صائین‌ قلعه
صائین‌ قلعه

معرفی دیدنی های صائین قلعه ، زنجان | Sain Qaleh

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

صائین‌ قلعه

صائین‌ قلعه یکی از شهرهای استان زنجان است این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است و در بخش مرکزی شهرستان ابهر قرار گرفته‌ است.از دیرباز باغها و زمینهای کشاورزی صائین قلعه زبان زد عام و خاص بوده و بسیاری از اهالی شهرها و روستاهای اطراف برای کار در این مزارع به این شهر مهاجرت کرده اند. این شهر دارای چندین و چند روستای تابعه از جمله: پیرزاغه، خراسانلو، گاودره، کوه زین، چرگر، جدایقه، ارهان، الگیزیر، داشبلاغ، سروجهان، خلیفه لو (کبود چشمه) می‌باشد.  این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیار در بخش مرکزی شهرستان ابهر قرار گرفته‌ است. در ادامه همراه تاپ توریست باشید تا با شهر صائین قلعه بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه صائین قلعه

شکل‌گیری تمدنی چون صائین قلعه در بسترتاریخ با تأثیرپذیری از منابع و یافته‌های طبیعی و اکولوژیک و انعکاس قواعد و اندام فرم طبیعت در اشکال معماری مساکن همگی مبنای توسعه ارگانیک را در این محدوده اثبات می‌کند. از تاریخ دقیق احداث قلعه این شهر اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی در قرن سوم هجری این قلعه در امتداد قلعه سرو جهان و سایر قلاع دیگر منطقه مورد استفادهکنگریان بوده که به این منطقه حاکم شده‌اند. بعدها که نفوذ اسماعیلیه به این حدوده تعمیم یافته‌است. از این قلاع که شامل: شمیران طارم، یاستی انگوران، سروجهان، میموندز، صایین قلعه به مرکزیت قلعه بزرگ گازرخان الموت یک نوع بهره ارتباطی مخابراتی می‌برده‌اند. به این نحو که با تابانیدن نورخورشید به آیینه مخصوص و قطع و وصل نور یک نوع ارتباط مورس به وجود آورده بودند؛ و به این ترتیب رسانیدن پیام بصری از قلعه‌ای به قلعه دیگر در مدت کمی میسر می‌شده‌است. جالب توجه است که برقراری این نوع ارتباط مکالمات بصری در آن عصر ویژه کشورهای متمدن جهان بوده‌است.صائین‌ قلعه

آثار و ابنیه تاریخی و گردشگری

به دلیل تاریخ دیرین صائین قلعه، محوطه و آثار باستانی متعددی در گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورد که بسیاری از آنها اکتشاف نشده و از آن جمله می‌توان به تپه باستانی علی یورد، تپه باستانی موجود در محوطه امامزاد یحیی، محوطه قدیمی طالیب ایوانی (ایوان طالب)، حوض باستانی گاودره. همچنین بقعه‌های متبرکه چند امامزاده از جمله امامزداه یعقوب، امام زاده یحیی، ینگه امام (سارا و قاسم)، امامزداه عبدالله اشاره کرد. تپه علی یورد این تپه یا محوطه باستانی در میان دشت حاصل خیز “اولیاجو” (شکل تغییر یافته نام الجایتو شاه مغول) قرار داشته و حدود ۲۶ متر ارتفاع داردو به علت ریخت و شکل ظاهری احتمالاً به دست بشر ایجاد شده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


امامزاده یحیى(ع)

در داخل شهر صائین قلعه، روى یک تپّه تاریخى قرار گرفته و بسیار مورد احترام اهالی میباشد. بقعه امامزاده یحیى صائین قلعه، از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول، ایوانى میباشد، که ابعاد آن ۱۵/۳ متر عرض و ۴ متر عمق دارد، فضاى اصلى بقعه از نماى داخلى کثیر الاضلاع و از نماى خارجى به شکل مربّع میباشد و اضلاع آن ۹ متر اندازه‏ گیرى میگردد. کل بنا از آجرهایی به ابعاد ۵/۲۱×۲۱ سانتى‌متر بنا شده و روى آن مشرف به هشتى میباشد که سقف آن مسطح و با استفاده از تیر و تخته پوشانیده شده است.صائین‌ قلعه

امامزاده یعقوب (علیه السلام)

 امامزاده یعقوب (علیه السلام) در سه کیلومترى سمت جنوبى شهرابهردر بالاى یک تپه طبیعی قرارگرفته است و دومین امامزاده معتبرصائین قلعه مى باشد. مجموعه امامزاده یعقوب(علیه السلام) به جهت توجه و عنایت مردمی از رونق زیادی برخوردار است و هجوم زائرین موجبات گسترش فضاهای عمومی، زائرسرا، کشتارگاه و بالاخره آشپزخانه از تجهیزات ایجاد شده در این مجموعه است، حدود ۵۰ واحد زائرسرا دایر شده، بنابراین مجموعه عظیمی را اشغال نموده است.

صائین‌ قلعه
صائین‌ قلعه


 الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)