قلعه پرتغالی‌ ها ، از جاذبه های تاریخی قشم | Qeshm

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

قلعه پرتغالی‌ ها

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با قلعه پرتغالی‌ ها آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه تاریخی در جزیره قشم در جنوب کشورمان با ما همراه باشید.

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است. این تنها مشخصه این جزیره زیبا نیست. بلکه به جرات می توان گفت که جزیره قشم جزیره شگفتی هاست. قشم با طبیعت شگفت انگیزش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران می باشد. قشم علاوه بر مراکز خرید متعدد دارای جاهای دیدنی بسیاری نیز می باشد. جزیره قشم به‌ دلیل داشتن غارها، جنگل‌ها، دره‌ها، سواحل زیبا و مراکز خرید مختلف یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران است.

قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریبا در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در جزیره قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در جزیره هرمز، چابهار و جاهای دیگر کشورمان. قلعه‌های پرتغالی‌ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان است و قلعه پرتغالی های قشم یکی از آن هاست.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود 3/5 متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود 12 متر در چهار گوشه قلعه‌ است. قلعه پرتغالی‌های قشم شامل انبارهای جنگ‌افزار، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است. کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌ است.

قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها

قلعه پرتغالی‌های قشم در سال 1507 میلادی به فرمان «آلفونسو آلبرکرک» دریانورد پرتغالی در جزیره قشم احداث شد. این قلعه در سال 87 توسط احسان یغمایی از زیر خاک بیرون آورده شد. در پی  وقوع زلزله‌ی 5/9 ریشتری در بهار 1379، کاوش در بخش درونی دیوار شرقی قلعه به دلیل تخریب فراوان، ناکام ماند. در کاوش‌های قلعه‌ی پرتغالی‌ها تعدادی ظروف چینی متعلق به چین، شیشه‌های ساخت ونیز و توپ‌های جنگی یافت شده بود.

قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها

در زمان حکومت صفویان – توسط «امام‌قلی خان» از سرداران شاه عباس – قلعه‌ی پرتغالی‌ها و و دیگر پایگاه‌ها در دهانه خلیج فارس به تصرف ایران در آمد. این قلعه با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگ‌های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده است.

قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها

قلعه پرتقالی ها، چهاربرج در چهارگوشه و بازوهایی بلند دارد كه توپ و منجنیق ها برروی پهنای آن مستقر می شده اند. قلعه قشم كاربردی چون یك انبار بزرگ یا جای نگهداری مهمات و سلاح داشته كه در مواقع اضطراری به دیگر دژها كمك می رسانده است. قلعه پرتغالی ها یك قلعه تداركاتی بود كه برای ارتباط با قلعه هرمز و رساندن تداركات و خدمات به این قلعه مركزی در قشم ساخته شده بود.

قلعه پرتغالی‌ ها
قلعه پرتغالی‌ ها

آدرس: ایران، استان هرمزگان، ضلع شمالی جزیره قشم، ساحل دریای خلیج فارس

زمان بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 تا 18:00 – جمعه ها 24 ساعته

شماره تماس: 4993 213 0937

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨