لیدوما تریپ

سوغات شهرکرد

شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری است که جاذبه های طبیعی گردشگری بسیاری دارد و نظر گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب میکند. حتماً برای سفر به شهرکرد که مرتفع ترین شهر ایران است و لقب بام ایران را به خود گرفته در فصل تابستان برنامه ریزی کنید. مسلماً در کنار لذت بردن از مناطق دیدنی، به فکر تهیه سوغاتی شهرکرد هستید و این دغدغه هر لحظه ی شما در سفر است. در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا با سوغاتی های معروف شهرکرد آشنا شوید.

گز بلداجی

گز بلداجی از شیره‌ایی سفید رنگ به نام انگبین در دو نوع پسته‌ایی و بادامی تولید می‌شود. این شیره از کوهستان‌های منطقه جمع‌آوری می‌شود. نام گز بلداجی از منطقه بلداجی که از دیرباز تولیدکننده گز بوده است، می‌آید. از گز بلداجی به‌عنوان سوغات شیرین شهرکرد یاد می‌شود.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

گیاهان دارویی

یکی از اصلی‌ترین سوغات این منطقه گیاهان دارویی است که با توجه به مرتفع بودن شهرکرد و آب‌و‌هوای کوهستانی آن در فصول بهار در این منطقه به وفور یافت می‌شود. قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل برخی از گیاهان دارویی این منطقه محسوب می‌شود که دارای خواص گیاهی بسیاری هستند. همچنین سلمان تره، اوماج، ترشک، پاکلاغ، موچه، شنگ، کنگر، کرفس کوهی و چاووک برخی از گیاهان کوهستانی و محلی این منطقه هستند که از آن‌ها به‌عنوان طعم‌‌دهنده و چاشنی در مواد غذایی استفاده می‌شود.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

کشک و قره قوروت شهرکرد

در استان چهار محال بختیاری عشایر زیادی زندگی می کنند و به دنبال آن دامداری به عنوان شغل اصلی رواج فراونی دارد. چراندن دام ها در مراتع و چراگاه های شهر کرد باعث بالارفتن کیفیت و مرغوبیت  محصولات لبنی دام ها شده است. طعم بی نظیری را در لبنیات شهرکرد می توان احساس کرد. در سفر خود می توانید  قره قوروت شهر کرد را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنید. در زبان محلی به آن قاوا گفته می شود. معروف ترین محصول لبنی شهرکرد نیز  کشک است.  تمامی محصولات به صورت طبیعی فرآوری می شوند و سرشار از کلسیم هستند.  کلسیم برای بیماری های نظیر پوکی استخوان موثر و مفید است.

این مطلب را هم مطالعه کنید
جاذبه های دیدنی فارسان | Farsan
سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

بادام و گردو

از دیگر سوغات های صادراتی این استان محصولاتی باغی از جمله گردو و بادام می باشد. بزرگترین باغ های گردو و بادام کشور در این استان به ویژه شهر «سامان» قرار دارند. به دلیل خواص زیاد و موارد مصرف بالا، این محصولات توانسته اند سهم به سزایی را در اقتصاد مردم این استان به دست گیرند. به دلیل کیفیت بالای این محصولان باغی در سال های اخیر درصدی از صادرات کشور به این محصولات اختصاص یافته است .

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

عسل

شهر کرد به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن این شهر دارای عسل های مرغوبی می باشد که بسیاری از گردشگران آن را سوغاتی محبوب برای خرید می‌دانند.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

صنایع دستی این استان نیز حرف اول را در میان شهر های ایران می زند. عشایر و روستاییان این استان برای گذراندن زندگی خود صنایعی با کیفیت بالا و کاملا سنتی تولید می کنند. از معروف ترین و مهم ترین آنها می توان به چوقا بافی، خرسک بافی، نمکدان بافی، جاجیم بافی، بافت سیاه چادر، گیوه ،نمد و«فرش اصیل ایرانی» و قالی بافی که شهره جهانی دارد اشاره کرد. فرش در این استان توسط عشایر و مردمان شهر و روستاهای مختلف تهیه و بافته می شود که به دلیل نوع نقشه و نوع بافت مخصوص این مردمان زبانزد شده است.

نمد

شهرکرد را شهر نمد می‌دانند. نمد یا نمد مالی از قدیمی‌ترین صنایع این منطقه است که توسط مردان و به‌صورت گروهی ساخته می‌شود. معروف‌ترین نمد این منطقه کلاه‌های نمدی است که به‌عنوان پوشش سنتی مردان عشایر این منطقه استفاده می‌شود.

این مطلب را هم مطالعه کنید
آشنایی با جاذبه های دیدنی بروجن | Boroujen
سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

قفل

یک سوغاتی یا حرفه بسیار مهم این شهر قفل می باشد.اگر اهل مسافرت و تورهای گردشگری هستید در موزه ها بسیار دیده اید, قفل های ساز دست مردم شهر کرد.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

خرسک و جاجیم 

خرسک نوعی قالی به حساب می آید با این تفاوت که پرزهای آن گرفته نمیشود و هیچ نقشه ای برای بافت آن استفاده نمیشود و بافته ذهن هر شخص است. به دلیل ضخامت و نرم بودن آن نا همواری های زمین در طول کوچ به چشم نمی آید و زمین را صاف و یکدست نشان می دهد. جاجیم نیز از صنایع دستی قدیمی این استان می باشد. فرش گونه ای است که با کنار هم قرار دادن نخ های رنگی به صورت صاف و یکدست بافته می شود و مورد استفاده قرار میگیرد. هر کدام از این صنایع برگرفته از عمق احساس بافنده و حاصل عمری زحمت و هنر است.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In چهارمحال و بختیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *