس: 42241003 (013)

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *