آشنایی با قلعه هلاکوخان ارومیه | Urmia

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

قلعه هلاکوخان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با قلعه هلاکوخان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه دیدنی در استان آذربایجان غربی در ادامه با ما باشید.

آذربایجان غربی یکی از استان های مرزی ایران و مرکز آن شهر زیبای ارومیه است. استان آذربایجان غربی تنها استان هم مرز با کشور ترکیه است. بخش جنوبی آن اغلب کردنشین بوده و به نام مکریان شناخته می‌شود. موقعیت این استان و هم جواری اش با کشور ترکیه باعث شده که این استان از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار باشد. یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی این استان قلعه هولاکوخان است.

قلعه هلاکوخان (Holago Khan Castle)، یکی از قلعه‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در شرق دریاچه‌ی ارومیه، در شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، دهستان جزیره، روستای آق‌گنبد واقع شده‌ است. قلعه هولاکوخان همچنین به نام قلعه «حسین بیگ جان» نیز معروف است و یکی از قلعه‌های تابستانی هلاکوخان مغول بوده‌ است. این قلعه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جزیره اسلامی منطقه ای است گردشگری که در استان آذربایجان شرقی واقع شده و فاصله آن با تبریز حدود 70 کیلومتر است که از شهرستان ایلخچی می گذرد. هفت روستای بزرگ و کوچک در آن وجود دارد که اهالی آن به زبان ترکی صحبت می کنند و بیشتر به کار کشاورزی اشتغال دارند. قلعه هلاکو نیز جزو آثار دیدنی جزیره میباشد.

این قلعه در بلندی‌های روستای آق گنبد، در اسکله‌ی منتهی بین ارومیه و تبریز قرار دارد. لازم به ذکر است که جزيره اسلامي تنها جزيره مسکوني و آباد درياچه ارومیه بوده و در تابستان به صورت شبه جزيره در مي آيد. روستائيان اين جزيره از راه خشکي به تبريز، آذرشهر، گوگان و شبستر رفت و آمد مي کنند.

قلعه هلاکوخان
قلعه هلاکوخان

در مسیر قلعه نیز آب‌انبارهای زیادی وجود دارد که در دل کوه، به شکل عجیبی ساخته شده است؛ در کنار این آب‌انبارها جوی‌های آبی وجود دارد که هنگام بارندگی، آب را به سمت آب‌انبارها هدایت کرده و آب مورد نیاز را در تمامی فصول سال تامین می‌کند. دیدن قلعه هلاکوخان در فصل بهار لذتی غیرقابل توصیف داشته و در طول مسیر صعود به قلعه، گلهای لاله به چشم می خورند که زیبایی آن را دوچندان کرده اند.

مصالح آن خشت و گل خام می‌باشد. پوشش بنا به لحاظ شکل و فاصله جرزها از چوب بوده‌ است. تکه‌هایی از دیوار قلعه، قسمتی از فضای سرپوشیده پایه‌های یکی از برج‌های نگهبانی و غیره از این مجموعه به جای مانده‌ است.

دیواره‌های قلعه‌ی هولاکوخان به طور کلی از سنگ ساخته شده است. این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار، شبیه قلعه‌های بابک، قهقهه و جوشون است. دسترسی به این قلعه آسان نیست و ۳ طرف آن را پرتگاه‌های خطرناک احاطه کرده است که این موقعیت، دفاع از قلعه را برای قلعه‌بانان آسان می‌ساخت.

چطور به قلعه هلاکو برویم ؟

موقعیت دقیق قلعه هولاکوخان، شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، دهستان جزیره، ۲ کیلومتری جنوب روستای آق گنبد است. برای دسترسی به این قلعه باید از ایلخچی به طرف سرای سمت چپ پیچیده و به روستای آق گنبد رفت. سپس در ابتدای روستا سمت راست یک راه خاکی وجود دارد که بعد از پیمودن چند دقیقه در طول مسیر یک تابلو در سمت راست جاده خواهید دید که صعود به قلعه را نشان می دهد. دسترسی به قلعه از جاده داخل روستا نیز میسر است اما باید به یاد داشته باشید که این مسیر ماشین رو نیست.

آدرس: استان آذربایجان شرقی، شرق دریاچه ارومیه، شهرستان اسکو، جزیره‌ی اسلامی، نزدیکی روستای آق گنبد

قلعه هلاکوخان
قلعه هلاکوخان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨