چطور از ماجراجویی سفرهایمان یک سفرنامه بنویسیم ؟

چطور از ماجراجویی سفرهایمان یک سفرنامه بنویسیم ؟

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

به اشتراک گذاشتن تجربه سفر و گردشگری به نقاطی که شاید هیچ‌کس آن‌ها را تجربه نکرده و یا به وسعت نگاه شما آن پدیده‌ها را ندیده، می‌تواند حس فوق‌العاده‌ای از جاودانه کردن ماجراجویی شما در یک کتاب از سفرنامه شما باشد.

دیدن ماجراجویی از نگاه شما زمانی که به ایاصوفیه ترکیه می‌رسید و یا هنگامی‌که در امتداد رودخانه بزرگ راین قدم می‌زنید و قرار است به‌زودی برنامه رفتن به آمفی‌تئاتر ورونا را بچینید. قطعاً تجربه جذابی برای دنبال کنندگان شما خواهد بود.

تجربه زندگی‌های دیگر، فرهنگ‌ها و آئین‌های مختلف، تجربه یک دوره کوتاهِ متفاوت از زندگی روزمره  در دنیایی جدید و ناشناخته همان‌طور که برای شما جذاب است برای هزاران نفر دیگر که منتظر شنیدن داستان شما هستند نیز جذاب است.

داستان ماجراجویی شما در قالب یک کتاب الکترونیک، پادکست، ویدئو، وبلاگ و یا صفحات مجازی شما

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


«« نویسنده مقاله: من که به‌شدت دلم می‌خواهد سفرنامه یک بک پک یا ون لایف ایرانی را بخوانم!  »»

 

آیا تجربه سفر شما آمادگی مهاجرت از اینستاگرام و وبلاگ به یک کتاب منسجم را دارد؟

چطور از ماجراجویی سفرهایمان یک سفرنامه بنویسیم ؟

«« بخشی از متن یک گردشگر:

کلیسای سن ویتال و طراحی‌های برجسته و رنگ‌های محصورکننده‌اش را هیچ جای این دنیا نمی‌توان دید!

 این متن پست اینستاگرام او بود که به‌تازگی ثبت کرده است و طبق برنامه همیشگی‌اش به‌زودی متنی جذاب در وبلاگ شخصی خود معرفی می‌کند. »»

قطعاً اشتراک گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص اینستاگرام و یا ثبت تمام اتفاقات تلخ و شیرین سفر در وبلاگ شخصی، همان کاری است که انجام می‌دهید و مخاطبین زیادی داستان‌های ماجراجویانه شمارا دنبال می‌کنند.

«« پیشنهاد جذاب‌تری برایتان داریم پیشنهادی همچون کتاب وحشی و هزاران کیلومتر پیاده‌روی و یا کتاب از کاپ تا کیپ  و هزاران کیلومتر رکاب زنی از رضا پاکروان »»

تمام دست‌نوشته‌ها، مطالب وبلاگ و یا حتی پست‌های اینستاگرامی‌تان را سرجمع کنید، و آن‌ها را به یک کتاب سفرنامه ماندگار تبدیل کنید!

 «« داستان‌های کوتاه و بلند از تجربه‌هایتان را جمع کنید و در کنار یکدیگر قرار دهید تا به یک کتاب منسجم تبدیل شود. »»

کتابی با تصاویر بسیار زیاد، تجربه‌ها و ماجراجویی‌ها، تلخی‌ها و شیرینی‌ها، کتابی مهیج و جذاب از زبان یک گردشگرِ نویسنده، کتابی که می‌توانید آن را به تمام زبان‌های زنده دنیا ترجمه کنید و در تمام اپلیکیشن های معرفی کتاب الکترونیک ثبت کنید.

حتی می‌توانید سفرنامه را به چاپ فیزیکی کتاب برسانید! اصلاً دور از دسترس نیست!

«« شما فاصله چندانی ندارید تا داستان شما در دستان شما باشد. »»

بیایید کمی هم درباره سفرنامه و معروف‌ترین کتاب‌های سفرنامه بخوانیم

سفرنامه چیست؟!

ابتدا بیایید مختصری درباره اینکه سفرنامه به چه نوع نوشته‌ای گفته می‌شود بدانیم.

سفرنامه به سبکی از نوشتن خاطرات میگوییم که در کنار نوشتن اتفاق‌ها و حوادث می‌توان به شرح نکات جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و موارد بسیار دیگری پرداخت.

در سفرنامه حتی می‌توان به نرخ هتل، هواپیما و یا حتی رستوران اشاره کرد .

«« سفرنامه می‌تواند به شکل یک کتاب خاطرات و یا حتی داستانی رمان گونه باشد  »»

پنج کتاب معروف سفرنامه

در ایران و جهان تعداد بی‌شماری کتاب به‌عنوان سفرنامه نوشته‌شده است که می‌توانیم از موارد زیر به‌عنوان تعدادی از معروف‌ترین کتاب‌های جدید و قدیم نام ببریم.

  1. از کاپ تا کیپ – سفر به آخر دنیا از رضا پاکروان

سفری از کیلومترها رکاب زنی برای رسیدن به کیپ‌تاون آفریقایی جنوبی

  1. سفر به سرزمین آریایی‌ها – سفر به سرزمین افغانستان

شاید باورش سخت باشد اما افغانستانی که از آن می‌شنویم با آنچه هست تفاوت‌ها دارد.

  1. وحشی از شرل استرید

برای یک ماجراجویی بزرگ، اراده دختری 22 ساله و یک کوله‌پشتی باید داشته باشید!

  1. بازگشت از شوروی از آندره ژید

دنیا تصویری دروغین از روسیه به جهانیان داده!  اما ژید با سفر به آنجا حقایقی را که به چشم خویش دیده و واقعیاتی را که خود لمس کرده بود نگاشته و به دست جهانیان رسانید.

  1. سفرنامه ناصرخسرو

هفت سال سفر از مرو تا بلخ – سفرنامه‌ای از ایران قرن پنجم

  1. و …

تاریخچه جالب سفرنامه نویسی در ایران

سفرنامه نویسی در بین ایرانیان سابقه تاریخی و طولانی‌ای دارد، که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها به عصر برزویه، پزشک خسرو انوشیروان بازمی‌گردد، اما شاید قدیمی‌ترین سفرنامه مربوط به یک دیپلمات سیاسی ایرانی در دوره صفویه باشد.

از این دوره، خاطرات خواندنی سفرنامه نویسی بنام اروج بیک بیات باقی‌مانده است، شخصی که پس از مسیحی شدن در دوره حکومت شاه‌عباس، از ترس اعدام به ایران بازنگشت!

چطور تجربه سفر را به یک سفرنامه خوب تبدیل کنیم؟ ( ویژگی های یک سفرنامه خوب)

در نوشتن سفرنامه دقیقا همان چیزی را بنویسید که دیده و تجربه کرده‌اید، اصلاً سعی نکنید که شبیه به شخصی بنویسید و یا بخواهید به روش‌های مختلفی آن را متفاوت کنید

همین‌که دقیقه شبیه به قلم خودتان بنویسید برای ایجاد تفاوت کافی است.

«« یادتان باشد مخاطبین شما برای این سفرنامه شمارا می‌خوانند که یک تجربه آمیخته به واقعیت را ببینند نه چیزی بیشتر و یا کمتر »»

چطور از ماجراجویی  سفرهایمان یک سفرنامه بنویسیم ؟

سعی کنید در طول سفر به‌صورت روزمره یادداشت‌برداری کنید  و یا در قالب پادکست آن‌ها را ذخیره کنید تا بتوانید در روزهایی که فرصت کافی داشتید یادداشت‌هایتان را در کمال آرامش برای ثبت در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگتان و همین‌طور کتابتان ویرایش کنید.

از لحظه‌به‌لحظه سفرتان حرف بزنید طوری که مخاطبین احساس کنند در کنار شما هستند

سفرنامه‌تان حتی می‌تواند مطالب آموزشی داشته باشد، این‌گونه در طولانی‌مدت مخاطبین به‌عنوان یک مرجع به شما نگاه خواهند کرد.

«« سفرنامه هر چه بابیان واضح و ساده نوشته شود برای خوانندگان شما محبوبیت بیشتری دارد و به طبع آن دنبال کنندگان بیشتری هم خواهد داشت. »»

درباره رستوران‌هایی که می‌روید، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، مراسمات و حتی خیابان‌گردی‌ها بنویسید و سعی کنید حسی که در آن لحظه دارید را به خواننده منتقل کنید.

تبدیل داستان ماجراجویانه شما به یک کتاب سفرنامه

مهم‌ترین قسمت‌های آماده‌سازی یک کتاب الکترونیک و یا کتاب فیزیکی سفرنامه، ویراستاری، طراحی جلد کتاب و طراحی صفحات است.

کاری که ما برای شما انجام دهیم این است که نیازی نیست شما زمانتان را درگیر این موارد مهم بکنید ، تمامی این موارد را می‌توانید به یک انتشارات بسپارید تا برایتان انجام دهند.

ما نیز در انتشارات متخصصان به‌واسطه تجارب بسیار زیادی که درزمینه چاپ و نشر کتاب داریم در کنارتان هستیم تا هر زمان نیاز به مشاوره و یا خلق داستان ماجراجویانه سفر خود در قالب کتاب اینترنتی و یا فیزیکی داشتید آن را به بهترین شکل انجام دهیم.

چطور از ماجراجویی  سفرهایمان یک سفرنامه بنویسیم ؟

««  شاید همین‌الان مجموعه داستان‌ها و تجربیاتی داشته باشید که بتوانید آن‌ها را به کتاب تبدیل کنید و یا شاید هم با خواندن این مقاله به این فکر افتاده‌اید تا دست‌به‌کار شوید .

در هر دو حالت منتظر هم‌صحبتی با شما هستیم.  »» الی گشت    

                تور کیش


 

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)