سوغات زنجان
سوغات زنجان

معرفی بهترین سوغات و صنایع دستی زنجان | Zanjan

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات زنجان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات زنجان ، شهر هنرور آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

زنجان یکی از پر سوغاتی‌ترین شهرهای ایران است و هر ایرانی از سفر زنجان دست‌خالی برنمی‌گردد، بدون شک یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های این شهر چاقو است ولی شاید کمتر کسی از سوغاتی‌های خوشمزه زنجان خبر داشته باشد.

زنجان مرکز استان و شهرستان زنجان در شمال غرب ایران و از بزرگ‌ترین شهرهای شمال غرب ایران است؛ زنجان، بیستمین شهر کشور ازلحاظ جمعیت محسوب می‌شود. نام زنجان عربی شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم‌تلفظ زنگان را به کار می‌برند. شهر زنجان در دره زنجان چای از شاخه‌های قزل‌اوزن قرارگرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبریز هست. صنایع‌دستیاز قبیل ورشو سازی و نقره‌سازی و ملیله‌کاری و چارق‌دوزی و چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) آن مشهور است.

نان اردک

نان اَردَک نوعی نان سنتی در زنجان است که با  آرد نان بربری، تخم مرغ، شیر، شکر، بکینگ پودر و روغن و گاهی آب پنیر درست می شود. خمیر حاصل از این مواد را در داخل روغن سرخ می کنند و آن را آماده می نمایند. در گذشته در پخت این نان از تخم مرغ و بکینگ پودر  استفاده نمی کردند اما به مرور این مواد به دستور تهیه ی این نان افزوده شده اند. این تجربه ی خوشمزه را در زنجان از دست ندهید و این نان را از شیرینی فروشی ها تهیه کنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


سوغات زنجان
سوغات زنجان

شیرینی شستی معروفترین سوغات زنجان

شیرینی شستی از جمله شیرینی های بسیار سنتی، لذیذ و یکی از سوغاتی های زنجان است که به دلیل استفاده از انگشت شست در شکل دهی آن، به نام شیرینی شستی شناخته می شود. برای درست کردن آن از آرد شیرینی، روغن جامد یا کر طبیعی، زرده ی تخم مرغ، آرد برنج، مربا یا عسل، پودر قند و پودر هل استفاده می شود.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

نان برنجی

برای تهیه این مورد از سوغاتی های زنجان از آرد برنج، آب، پودر قند، تخم مرغ، گلاب، روغن کرمانشاهی یا کره و تخم خرفه اضافه می کنند.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

انگشت‌پیچ از خوشمزه‌ترین سوغات زنجان

اگر تا به حال انگشت‌پیچ خورده باشید، حتما لذتش را همیشه به یاد دارید. انگشت‌پیچ همان طور که از اسمش پیداست به هر چیزی مثل عسل می‌گویند که انقدر غلیظ است که دور انگشت می‌پیچد. انگشت‌پیچ هم، یک شیرینی خوش عطر و بوست که زنجانی‌ها با سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر و آب درست می‌کنند و انقدراین مواد را هم می‌زنند که حالت انگشت‌پیچ به خود بگیرد. خوردن این سوغات زنجان در کنار چای حسابی خستگی را از تن عزیزانتان در می‌آورد.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

سبزی غازیاغی

غاز یاغی گیاهی خودرو است که در کنار رودخانه‌ها و یا در دامنه‌ی کوه می‌روید، استان زنجان هم منطقه‌ای کوهستانی است که کوه‌های بسیاری را در دل خود جای‌داده و بارندگی مناسب آن سبب شده گیاهان بسیاری در این منطقه رشد کند که هرکدام خواص و کاربرد منحصربه‌فرد دارند. می‌توان به سبزی گل‌آقا، ماتار، پیاز کوهی اشاره کرد. غازیاغی به معنی پای غاز است به خاطر شباهت آن نام‌گذاری شده است. گیاهی خوشبو و خوش‌طعم است که در غذاهایی چون آش، سوپ و برنج استفاده می‌شود.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

سقز

سقز، صمغ یا شیره غلیظ درختی به نام بنه یا درخت پسته وحشی است که در فصل پاییز به‌طور طبیعی یا با دادن شکاف از آن خارج می‌شود. این ماده علاوه بر اینکه مانند آدامس مورداستفاده قرار می‌گیرد دارای خواصی همچون کمک به هضم غذا، رفع بوی بددهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها نیز است. همچنین از آن به‌عنوان ضماد (مرهم زخم) نیز استفاده می‌کنند.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

چاقوی زنجان بهترین سوغات زنجان

چاقوهای زنجان به تیزی بسیار زیادشان شهره‌اند و دلیل این کیفیت بالا نیز مشخص است. برای درست کردن‌شان از دسته های نشکن، نسوز و تیغه های ضد زنگ استفاده می‌شود و معروف است که آشپزخانه‌ای که در آن چاقوی زنجان باشد، یکی از کامل‌ترین هاست.تاریخچه ساخت چاقو در زنجان به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. در زنجان بیش از ۲۰۰ مدل چاقو پیدا می‌شود و در این میان چاقوهای آشپزخانه برای خودشان دنیایی دارند، متفاوت از سایر چاقوها.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

ملیله کاری

ملیله کاری یکی از اصلی ترین صنایع دستی زنجان است و البته گران قیمت ترین آنها. شمش‌های نقره ذوب می‌شوند و از قالب مخصوص می‌گذرند تا تبدیل به مفتول‌هایی یک سانتی شوند. بعد دوباره ذوب می‌شوند و از قالب می‌گذرند تا قطرشان این‌بار به یک میلی‌متر برسد. بعد آن‌قدر با سیم‌کش کشیده می‌شوند تا نازک‌تر و ظریف‌تر شوند و آماده ملیله‌کاری.

ساخت ظرف و ظروف به شیوه ملیله کاری به دوره هخامنشیان برمی گردد و در آن زمان ملیله کاری هنری بود مختص اشراف و درباریان. این روزها ملیله‌سازی در تزیین انواع پایه‌هاى استکان، سینى، قاشق و چنگال غذا و چایخورى، کاسه، گلدان، قاب عکس و پارچه به کار می‌رود و جزو نفیس ترین سوغات و صنایع دستی زنجان است.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

ظروف مسی معروفترین سوغات زنجان

ظروف و محصولات مسی را نه تنها در ایران و اصفهان، بلکه حتی در عراق نیز خواهید یافت. اما این بدین معنی نیست که در زنجان نتوانید این محصولات دست ساز را بیابید. در بازارهای سنتی این شهر و استان، انواع محصولات مسی را خواهید یافت که با توجه به بودجه خود می‌توانید یک مورد از آنها را تهیه کنید.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

چاروق

چاروق نوعی کفش دوران ساسانیان است که برای رفت و آمد در مسیر های صعب العبور و سخت مورد استفاده قرار می گرفته است.از انواع چارق می توان به چاروق تمام چرم، توری، پرده بند، تمام پوست اشاره کرد. امروزه چارق بیشتر برای زنان بوده و جنبه زینتی و تشریفاتی دارد.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

گلیم بافی

 کارگاه‌های گلیم‌بافی با توانایی بافت انواع گلیم‌های پشمی با نقوش متنوع از جمله نقوش حیوانی، گیاهی و هندسی در اکثر مناطق استان زنجان دایر است و روستاهای «قره پشتلو» و انگوران از مراکز مهم گلیم‌بافی در استان هستند.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

جاجیم بافی

جاجیم بافته‌ای از پشم تابیده الوان است و اغلب برای پیچیدن رختخواب و مانند آن به کار می‌رود. تولیدکنندگان آن بیش‌تر عشایر هستند، اما بسیاری از ساکنان روستاهای استان زنجان نیز به بافت آن اشتغال دارند. عرض جاجیم معمولاً بیست و پنج الی سی سانتی‌متر تار و پود آن از پشم است. گاهی نیز از نخ پنبه‌ای خام برای پود آن استفاده می‌کنند. امروزه علاوه بر پشم، از نخ ابریشمی و کاموا نیز استفاده می‌نمایند. رنگ‌های جاجیم روشن و زنده و طرح ‌آن ساده و محدود است.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

درباره زنجان بیشتر بخوانید :

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)