سوغات شیراز 
سوغات شیراز 

سوغات معروف شیراز (قسمت اول) | shiraz

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات شیراز 

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات شیراز آشنا خواهیم کرد. پس اگر قصد سفر به استان فارس و شهر زیبای شیراز را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شیراز (Shiraz) یکی از توریستی ترین، محبوب ترین و زیباترین شهرهای ایران است. شهری که اصالتش را شعر و گل در برگرفته است. شیراز با همین جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی اش همه ساله پذیرای خیل زیادی از توریست های خارجی و مسافران داخلی است. سفری که باید در آن با دیده دل همه چیز را نگریست. تمام شهرهای ایران سوغات منحصر به فرد خود را دارند، اما سوغات شیراز مثال زدنی است.

خرید سوغات شهر شیراز در زمان مسافرت به آن اهمیت و ارزش زیادی دارد که می تواند هدایا و یادگاری های باارزشی را برای کسانی که دوستشان دارید به همراه داشته باشد. شهر شیراز صنایع دستی معروفی همچون قالی بافی، گبه، منبت کاری، خاتم‌کاری دارد که هر کسی که به این شهر سفر می‌کند، از این صنایع برای نزدیکان و اقوام سوغات می‌گیرد. علاوه بر این صنایع زیبا و چشم‌گیر، انواع عرقیجات، خرما، فالوده، مسقطی، بهارنارنج، لیمو و آبلیمو از بهترین و مشهورترین سوغاتی‌های شهر شیراز است. در ادامه با بهترین سوغات شیراز آشنا می شویم.

بهترین سوغات شیراز

مسقطی

یکی از معروفترین شیرینی های ایرانی که نوعی حلوا هم محسوب می شود، مسقطی شیراز است. در سفره نوروزی ایرانیان، بخصوص بخش های جنوبی کشور مسقطی جایگاه ویژه ای دارد و بعنوان یک دسر خوشمزه می توان از آن یاد کرد. مسقطی شیراز انواع ویژه ای دارد که محبوب ترین آن مسقطی لارستان می باشد.

سوغات شیراز 
سوغات شیراز

یوخه

یکی از شیرینی سنتی شیراز یوخه است.این شیرینی با خمیری نازک تهیه می‌ شود که روی این خمیر، پودر شکر و دارچین می‌ریزند و خمیر را رول می‌کنند و باریک برش می‌زنند.(این شیرینی در کرمانشاه کاک نامیده می شود).

لیمو و آبلیموی شیراز

در شهر شیراز به خاطر آب و هوای خوبی که دارد، مزارع و باغ‌های زیادی برای کشت مرکبات وجود دارد. لیمو از جمله مرکباتی است که در جهرم کشت می‌شود. از این لیمو علاوه بر تامین خانه‌های کشور ایران، به کشورهای عربی و اروپایی هم صادر دارد.

سوغات شیراز 
سوغات شیراز

انواع عرقیات شیراز

گلستان ها و باغ های مختلف در شیراز آن را به شهر عرقیات معروف کرده است. عرقیات گوناگونی که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند.  معروف ترین آن ها عرق بید مشک، نسترن، دو آتش، گلاب هستند. بهترین گلاب نیر متعلق به میمند است.  حتما حتما از این عرقیات خالص و ناب  شیراز برای خود و عزیزانتان خریداری کنید.

فالوده شیرازی

یکی از خوراکی‌های مخصوص این شهر که می‌تواند همیشه در ذهن شما باقی بماند فالوده شیرازی است. البته و متأسفانه باید همان‌جا آن را نوش جان کنید؛ چرا که نمیتوانید این سوغاتی خوشمزه را به شهر خود ببرید! بحر حال نمی‌شود که به شیراز رفت و فالوده شیرازی را امتحان نکرد!

سوغات شیراز 
سوغات شیراز

بهارنارنج شیراز

آب و هوای مناسب شیراز باعث شده تا درختان نارنج را به وفور ببینید. اگر فصل بهار، مخصوصا اردیبهشت به شیراز سفر کنید عطر بهارنارنج حال و هوای خاصی را پدید آورده است. بهارنارنج شکوفه درخت نارنج است که عطر و بوی بی نظیری دارد. بهارنارنج شهر شیراز، زبانزد خاص و عام است. از دیرباز یکی از سوغاتی ها و سنت های گذشته شیراز بزرگ این بوده است که در زمان سفر به دیگر شهرها با خود تحفه ای میبردند که در آن یا عرق بهارنارنج و یا گل خشک بهارنارنج و… آن بوده است.

نان فسا

نان فسایی یکی از معروف ترین سوغات شهر شیراز است که نام دیگر آن کماج می باشد. ره توشه ی کاروان های قدیم شیراز کماج بوده، به علت مقوی بودن این شیرینی خوشمزه و ماندگاری بالا از آن در سفرها بهره میگرفتند. مواد تشکیل دهنده نان فسا روغن نباتی جامد، گلاب، هل سبز، تخم خرفه یا خشخاش، آب، آرد ستاره و شکر می باشد. در ایام نوروز این نان شیرینی مقوی در شهر فسا و شیراز طرفداران زیادی دارد.

سوغات شیراز 
سوغات شیراز

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)